Sizce hangi araba markasının araçları alınmalı?

4500 TL maaşı iyi sanan biri bana vitaminsiz demiş galiba, kulaklarım çınladı. 🤣 14-17 saatlik bir işten ne kadar aldığımdan haberi yok tabii. :D

Bu arada konuda "Volkswagen" markasını doğru yazan biri yok, artık kopya çekerek de olsa doğru yazan sonraki kişi kim çıkacak diye bekliyorum. :D

4500 TL maaşı iyi sanan biri bana vitaminsiz demiş galiba, kulaklarım çınladı. 🤣 14-17 saatlik bir işten ne kadar aldığımdan haberi yok tabii. :D

Bu arada konuda "Volkswagen" markasını doğru yazan biri yok, artık kopya çekerek de olsa doğru yazan sonraki kişi kim çıkacak diye bekliyorum. :D

Düşüncelerimi okudunuz.

Marka seçimi bütçe ve arabadan beklentilere göre tercih edilmelidir. Premium markalara çıktıysanız, kaliteli iç tasarım ve konfor istiyorsanız Mercedes, sportiflik istiyorsanız BMW alirsiniz. Ikisinin ortasını da Audi, Volvo sunar.

Diğer markalar arasında da yine seçim sizin tercihlerinize göre şekillenir. Performans ve sportiflik istiyorsan C segmentte Civic alabilirken biraz daha konfor, genislik ve düşük yakıt tüketimi istiyorsan Corolla tercih edebilirsin.

Ama gidip de sırf VW diye 2 hava yastıklı Polo alırsanız millet güler arkanızdan, yandan yediğiniz bir hasarda ölme ihtimaliniz katlanır. Daha ucuza aynı grupta 6 hava yastıklı Ibiza varken sırf VW premium canim algisindan Polo aldınız diye çok gulerler hatta :D

Bir süredir 6 hava yastığıyla geliyor baz donanım da.
Bu araç bu ülkede Avrupa'da 6 hava yaptığıyla satılırken 2 hava yaptığıyla satıldı mi? Satıldı. Satılırken Ibiza 6 hava yastıklı miydi? Evet. Konu bitmistir o halde.

Turkiye'ye bunu layık gören VW ve Dogus'u savunacak yerlerim ağrıyor.

NOT: VW'yi gömünce gömdü oluyor sonra. Hak etmesinler, ben de bir şey demeyeyim :D Ayrıca bu saatten sonra SuperB varken Passat, Leon varken Golf alanın aklına şaşarım.

Son düzenleme:
Ayrıca bu saatten sonra SuperB varken Passat, Leon varken Golf alanın aklına şaşarım.
Superb'in Passat'e karşı yalıtımda eksiği ve aynı motor/şanzıman ile daha düşük performans verme durumu var. Bunlara karşı Superb'in artılarını da düşününce Passat'ı yine de savunasım gelmedi ama Leon ile Golf arasında kalite farkı önceki kasalarda hiç de az değil. Biraz daha para eklenebiliyorsa her şekilde Golf tercih edilir illa VAG grubu C HB araçlarından alınacaksa.

Yeni kasa Leon'da da kalite anlamında bu kadar fark "varsa" yine Golf 8 tercih edilir derim.

Ülkede hicbir araba fiyatını hak etmezken çoğu normal kullanıcının umurunda olmayan ufak farklar tercih aşamasında rol oynamıyor çünkü oynarsa zaten yüksek olan fiyatlar iyice yükseliyor. Kişi hiçbir araba almamaktansa ufak kalite farkı olan arabayı tercih ediyor. İlla kazanan cıkarmak istiyorsak Porsche de güzel marka ama alacak paran olmadiktan sonra paranın yettiği araçtan artıları olması bir şey ifade etmiyor.

Bu arada hava yastığı konusuna VW'yi savunacak bir şey demeni beklerdim :D

Bu arada hava yastığı konusuna VW'yi savunacak bir şey demeni beklerdim :D
Doğuş ve VW'nin yakın zamana kadar yaptığı ayıbı niye savunayım? VW de Doğuş da babamın firmaları değil, şirketler umurumda değiller. Düzgün iş yaparlarsa tercih edilirler.

Kişi hiçbir araba almamaktansa ufak kalite farkı olan arabayı tercih ediyor.
Bu iş tercih ve bütçe meselesi, X araba varken Y araba alanın aklına şaşarım demek insan tercihlerine hakarettir. Birisi için iç mekanda kalite ve yalıtım çok önemlidir, bütçesi de yeterlidir mesela, bu kişi Golf alabilecekken neden gidip Leon almadı diye aptal olsun? Bütçesi yeterse gider BMW/Mercedes de alır, bütçesi yoksa gider Egea alır. Bir de bütün Dünya Türkiye'den ibaret değil, araba satışlarının çok büyük kısmı zaten bizim gibi ülkelere değil Avrupa, Uzak Doğu ve Kuzey Amerika pazarına yapılıyor. Bu bölgelerdeki ülkeler için 4-5 bin birimlik fark kolaylıkla gözden çıkarılabiliyorken markaların "alt markalarına" o pazarlarda rağbet olmuyor zaten. O arabalar X markamızın Y modelini alamayanlar gitsin biraz daha uygun maliyetli Z modelini alsınlar diye yapılıyor. Maliyetinin ve dolayısıyla fiyatının ucuz olmasının da nedenleri var.

Örnek verdigin ülkelerdeki araba piyasası bizdeki kadar saçma değil. Bizdeki farklar öyle kolay kapatılacak seviyede değil. Asgari ücretle calisip boğazından kısarak iPhone almak icin 1 2 yıl kredi ödeyenler var bu ülkede. Aynı kafanın araba tayfasi da var. Bunu yapmaları sence mantıklı mi yoksa statü atladığını sanah ezik fanboylar mi goruyorsun?

Sonuç olarak kalite farkı olsa da bu binlerce birim fark yaratacak seviyede değil. O farkı veren de üst sınıfa atlamayacak.

Milletin tercih ettiği araba umurumda değil ki. Aptal da demedim, benim için şaşılacak bir durum dedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı