Sıvı Soğutmayı Nereye Takmalıyım?

iambmys9

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Samsun
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Case: Xigmatek Venom X | MBO: Asus TUF B450-PRO GAMING | CPU: AMD Ryzen™ 5 3600X , @ 3.8GHz | CPU Cooler: Stock | RAM: Crucial 16GB (2x8GB) Ballistix Sport LT Gray DDR4 @ 3000MHz | GPU: ASUS RADEON™ RX 5700XT 8GB GDDR6 @ 1905 MHz 256-bit | PSU: XIGMATEK X-POWER 650W 80+ | SSD: Kingston 480GB HyperX Fury 3D | M.2 SSD : 1 WD 240GB Sata Green M.2 SSD | Display: AOC Q3279VWFD8 |
Meslek
Üniversite Öğrencisi
1.jpg

Kasamda sıvı soğutmayı ön tarafa takmamı söylüyor. 240'lık sıvı soğutma takılıcak ama bana pek mantıklı gelmedi bunun yerine üste taksam daha iyi olmaz mı? Resimde göründüğü gibi bu arada arkada 1 tane egzoz fanı önde 3 tane fan var. Eğer öne takarsam 2 fanı üste takmak ne kadar verimli olur?

Eki Görüntüle 652380

Kasamda sıvı soğutmayı ön tarafa takmamı söylüyor. 240'lık sıvı soğutma takılayacak ama bana pek mantıklı gelmedi bunun yerine üste taksam daha iyi olmaz mı? Resimde göründüğü gibi bu arada arkada 1 tane egzoz fanı önde 3 tane fan var. Eğer öne takarsam 2 fanı üste takmak ne kadar verimli olur?

Üste takmak daha iyi hem kasanın hava akışı da bozulmaz.

Peki sığma durumda yukarıya takıcağım fanlar içeriden mi hava almalı dışarıdan mı?
Fanların yönlerini ayalarken kasanın içerisinde hava akımı oluşturman gerekli. Kasanın önünde, arkasında ve üstünde duran fanların görevi içeriye soğuk hava üflemek değil. Yazın 40 derece sıcakta içeriye ne kadar soğuk hava üfleyebilirler? Fanların görevi kasanın içerisinde bir hava akımı oluşturmak ve bu akım sayesinde daha serin bir ortam sağlamak. Yani yönlerini belirlerken bir taraf içeriye hava üflüyorsa karşılığı dışarıya üflemelidir. Genellikle uygulanan önden içeriye hava üflenirken arkadan dışarıya üflenmesidir.

Ekran kartından yükselen sıcak hava radyatörü isitacagi için CPU sıcaklığın yüksek olacaktır denedigim için yazıyorum öne takarsan direk 3fandan gelen soğuk hava radyatör e vuracaktir , radyatör e takacağın fanlar önde ki 3 fanla aynı yönde olmalı böylece radyatör e vuran soğuk hava CPU yu daha iyi soğumasını sağlayacaktır ve gpu ya vuran hava miktarında bir miktar kuvvetleneceginden gpu nun da bir kaç derece soğumasını sağlayacaktır .

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı