Sizce en iyi Linux dağıtımı hangisi?

deniz8943

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Başlıkta gördüğünüz gibi, sizce en iyi Linux işletim sistemi hangisi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu ana kadar Pop_OS! öven çok kişi gördüm ve fena da durmuyor.
Sadece bilgisayar biraz kasıyordu, o kadar.

Ubuntu ve Fedora'yı adam gibi deneyebildim ve ikisi de harika dağıtımlar.

Mesela sen ne istiyorsun? Arch kurarken ekstradan ne yapıyorsun da aynısını diğer dağıtımlardan bekliyorsun? Gentoo'daki gibi kernel mı kişiselleştiriyorsun, ne yapıyor olabilirsin?

Bunu 2 yıl boyunca Arch kullanmış biri olarak söylüyorum bu arada. Kendi makinemde kullandığım ilk dağıtım Arch'tı. Sanki başlangıç dağıtımıymış gibi kendi makineme kurup öğrenmiştim. O zamanlar ben de senin gibi kurulumunun çok büyük bir olayı var sanıyordum işte.
Fedora Everything'de belirli şeyleri yapmıyor musunuz? Evet, Gentoo'daki gibi kernel kisisellestiriyoruz. Kurulumun cok bir onemi var tabii ki, performansa dikkat ediyorsan.

En iyi diye bir şey yok, olsa bile gerek yok. Kendine göre düzenleyebildiğin bir sistem bu. Kendine göre en iyi vardır. En iyi DE dersen KDE derdim fakat GNOME 43 ve üstü de fena değil.

Kali başlı başına çöp bir dağıtım. Kullandığım zamanlarda da sanal makine üzerinden kullanmama rağmen saçma sapan hatalarla, takılmalarla ve çökmelerle doluydu. Arkada hiçbir işlem yapmamama rağmen birkaç hareketimde donuyordu sistem.
Eğer siber güvenlik için illa bir dağıtım kullanılacaksa önerim Arch kurup Blackarch repolarını ekleyip araçları öyle indirmek.

Bana göre günlük kullanım için en ideal iki dağıtım Fedora ve Arch.

Fedora Everything.
Kali çok güzel bir Operating System aslında ben Live'ını da kullandım güzeldi.

En iyi Linux dagitimi yok, kisinin en iyi Linux dagitimi var.
Benim icin Gentoo.
İyi sistem alınca ilk denemek istediğim dağıtım bu arada. Harika güzel bir proje. Linux'un en derin katmanıdır bence Gentoo ve insana çok şey katar. Kullanmadım ama hani bunu bilmek için de kullanmış olmak bence kesinlikle gerekmiyor.

Geri
Yukarı