Siz siz olun Linux'ta Python'u silmeyin!

Makaleler
2
Daha fazla  
Python'a yeni yeni giriyorum, YouTube'da "Python'a giriş" kanalında sadece 3 ders ve önceden kendim bildiğim bir şeyler ile basit, iki sayı ile çalışan hesap makinesi yazdım.

Bu py dosyasını exe yapmak istedim ve pyinstaller kullanarak denedim ama _bootlocale hatası verdi.

Bunu ChatGPT reise sordum ve bana Python'ı silip baştan kurmamı önerdi.

Ve önerisini denedim ama kodu girdiğim anda bir hata yaptığımı anladım, çünkü silinen şeyler tüm Kali idi...

Masaüstü ortamına kadar silindi!

Şu an bilgisayarın ekranında sadece bir terminal var ve tüm her şeyi tek tek yüklemektense Kali'yi baştan kurmayı tercih ederim.

Neyse ki önemli bir verim yoktu.

Yani siz siz olun bir GNU/Linux dağıtımında Python'u silmeye kalkmayın!

Ama söylemeden geçemeyeceğim dağıtım aşırı hafifledi yahu. :matrix:

Buradan çıkarman gereken mesaj neyi silip silmemen değil, internetten gördüğün her çözümü sorgulamadan veya detaylıca incelemeden kullanmaman gerektiği. Ayrıca bir paketi kaldırırken yanında neleri de götürdüğüne dikkat etmen gerekiyor.

Ben sadece Python'ı siler sonra geri yüklerim diye düşündüm.

Baktım Kali toolları, Xfce masaüstü ortamı falan gidiyor dedim Allah büyük.

En azından Python'u silince ne olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

GNU/Linux üzerinde birçok program Python ile bir işlem yapıyor. En basitinden Linux çekirdeğinde bile Python kodları var.

Windows kullanmıyoruz, Linux dağıtımlarında Python ile ilgili bir dosyayı elle silmediyseniz Python'u da kaldırmanız gerekmez. En kötü ihtimal kaldırmadan yeniden kurulum yaparsınız Python'u.

GNU/Linux üzerinde birçok program Python ile bir işlem yapıyor. En basitinden Linux çekirdeğinde bile Python kodları var.

Windows kullanmıyoruz, Linux dağıtımlarında Python ile ilgili bir dosyayı elle silmediyseniz Python'u da kaldırmanız gerekmez. En kötü ihtimal kaldırmadan yeniden kurulum yaparsınız Python'u.

Bizzat deneyimledim hocam, Python Linux'un can damarıymış.

Ders oldu.

Bir Linuxçu olarak buradan GNU/Linux'a bir eleştiride bulunmak istiyorum.
Sistem uygulamaları veya paketleri neden kolayca silinebiliyor?
Yani Android'de mesala bu sistem engellenmiş durumda. Sistem uygulamalarını kafanıza göre silemiyorsunuz. Root atmanız gerekiyor. Aynı şey Linux'ta da olmalı.
Ben Linux'a ilk geçtiğim de bir şey kurayım derken yanlışlıkla tüm masaüstünü, pecere yöneticisi silmiştim beni TTY2 ekranına atıyordu. Ve o zaman Linux'tan soğmuştum.
Ama sonra cesaretimi toplayıp geri geçtim orası ayrı konu ama. Son kullanıcı Linux'ta yanlışlıkla temel bir uygulamayı silerse sistem gider.
Umarım ileride Linux'a sistem dosyalarına müdahale için engelleme filan gelir. Sisteme erişmek isteyen zaten Android'de ki gibi Root yetkisi alır.

Bir linuxçu olarak buradan GNU/Linux'a bir eleştiride bulunmak istiyorum.
Yani Android'de mesela bu sistem engellenmiş durumda. Sistem uygulamalarını kafanıza göre silemiyorsunuz. Root atmanız gerekiyor. Aynı şey Linux'ta da olmalı.
Ben Linux'a ilk geçtiğim de bir şey kurayım derken yanlışlıkla tüm masaüstünü, pecere yöneticisi silmiştim beni tty2 ekranına atıyordu. Ve o zaman Linux'tan soğmuştum.
Ama sonra cesaretimi toplayıp geri geçtim orası ayrı konu ama. Son kullanıcı Linux'ta yanlışlıkla temel bir uygulamayı silerse sistem gider.
Umarım ileride Linux'a sistem dosyalarına müdahale için engelleme filan gelir. Sisteme erişmek isteyen zaten Android'de ki gibi root yetkisi alır.

Hocam, bunun sebebi Linux'ta Android'dekinden daha kolay root yetkisi alınabiliyor olması.

Daha zor yapsalar bu sefer de olmaz. Ben sırf sürekli sudo yazmamak için root hesabı kullanıyorum ve bunu yaparken de riski göze alıyorum.

Zaten GNU/Linux işletim sistemi araştırarak, deneyerek, keşfederek, kurcalıyarak ve yeri geldiğinde sistemi patlatarak öğrenilebilecek bir OS.

En deneyimli GNU/Linux ustaları bile eminim defalarca kez sistemi patlatmışlardır.

Neyse sağlık olsun. Bir dahakine daha detaylı arıştırırım.

Tecrübe kazanmış oldum.

Bu konu da insanlara neyi yapmamaları gerektiğini az çok anlatıyor.

Bir Linuxçu olarak buradan GNU/Linux'a bir eleştiride bulunmak istiyorum.
Yani Android'de mesala bu sistem engellenmiş durumda. Sistem uygulamalarını kafanıza göre silemiyorsunuz. Root atmanız gerekiyor. Aynı şey Linux'ta da olmalı.
Ben Linux'a ilk geçtiğim de bir şey kurayım derken yanlışlıkla tüm masaüstünü, pecere yöneticisi silmiştim beni TTY2 ekranına atıyordu. Ve o zaman Linux'tan soğmuştum.
Umarım ileride Linux'a sistem dosyalarına müdahale için engelleme filan gelir. Sisteme erişmek isteyen zaten Android'de ki gibi Root yetkisi alır.
20230323_18h31m10s_grim.png

/etc/shadow dosyasında şu uzun uzun yazan yere !* ekle.

20230323_18h31m22s_grim.png

/etc/passwd dosyasında root kısmının kabuğunu /usr/bin/nologin olarak değiştir.

Ayrıca üstüne bir de sudo paketini ve su komutunun bulunduğu paketi kaldır.
Tebrikler! Sisteminizden root kullanıcısına elle girişi kapattınız.

Hocam, bunun sebebi Linux'ta Android'dekinden daha kolay root yetkisi alınabiliyor olması.
Hocam bunu araştırırken openSUSE Micro OS diye bir şeyle karşılaştım.
Benim o dediğim Android de ki gibi olan yetkilendirme sistemi Micro OS'te de varmış. Yanlızca Home klasörüne müdahale edebiliyoruz. Bence bu tür dağıtımların artması daha iyi olur son kullanıcı için.
Günümüzde zaten Flatpak ve Appimage gibi teknolojilerle kök dizine erişime gerek kalmadı. Son kullanıcı için yanlızca Home dizini yeterde artat bile. En kötü durumda DistroBox ile kök dizine gitmeden başka paket yöneticilerini kullanabilir.

Dostum daha önemlisi paket yöneticisinin çıktılarını ciddiye almak olmalı. Benim bildiğim paket yöneticileri onu silmek için komutu verdiğinde eğer doğrudan "-y" gibi bir argüman kullanmadıysan bu bağımlılıkla birlikte nelerin uçurulacağını aşağıda çıktı olarak veriyor. Şahsımca asıl dikkat etmen gereken o bence. Hatta şöyle diyebilirim bir ara bir bug yüzünden PopOS üzerinde Steam yüklemeye çalışınca masaüstü ortamını uçuruyordu. O yüzden böyle olaylara denk gelmemek için paket yöneticilerin çıktılarını kontrol etmek gerekebilir.

Geri
Yukarı