Sıvı soğutmaya illa kendi fanları mı takılır?

Selam; sizinle aşağı yukarı aynı donanım özelliklerine sahip olduğumdan paylaşmak istedim. Ultrawide konu başlığınız ile de ilgileniyorum, oraya da katkıda bulunacağım.

Fanları istediğiniz kombinasyon da istediğiniz marka ve model de kullanabilirsiniz. Hiçbir engel teşkil etmez sadece airflow ve CFM değerleri ile alakalı mevzu. Yani aslında fanların CFM değerleri / Max RPM değerleri ve bunlara bağlı olarak DB değerleri var.
Tek dikkat etmeniz gereken 12cm ve 14cm olan fanların radyatör ve kasaya olan uyumları.
Corsair 465X RGB beyaz kasa ile Corsair H100I Platinum RGB SE (240mm) Ryzen 9 3900X kullanıyorum.
Kurulum olarak anlatırsam;
1- Kasanın mevcut fanları önde ıntake olarak duruyor hiç dokunmadım. Bunlara 240mm radyatörü bağladım.
2- H100I ile gelen 2X LL120 beyaz fanı üst tarafa dışarı atacak yönde kullandım.
3- 1 adet LL120 beyaz daha alıp arka kısma exhaust olarak kullandım.
Stock 3900X - 1.475V - Precision overboost ile geliyor.
Idle / masaüstü sadece arka plan programları açık iken 32°-38° (ara ara 48° zıplamalar yapıyordu.)
*** Bir araştırma ile Ryzen Master yardımı ile 1.2v ve 4.15GHz'e sabitledim.
Cinebench skorları stock halinden %1-%1, 5 daha iyi olması ile birlikte,
Idle 28° / Apex Legends ve NFS Heat'de (FHD 60Hz monitör var orası ayrı bir konu -_-) 33° - 35° görüyorum. 3dsmax 8 saatlik batch render da 59°-60°'yi geçemedi.

Kasayı toplamak için ocak ayından beri yaptığım araştırmalarda, eğer bu derecelerden veya 4.15GHz'den fazlasını gerektirecek durumlarda radyatöre çift yönden fan bağlanabildiği için 465X'in 3 adet fanı yine sabit kalıp iç tarafa yine ıntake mantığında 12Cm'lik noctua veya NZXT gibi sadece performansa dayalı fanlar takılabilir. Benm 37Cm'lik GPU'yu kurtarıyor bundan daha uzun bir kart var mı o konuda pek emin değilim. Görsel önemli ise 2X LL120 daha eklenip radyatör ü 4 fanlı da kullanabilirsiniz.

Fanların kontrolü konusunda Corsair iCUE kullanmıyorum. Sadece RGB ışıklar ve profiller için Corsair ICUE'dan faydalanırken, ASUS X570-PRO Prime anakarta ait AI Suite yazılımı ile fanları kullanıyorum.
(Bunu yapmak için LL120 fanların RGB headerları kasa ile gelen lighting Node'a bağlı, fan RPM kontrol için 4pinler direkt ASUS anakarta bağlılar.)
(Burada hangi fan hangi Pwm'e bağlı detaylı soran olursa açıklarım.)
Şu an bu yazıyı yazarken AI Suite silent Mod'da;
Exhaus fan - 340RPM.
Tepedeki LL120'ler - 0 RPM (dönmüyor)
Öndeki 3 fan sıvı soğutucu ile bağlantılı - 1200 RPM'de dönüyor.
CPU - 28° / CPU package 29° / motherboard 34°

Sadece deneyim ve fikirlerimi paylaştım. Hatalı veya gözden kaçan mutlaka vardır, mazur görünüz :)
fakat bu süreç te TR kaynak çok fazla bulamadığım için biraz kafa patladı. Olur da aynı donanımlarda birkaç kişi yazıdan fayda sağlarsa ne mutlu.

Dosya Ekleri

• Corsair GG Dreams.jpeg
    Corsair GG Dreams.jpeg
    106,5 KB · Görüntüleme: 87
Son düzenleme:
Sıvı soğutma fanlarinda CFM'den çok statik basinc önemlidir.

@CortezCortez Corsair LL120 fanları pull push yaparsan işini görür. Diğer seçenek olarak HD120 fan bulabilirsen isini görür, ben sıvı soğutmakta HD120 kullanıyorum ve çok memnunum.
h150i pro ile gelen 3 adet ml120 fan statik basınç 0.2-4.2 diyor hd120 için 2.25 diyor. Hangisini statik basıncı daha iyi oluyor? Ya da farkları nedir? Statik basınç olayını bilmediğim için soruyorum. Teşekkürler
Selam; sizinle aşağı yukarı aynı donanım özelliklerine sahip olduğumdan paylaşmak istedim. Ultrawide konu başlığınız ile de ilgileniyorum, oraya da katkıda bulunacağım.

