Sıvı soğutucu AiO pump 0 hatası

runiy06

Decapat
Katılım
26 Eylül 2018
Mesajlar
22
Herkese iyi aksamlar elimde ASUS B450 TUF Gaming anakart var.
İşlemci Ryzen 5 3600X.
Sıvı soğutma Aerocool'un 240mmlik bir sıvı soğutması.

Sorunuma gelecek olursak sıvı soğutma da radyatör fanları çalışıyor, radyatörden ekstra pump kablosu çıkıyor o da anakarta bağlı buraya kadar sorun yok.
Geçen hafta bilgisayarı kapattım sabah açtığımda işlemci birdenbire bilgisayar açılınca 90 derece oldu fanlar tam güç dönmeye başladı hemen kapattım bilgisayarı işlemcinin üzerinde sıvı soğutma bloğunun üzerinde mini bir fan var, onun dönmediğini gördüm o fan gücü SATA'dan alıyor, hemen onun SATA girişini değiştirdim ve sorun halloldu.

1 Hafta geçti aradan aynı sorun yine oldu. SATA kablosunu değiştirdim yine ama sorun çözülmedi. Soruma gelecek olursak özetle sıvı soğutma işlemci bloğunun içinde ki fan dönmediği için işlemci direk 90 derece oluyor ve kendini kapatıyor.

Sorun sizce nereden kaynaklanıyor olabilir?
Not işlemci bloğunu SATA'ya bağladığım da RGB ışığı yanıyor ancak içindeki fan dönmüyor, o da devir daim yapmamış oluyor BIOS'da AiO pump na olarak gözüküyor.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
KS
KS
R

runiy06

Decapat
Katılım
26 Eylül 2018
Mesajlar
22
Tam model belirtir ve pompa bağlantılarını yükler misiniz?

Anakart üstüne AiO pompası için özel bir giriş de olmalı.

Şimdi radyatörden 3 kablo çıkıyor birisi anakart pump a bağlı diğer 2'si CPU fan1 ve 2'ye bağlı ekstradan işlemcinin üstünde bulunan blokdan 2 kablo çıkıyor birisi RGB birisi SATA bu SATA bağlı olunca ortasında pervane var o dönüyor sistem bu şekilde ancak şu an SATA'yı başka girişe de başlasam ortada ki blok pervanesi dönmüyor ve soğutucu görevini yerine getirmiyor dilerseniz resim yükleyebilirim.
 
KS
KS
R

runiy06

Decapat
Katılım
26 Eylül 2018
Mesajlar
22
Resim yüklersen daha iyi olur.
İşlemci üstündeki kısım pompa, oradan gelen bağlantıları tam yap.Sıvı soğutma modeli aerocool l240f
Resim yüklersen daha iyi olur.
İşlemci üstündeki kısım pompa, oradan gelen bağlantıları tam yap.Mobilden ayrı ayrı attım ortada gördüğün fanın kablosu arkaya SATA olarak gidiyor SATA bağlıyorum RGB yanıyor fan dönmüyor ortada ki.
 
Yukarı