Sizce fan içeri mi üflemeli dışarı mı?

furkan3318

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar Technopat ailesi, elimde eski bir kasa var. İçindeki parçaları güncellediğim için kasanın içi kablolama, dar, yoğunluk vb sebeplerden dolayı içi çok da ferah değil. Bu kasada sadece tek bir fan bulunmakta. O da arka taraftaki egzoz fanı. Kasanın ön kısmında bir fan yuvası bulunmakta. Buraya bir fan takacağım, ki bu zaten sormak istediğim şey değil. Kasanın yan tarafında bulunan ızgaralar var, bu ızgaralara teknik olarak fan takabilirim. Ancak bu kısımdaki fan içeriye mi üflemeli, dışarıya mı üflemeli? Şahsen karar veremiyorum. Çünkü içeriye üflese ekran kartının ısısını tekrar ekran kartına üfler. Veya dışarıdaki havayı içeriye üfleyerek ekran kartı daha ferah olur. Biliyorum ekran kartını böyle iyi bir seviyede soğutmayacağını. Sadece merak ediyorum içeri mi üflemeli? Dışarı mı üflemeli?

nsh-casper-3.jpg

@Y17Tozan

Ben olsam egsoz fanına yakın ise dışarı , ön tarafa yakın ise içeri doğru ayarlardım. Ama en mantıklısı kablolama kötü olduğu için kapağı hiç takmamak yada olabildiğince kabloları kablo bağı vs. yardımıyla düzenlemek.

Eğer seni rahatsız etmeyecekse mavi ile gösterdiğin boş fan yuvasının olduğu yere matkap ile delikler açarak hava kanalı oluşturabilirsin böylelikle ön taraftan temiz hava akışına sahip olacaksın. Toz problemi için ise fanın önüne matkap ile deldiğin delikleri kapatacak şekilde toz filtresi kullanabilirsin.

Önden içeri verin, ama öne takacağınız fanın hava alabileceği yer yok. Önerim yan kapaktan içeri vermeniz, sıcak hava yükseleceği için egzoz fan dışarı atacaktır onu.
Eğer seni rahatsız etmeyecekse mavi ile gösterdiğin boş fan yuvasının olduğu yere matkap ile delikler açarak hava kanalı oluşturabilirsin böylelikle ön taraftan temiz hava akışına sahip olacaksın. Toz problemi için ise fanın önüne matkap ile deldiğin delikleri kapatacak şekilde toz filtresi kullanabilirsin.
Zaten onu hallettim ben. Oradan hava alması için açık orası şu an.

Geri
Yukarı