Fanları istediğiniz kombinasyon da istediğiniz marka ve model de kullanabilirsiniz. Hiçbir engel teşkil etmez sadece airflow ve CFM değerleri ile alakalı mevzu. Yani aslında fanların CFM değerleri / Max RPM değerleri ve bunlara bağlı olarak DB değerleri var.
Tek dikkat etmeniz gereken 12cm ve 14cm olan fanların radyatör ve kasaya olan uyumları.
Corsair 465X RGB beyaz kasa ile Corsair H100I Platinum RGB SE (240mm) Ryzen 9 3900X kullanıyorum.
Kurulum olarak anlatırsam;
1- Kasanın mevcut fanları önde ıntake olarak duruyor hiç dokunmadım. Bunlara 240mm radyatörü bağladım.
2- H100I ile gelen 2X LL120 beyaz fanı üst tarafa dışarı atacak yönde kullandım.
3- 1 adet LL120 beyaz daha alıp arka kısma exhaust olarak kullandım.
Stock 3900X - 1.475V - Precision overboost ile geliyor.
Idle / masaüstü sadece arka plan programları açık iken 32°-38° (ara ara 48° zıplamalar yapıyordu.)
*** Bir araştırma ile Ryzen Master yardımı ile 1.2v ve 4.15GHz'e sabitledim.
Cinebench skorları stock halinden %1-%1, 5 daha iyi olması ile birlikte,
Idle 28° / Apex Legends ve NFS Heat'de (FHD 60Hz monitör var orası ayrı bir konu -_-) 33° - 35° görüyorum. 3dsmax 8 saatlik batch render da 59°-60°'yi geçemedi.

Kasayı toplamak için ocak ayından beri yaptığım araştırmalarda, eğer bu derecelerden veya 4.15GHz'den fazlasını gerektirecek durumlarda radyatöre çift yönden fan bağlanabildiği için 465X'in 3 adet fanı yine sabit kalıp iç tarafa yine ıntake mantığında 12Cm'lik noctua veya NZXT gibi sadece performansa dayalı fanlar takılabilir. Benm 37Cm'lik GPU'yu kurtarıyor bundan daha uzun bir kart var mı o konuda pek emin değilim. Görsel önemli ise 2X LL120 daha eklenip radyatör ü 4 fanlı da kullanabilirsiniz.

Fanların kontrolü konusunda Corsair iCUE kullanmıyorum. Sadece RGB ışıklar ve profiller için Corsair ICUE'dan faydalanırken, ASUS X570-PRO Prime anakarta ait AI Suite yazılımı ile fanları kullanıyorum.
(Bunu yapmak için LL120 fanların RGB headerları kasa ile gelen lighting Node'a bağlı, fan RPM kontrol için 4pinler direkt ASUS anakarta bağlılar.)
(Burada hangi fan hangi Pwm'e bağlı detaylı soran olursa açıklarım.)
Şu an bu yazıyı yazarken AI Suite silent Mod'da;
Exhaus fan - 340RPM.
Tepedeki LL120'ler - 0 RPM (dönmüyor)
Öndeki 3 fan sıvı soğutucu ile bağlantılı - 1200 RPM'de dönüyor.
CPU - 28° / CPU package 29° / motherboard 34°

Sadece deneyim ve fikirlerimi paylaştım. Hatalı veya gözden kaçan mutlaka vardır, mazur görünüz :)
fakat bu süreç te TR kaynak çok fazla bulamadığım için biraz kafa patladı. Olur da aynı donanımlarda birkaç kişi yazıdan fayda sağlarsa ne mutlu.
Tam toplamak istediğim sistemi yapmışsınız. Çok beğendim. Yazdıklarınızda kafama takılan bi radyatörün yeri oldu. 240mm lik radyatörü ll120 fanlarla beraber üst’e takmak airflow için daha yararlı olmaz mı?
Bu arada 465x Beyaz kasayı nereden ve ne xaman aldınız? 2 haftadır stoklarda yok. Siyaha yönelmek zorunda kalacağım 😢

Corsair Vengeance RGB Pro RAM'ler yüzünden üste takmak mümkün olmuyor, Airflow için kesinlikle daha faydalı olacaktır fakat dereceler şu an benim için memnun edici seviyede.
465X Beyaz kasayı sanıyorum Mart'ın 2. haftasıydı, Vatan'dan aldım. Eğer beyaz tercihi hala ağır basıyorsa benim 2. alternatifim olan (Corsair Lighting Node olmasa idi) Phanteks P400A var Airflow olarak da 2019'un en iyi f/p kasası seçildi. QP de vardı en son. Phanteks P400A

*Edit: Ama iç hacim ve elinizdeki parçalar ile uyumunu kontrol etmeniz gerekebilir.

Son düzenleme:
Corsair Vengeance RGB Pro RAM'ler yüzünden üste takmak mümkün olmuyor, Airflow için kesinlikle daha faydalı olacaktır fakat dereceler şu an benim için memnun edici seviyede.
465X Beyaz kasayı sanıyorum Mart'ın 2. haftasıydı, Vatan'dan aldım. Eğer beyaz tercihi hala ağır basıyorsa benim 2. alternatifim olan (Corsair Lighting Node olmasa idi) Phanteks P400A var Airflow olarak da 2019'un en iyi f/p kasası seçildi. QP de vardı en son. Phanteks P400A

*Edit: Ama iç hacim ve elinizdeki parçalar ile uyumunu kontrol etmeniz gerekebilir.
P400A ya da baktım onda ram ve tavan arası mesafe 465x den daha az. Radyatör üst e sığmıyor. Öne koyulduğunda da gpu ile arası çok az mesafe kaldığından airflow için sıkıntı yaratıyor. Ekran kartım 2 fan’lı olsa P400A tercih ederdim. Bu arada anakartınız nedir? Vatan bilgisayardan sipariş ettiğim Asus Crosshair Viii Hero x570 anakart kutusunda ne bir ambalaj ne bir koruma bandı vardı. Asus anakartları bu şekilde mi piyasaya sürüyor yoksa bana teşhir ürünümü yolladılar acaba?

Kasayi beyaz seviyorsan, bu fanları kaçırma. Hem kasa hem sıvı soğutma için arkadaşıma aldik ve çok memnun.

Siyahından farklı olarak CFM değeri 63, statik basinc 3.0
Çok güzel görünüyor. Beyaz 465x kasa bulabilirsem mutlaka bundan alacağım. Bu arada yukarıda ki asus anakart sorumla ilgili bir fikriniz var mı?

Son düzenleme:
P400A ya da baktım onda ram ve tavan arası mesafe 465x den daha az. Radyatör üst e sığmıyor. Öne koyulduğunda da gpu ile arası çok az mesafe kaldığından airflow için sıkıntı yaratıyor. Ekran kartım 2 fan’lı olsa P400A tercih ederdim. Bu arada anakartınız nedir? Vatan bilgisayardan sipariş ettiğim Asus Crosshair Viii Hero x570 anakart kutusunda ne bir ambalaj ne bir koruma bandı vardı. Asus anakartları bu şekilde mi piyasaya sürüyor yoksa bana teşhir ürünümü yolladılar acaba?

Çok güzel görünüyor. Beyaz 465x kasa bulabilirsem mutlaka bundan alacağım. Bu arada yukarıda ki asus anakart sorumla ilgili bir fikriniz var mı?

Benim anakart Asus X570-Pro Prime , sinerji den aldım. Ambalaj kutu içerisinde mevcuttu. Ama koruma bandını inan hatırlamıyorum. Hatırladığım kadarı ile kutu içinde ambalaj üzerinde koruma bandı vardı.

Kasayi beyaz seviyorsan, bu fanları kaçırma. Hem kasa hem sıvı soğutma için arkadaşıma aldik ve çok memnun.

Siyahından farklı olarak CFM değeri 63, statik basinc 3.0

3lü paket alıyordum aynen fiyat çok iyi orada fakat son anda 1 adet LL120 aldım QP' den.
Kasa üzerinde Lighting Node hazır geldiği için +1 adet daha Lighting Node yönetmek fazla zorlama olacak diye vazgeçtim. Şuan da H100i radyatöre içeriden +2 fan daha takabilirim 3. fana yer yok, termal olarak gerek görmiyorum şu aşamada.

Corsair iCUE X465 kasa almak istiyorum. Önde 3 adet 120mm stok fan ile geliyor. Kasanın üst kısmına 240mm ön kısmına ise 360mm radyatör takılabiliyor.
Benim sorum şu.
Bu kasaya H150I PRO (360mm) alıp radyatörü ön tarafa stok fanlara takıp, sıvı soğutmayla gelen fanları ise üste 2 arkaya 1 olmak üzere dağıtabilir miyim?
Yani sıvı soğutmayı kurmak için mutlaka birlikte gelen radyatör ve fanları mı kullanmam gerekiyor? Teşekkürler.

Corsair H150i Pro 360mm

Eki Görüntüle 527550
Evet

6 adet LL120 fan ile yaptım. Önde 360 radyatör. Birtek ekran kartı 94 dereceye çıktı stres testte. Vbios güncellemesi yapsam mı diyorum..

Dosya Ekleri

• 014D7AF6-2643-41D7-8F80-029FE2FD09BB.jpeg
    014D7AF6-2643-41D7-8F80-029FE2FD09BB.jpeg
    1,9 MB · Görüntüleme: 84
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı