Sıvı soğutma mı iyi bir hava soğutma mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Darkevilbacking

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar :

Sistemim şöyle:
  • işlemci amd phenom ıı x6 t 1075 processor 3 ghz 6 çekirdek işlemci
  • ekran kartı sapphire r9 270 x 2 gb 256 bit direct x 11.2
  • ram 8 gb kingston hyper x 1600 mhz
  • harddisk 500 gb seagate baracuda
  • kasa cooler master haf 912
  • güç kaynağı 750 w 80 plus bronze
  • anakart asus m5a v 88 evo
  • kingston hyper x 120 gb 3k ssd

Kendi stok işlemci soğutucusu var. Acaba sıvı soğutma mı hava soğutma mı? Ve model önerebilri misiniz ? Bütçe çok yok maalesef. Overclock yapmıyorum ama oyunlarda performansım düşsün istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Recep abi' ye katılıyorum overclockla uğraşmıyorsanız stok fan size yeterde artar bile. Yine de sen soğutucu istiyorum dersen hyper 212 evo alabilirsin.

Piyasada satılan hazır kapalı sıvı soğutma sistemleri tam yük altında standart soğutucunuza göre bir miktar (tek haneli rakamlar) ısı düşüşü sağlarlar. Bu düşüş de büyüyen radiator (heat sink) ve fan(lar) sayesinde olur. Klima ve buzdolaplarındaki gibi kompresör, ısı boruları ve gazlar kullanmadan radiatorü/havayı soğutan özel bir sistem kurmazsanız "su" veya "sıvı" soğutma sistemini hava soğutmanın ötesine taşıyamazsınız.

"HW monitor" gibi ücretsiz bir programla oyun esnasında işlemci ısısını gözleyin. Internetten işlemcinizin çalışma ısısı aralığını bulun. Eğer değerler üst limite yaklaşıyorsa;
1- BIOS ve/veya işletim sistemi içerisinden işlemci ve diğer fan profillerinin doğru ayarlandığına emin olun,
2- İşlemci ile soğutucu arasına kaliteli bir termal macun deneyin,
3- Son çare olarak termal macunu yenilemek şartıyla daha büyük bir hava soğutma alabilirsiniz.

Corsair H100'den aşağısı tam bir sıvı soğutma performansı vermiyor. Onun için tercihimi hava soğutmadan kullandım. Kasanın ferah olması açısından tercih edilebilir.

Teşekkürler ilginiz için recep abi bir şey daha soracaktım hava soğutma için fiyat çok yüksek olmayan bi soğutucu önerebilr misiniz? Şu anda işlemci ne yaptıysam 40'ın altına inmiyor, stres testlerimde 73 c buldu.

Recep abi' ye katılıyorum overclockla uğraşmıyorsanız stok fan size yeterde artar bile. Yine de sen soğutucu istiyorum dersen hyper 212 evo alabilirsin.

Stok fan kullanan oyuncu kalmadı. Daha doğrusu oyun oynayıpta stok fan kullanan kalmadı. Çok iyi hava soğutmalar var. Sıvı soğutma değmez.

150 liraya giriş seviyesi bir sıvı soğutma sistemi alana kadar aynı paraya üst seviye bir hava soğutma sistemi alırım.
Sıvı soğutma sistemi almak istiyorsam da parama kıyıp doğru düzgün bir modele bakarım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı