Sıvı soğutmalı sistem için sadece egzoz fanı yeterli midir?

Ezbere konuşmaya devam.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kart blower tipi olmadığı sürece (ki olduğunu hiç sanmıyorum) 1-2 derece anca fark ediyor.

Kasa fanlarının sıcaklıklara ciddi bir etkisi olmuyor. Amaç ısının içeride hapsolmaması, içeriyi soğutmak değil. Doğru ve yeterli hava sirkülasyonunun olması fazlasıyla yeterli.

Ezbere konuşmaya devam.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kart blower tipi olmadığı sürece (ki olduğunu hiç sanmıyorum) 1-2 derece anca fark ediyor.

Kasa fanlarının sıcaklıklara ciddi bir etkisi olmuyor. Amaç ısının içeride hapsolmaması, içeriyi soğutmak değil. Doğru ve yeterli hava sirkülasyonunun olması fazlasıyla yeterli.
Tecrübeme güveniyorum kusura bakmayın ezbere konuşmuyorum. O radyatörü içeriye hava alsın diye koyduğunda radyatörden ısınan havayı içeriye alacak zaten yeterince sıcak bir ortamken 1 tane egzoz fanı nasıl bütün sıcak havayı dışarı atmasını bekliyorsunuz. CPU için çok bir etkisi olmasa da GPU için fazlasıyla etkisi oluyor 1 2 dereceden ibaret değil. Kendi sistemimde 5 6 dereceye kadar değişiyor radyatörün yönü ve yerine göre.

Tecrübeme güveniyorum kusura bakmayın ezbere konuşmuyorum. O radyatörü içeriye hava alsın diye koyduğunda radyatörden ısınan havayı içeriye alacak zaten yeterince sıcak bir ortamken 1 tane egzoz fanı nasıl bütün sıcak havayı dışarı atmasını bekliyorsunuz. CPU için çok bir etkisi olmasa da GPU için fazlasıyla etkisi oluyor 1 2 dereceden ibaret değil. Kendi sistemimde 5 6 dereceye kadar değişiyor radyatörün yönü ve yerine göre.
O senin kasanın sorunudur. Sen öyle tecribe ettin diye dünyadaki tüm sistemler öyle olmuyor.

Tek fanla da gayet iyi sirkülasyon sağlanıyor, pozitif basınç sistem oluşturuluyor. Durum böyle olmasa 3 içeri 1 dışarı gelmez kasalar, hava soğutma sistemlerde radyatörün kasa içini ısıtmasını ne yapacağız o zaman?
Almadım hocam, neden kasayı değiştirmemi öneriyorsunuz?
Kasa gayet güzel.

Almadım hocam neden kasayı değiştirmemi öneriyorsunuz ?
Kasanın sadece ön tarafına 360mm takabiliyorsunuz anladığım kadarıyla. Üst tarafına içe üfleyen fan takarsanız kasanın hava akışı bozulur, yan tarafa fan takılabilen bir kasa alırsanız daha rahat edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Her halükarda tek fan ile rahat edeceğinizi sanmıyorum, isterseniz deneyip görün.

O senin kasanın sorunudur. Sen öyle tecribe ettin diye dünyadaki tüm sistemler öyle olmuyor.

Tek fanla da gayet iyi sirkülasyon sağlanıyor, pozitif basınç sistem oluşturuluyor. Durum böyle olmasa 3 içeri 1 dışarı gelmez kasalar, hava soğutma sistemlerde radyatörün kasa içini ısıtmasını ne yapacağız o zaman?
Kasamla alakalı olan durumda değil düşününce mantıklı olan dediğim. Başka kasada kullandım ve sonuç yine aynı. 3 tane fan dışarıdan oda sıcaklığını içeriye alıyor 50 60 derece havayı içeriye almıyor. Dediğiniz şeyin dediğimle alakası yok. Radyatördeki sıcak havayı bildiğin içeriye vermekten bahsediyorsunuz. Hava soğutması zaten genel olarak egzoz fana üflüyor kasanın içinde gezdirmiyor havayı. Siz kasanın başından sonuna kadar sıcak havayı dolandırıp atmaktan bahsediyorsunuz ki kasaya hiç serin hava girmemiş oluyor. 3 tane fan zaten içeriye serin havayı alıyor son dediğinizde içeriyi boğmuyorsunuz bu durumda. Neyse siz dediğiniz gibi yapabilirsiniz. Basit bir şekilde önden kasa içindekine nazaran daha serin bir hava girmesi sıcaklıklara tabii ki etkileyecek.

Radyatördeki sıcak havayı bildiğin içeriye vermekten bahsediyorsunuz. Hava soğutması zaten genel olarak egzoz fana üflüyor kasanın içinde gezdirmiyor havayı.
Küçük radyatör ve büyük radyatör hava soğutma kullanıp kasa içerisindeki farkları gözlemledikten sonra tekrar gel, öyle konuşuruz.

Nasıl istiyorsan öyle yapmakta özgürsün sen de. Yukarıdaki mesajlarımda yeterince anlattığımı düşünüyorum, diğer kombinasyonlar da herhangi bir sorun olursa diye varlar zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı