Sixt vs Garenta

Julimezar

Centipat
Daha fazla  
Selamlar, önümüzdeki hafta muhtemelen 1 günlük (cuma-cumartesi-18.00) araba kiralamayı düşünüyorum. Çalıştığım yerin yanında Sixt ve Garenta mevcut, şirketim Garentadan araba kiralıyor ancak henüz kendim için hiç kiralamam gerekmedi. Ehliyetim 3 yılı doldurmuş durumda.

Şuan baktığımda Garenta'da en uygun araç 1150 liraya Fiat Egea iken, Sixt'de 850 liraya Reno Clio. Sanırım bunların üstüne sigorta bedeli de ekleniyor ben şimdilik göremedim bilgilendirirseniz sevinirim.

Sixt'ten araç kiralayan arkadaşım teslim almasına 1 saat kala "arabayı çalabileceği şüphesi" :d? ile rezarvasyonu iptal edilmiş. Ve bu arkadaş Big4 çalışanı.

Üstte bahsettiğim arkadaşım iş arkadaşım haliyle ben de onunla aynı durumdayım ve onun gibi benim de üzerimde kredi borcu var (düzenli ödüyorum ama çekilmiş kredim var yani). Herhangi bir sorun yaratır mı bilmiyorum ama gezmek için kiralıyor olsam da (arkadaşın şehir dışına çıkması gerekiyormuş) böyle bir iptal feci can sıkar.

Ne dersiniz, bunlar ve sorularımdan bağımsız araç kiralama konusunda tavsiyelerinizi dinleyebilirim. Üstüne sigorta parası ne kadar eklenecek bilmiyorum ama bu haliyle gayet uygun fiyatlar, şehir çevresinde gezmek istediğimiz bazı yerler var 3 kişi otobüslerde uğraşmak yerine evden arabayla çıkıp gitmek çok çok daha güzel olacaktır.

Garenta olabilir, birçok firmadan son 6 ayda ona yakın araba kiraladım. En memnun kaldığım Enterprise, sonra ise Garenta. Bir sorun yaşatmadılar, arabalar da genel olarak temizdi.

Cevaplar için teşekkürler yoğun olduğum için dönememiştim @Pikachu.34 @BorsaKaplani888 . Garentadan kiralama yaptım, osuydu busuydu biraz tuzlu geldi. Teslim ederken teslim aldığımdan farklı bir görevli vardı, sağ tarafta kapının önünde teslim ederken anlatılıp gösterilmiş bir vuruk vardı ondan 5 cm kadar üstte de aynı şekilde ezik vardı çok büyük ihtimalle aynı olaydan olmuş zaten ki kaput kapağına yakın bir noktada kolay kolay çarpılabilecek bir yer değil. Raporda alt kısım gözüküyor ama üst kısım yok dedi, video çektiniz mi diye sordu çektiğim videoyu gösterdim. Videoda o taraf araba biraz karanlıkta kaldığından çok belli olmuyor ancak bazı karelerde orada bir farklılık olduğu etrafı ışıklıyken orasının çukurda kalmasından gölgeleri filan bariz gözükürken yok videoda da belli olmuyor filan demeye başladı. Tam ben carlayacakken destek bulmak için başka birine seslendi muhtemelen müdürü tarzı daha kıdemi biri (önceki gün bu kişiden teslim aldım arabayı) gördüğü gibi evet evet bu vardı dün konuştuk zaten dedi ve kapandı olay, o kişiye de fotoğraflarda bak burada gözüküyor ayrı olarak kaydedilmemiş diyerek açıklama yaptı. En iyisinden sigorta da yapmıştım muhtemelen ben yapmış olsam dahi sigorta kapsamında karşılanacak bir şeydir ancak teslim alırkenki kişinin halleri hiç hoşuma gitmedi. Asla güler yüzlü olmayan bir şekilde teftiş ediliyor olmak üstüne soru sorduğumda cevap vermeyip arkasını dönerek uzaklaşması filan fazlasıyla tat kaçırıp geren bir deneyim oldu. Teslim alma noktasındaki eleman hariç iyiydi, ben son güne bıraktığım için Clio kalmamıştı manuel viteslerden en uygunu Duster tercih ettim ve bir tık tuzlu oldu. Belki sonraki seferlerde Sixt ve Greenmotion denerim ancak şu teslim etme anındaki durumu hiç beğenmedim bunu yaşatmasın diye tercih ettiğim yer böyle yapıyorsa daha ucuz diye tercih edeceğim yerler üzebilir gibi.

Cevaplar için teşekkürler yoğun olduğum için dönememiştim @Pikachu.34 @BorsaKaplani888 . Garentadan kiralama yaptım, osuydu busuydu biraz tuzlu geldi. Teslim ederken teslim aldığımdan farklı bir görevli vardı, sağ tarafta kapının önünde teslim ederken anlatılıp gösterilmiş bir vuruk vardı ondan 5 cm kadar üstte de aynı şekilde ezik vardı çok büyük ihtimalle aynı olaydan olmuş zaten ki kaput kapağına yakın bir noktada kolay kolay çarpılabilecek bir yer değil. Raporda alt kısım gözüküyor ama üst kısım yok dedi, video çektiniz mi diye sordu çektiğim videoyu gösterdim. Videoda o taraf araba biraz karanlıkta kaldığından çok belli olmuyor ancak bazı karelerde orada bir farklılık olduğu etrafı ışıklıyken orasının çukurda kalmasından gölgeleri filan bariz gözükürken yok videoda da belli olmuyor filan demeye başladı. Tam ben carlayacakken destek bulmak için başka birine seslendi muhtemelen müdürü tarzı daha kıdemi biri (önceki gün bu kişiden teslim aldım arabayı) gördüğü gibi evet evet bu vardı dün konuştuk zaten dedi ve kapandı olay, o kişiye de fotoğraflarda bak burada gözüküyor ayrı olarak kaydedilmemiş diyerek açıklama yaptı. En iyisinden sigorta da yapmıştım muhtemelen ben yapmış olsam dahi sigorta kapsamında karşılanacak bir şeydir ancak teslim alırkenki kişinin halleri hiç hoşuma gitmedi. Asla güler yüzlü olmayan bir şekilde teftiş ediliyor olmak üstüne soru sorduğumda cevap vermeyip arkasını dönerek uzaklaşması filan fazlasıyla tat kaçırıp geren bir deneyim oldu. Teslim alma noktasındaki eleman hariç iyiydi, ben son güne bıraktığım için Clio kalmamıştı manuel viteslerden en uygunu Duster tercih ettim ve bir tık tuzlu oldu. Belki sonraki seferlerde Sixt ve Greenmotion denerim ancak şu teslim etme anındaki durumu hiç beğenmedim bunu yaşatmasın diye tercih ettiğim yer böyle yapıyorsa daha ucuz diye tercih edeceğim yerler üzebilir gibi.
Hocam benzer bir durum daha dün başıma geldi. Enterprise'den geçtiğimiz hafta manuel bir arada kiraladım ve ne olur ne olmaz diyerek her zaman en iyi sigortayı alırım. Normalde benzini full depo verirler ve gün sonunda alan kişi de depoyu fulleyip öyle geri götürür. Bana bu sefer manuel istememe rağmen otomatik bir araba verdiler ve depo da yarıdan biraz aşağıdaydı. Aracı veren arkadaş bana normalde böyle vermedikleri için benzini daha da aşağıda getirsem sorun olmayacağını dile getirdi ve ben de söylediklerine istinaden dönüşte benzini iki diş eksik götürdüm. Teslim alan arkadaş ise benzin tutarının provizyon tutarından düşeceğini söyledi ve ben de yapamazsınız dedim. İçeriyle konuştuk ve en sonunda anlaştık. Hayır zaten olası sorunlar için sigorta alıyoruz, benzin parasını kesmeye çalışmak nedir? Kısacası araç kiralama şirketleri genel olarak nereden para kitlesek derdindeler, dikkatli olun.

Sixtden uzak dur Allah belasını versin öyle firmanın mahkemelik olduk bu adamlarla biz. 3 kere kartımdan aynı araba için para çektiler onunla uğraştım, her şey onaylandı arabayı teslim almaya gittim arabayı alamıyorsunuz diye beni orada 2 saat beklettiler vs az bir sesim çıkınca da arayıp 10 kere özür dilediler berbat bir firma uzak durup durmamak sana kalmış bir şey diyemem.

Geri
Yukarı