Sizce hangi araba markasının araçları alınmalı?

Sonuç olarak kalite farkı olsa da bu binlerce birim fark yaratacak seviyede değil. O farkı veren de üst sınıfa atlamayacak.
Yapacak bir şey yok, birisi için iç mekan kalitesi ve yalıtım 50 bin TL farka değiyormuş demek ki. Para onların, tercih onların.

Astra K aldığım dönemde yine çok sayıda arabayı test ederek aldım, bazıları fiyattan bazıları motordan bazıları görünümden dolayı elendiler benim kriterlerimde. Astra K - Golf ve Mazda 3 arasında kaldım birkaç gün. Mazda'yı motoru yüzünden eledim, Golf'ü de benzer donanımlarla o dönemki fiyatlarda daha pahalı diye eledim ve Astra K aldım.

Kullandığım 3 yıl boyunca keşke fazlasını verseydim de Golf alsaydım dediğim çok zaman oldu. Mesela başka biri de bir arabayı alır daha ucuz diye, X araba daha güzel görünüyordu keşke onu alsaydım der. Bazıları benim gibi konfor ve yalıtım farkı yüzünden keşke Y arabasını alsaydım der. Sonuç olarak her şey kişinin kendi tercihlerine ve bütçesine kalıyor.

Bu arada Mazda'ya büyük laf edecektim de neyse dedim. 3 araba alma döneminde de buradaki motorları yüzünden almayı tercih etmedim, hâlâ düşük hacimli turbo motor yapmasınlar ya da başka markayla anlaşıp arabalarına koymamaya devam etsinler... :D Tek nedeni o motor, yoksa o sürede 3 tane Mazda alırdım.

Turkiye'yi çevrenden ibaret sanmayarak 50 binin o kadar kolay kapatılacak para olmadığını bilmelisin.
Böyle bir şey demedim ki. Bütçesi olanlar için o fark, o eksikliğin telafisi için değebiliyor diyorum. Golf almak için bütçesi olup evden çıkmış birine, Leon varken bu arabayı alıyorsan aklına şaşarım demekteki hatalı olduğunu düşündüğüm noktayı söylüyorum. Sen genel anlamda daha iyi olan arabayı alacak bütçesi olanlar için, X araba varken alanların aklına şaşarım diyorsun. Ben bütçesi Y arabaya yeten gitsin ne yaparsa yapsın X arabasını alsın demiyorum.

O zaman başka bir konuda başka biri çıkar, Duster varken o paraları verip diğer markaların kompakt SUV'larını alanların aklına şaşarım der. Sonra hadi işin yoksa o taşı o kuyudan çıkar... :D

Son düzenleme:
Duster ile diğer modellerin Leon vs Golf ya da Passat vs Superb'in benzerliğinin yanından geçemez. Temelinde bu markalar aynı grupta ve birçok parçayı aynı kullanıyorlar. Aerodinamik, şanzıman, motor, ARGE, muhendislik olarak yaklaşık hatta aynı seviyedeler.

Sadece iç kalite olarak ufak tefek farklar olabilir. O da emin ol çogu kisi için fark edilmeyecek seviyede.

Yeni fiyatlari bilmiyorum ama eskiden dolu Leon fiyatına boş orta arasi Golf alınıyordu. Bu durumda benim için Golf almanın hicbir mantığı yok.

Bunun seçimi kişi tercihlerine ve bütçeye kalıyor işte. Senin için daha uygun fiyatlı olan seçenek daha mantıklı oluyor, başka biri o farkı verip diğerini almayı tercih eder. Başka biri de VW, Ford fiyatlarına bakıp yeni kasa Golf ya da Focus'un en üst paketlerini almak yerine 30-40 bin TL fazla verip çok daha donanımsız BMW 1 ya da Mercedes A180 tercih edebilir. Konu kişisel seçimlerse yüzlerce farklı düşünce sistemi, binlerce farklı kriter var. Senin için bunlardan 1 tanesi geçerli olabilir de kendi fikrini diğerlerini ötekileştirerek korumaya çalışmaya gerek yok.

Leon varken Golf alan kişinin de aklından şüphe etmeye gerek yok, Superb varken Passat alanın da, en üst paket premium altı araba yerine boş premium arabayı tercih edenin de aklından şüphe edecek bir şey yok.

Yakın zamana kadar 2 hava yastığıyla Polo satmak da hem Doğuş hem VW'nin ayıbıdır diye son olarak ekleyeyim. Doğuş mu tepkilere karşı baz paketlere 6 hava yastığı koydurdu yoksa VW mi ben 2 hava yastığıyla bundan sonra araba vermem dedi bilmiyorum ama şu anda doğru olan yapılıyor.

Son düzenleme:
Yakın zamana kadar 2 hava yastığıyla Polo satmak da hem Doğuş hem VW'nin ayıbıdır diye son olarak ekleyeyim. Doğuş mu tepkilere karşı baz paketlere 6 hava yastığı koydurdu yoksa VW mi ben 2 hava yastığıyla bundan sonra araba vermem dedi bilmiyorum ama şu anda doğru olan yapılıyor.
Benim eleştirdiğim nokta burasıydı zaten. Sen VW olarak alt markandan ''kaliteli araçlar'' yapıyorsun ancak gidip de Ibiza'yı 6 hava yastığıyla satarken Polo'yu Türkiye'ye 2 hava yastıklı gönderiyorsun. Tok kapılı aracımızda kafanızı tok kapılı camımıza vurarak ölebilirsiniz veya yaralanabilirsiniz diyor kısaca :) Sen git bu kadar para ver, senden ucuz arabanın 6 hava yastığı varken 2 hava yastığına razı ol. VW amblemi için buna eyvallah diyen çok oldu, yazık... :D

VW'nin segmentasyonu halihazırda A3>Golf>Leon şeklinde. Leon'un kapasitesi yüksek ancak bilerek çıkarılmıyor. Çıkarılsa Golf markası zarar görecek ve satmayacak. Bunu kendileri de biliyor.

Leon varken Golf alan kişinin de aklından şüphe etmeye gerek yok, Superb varken Passat alanın da, en üst paket premium altı araba yerine boş premium arabayı tercih edenin de aklından şüphe edecek bir şey yok.
Herkesin bazı konularda radikal düşünceleri vardır ve bunları kendi düşüncesine göre yargılayarak söyler. Benimki de bu. Leon varken üstüne küçümsenmeyecek fark koyup Golf alan adama hayırlı olsun derim, başka da bir şey demem. Ama o kişiyi tanıyorsam ve verdiği parayı sadece VW amblemi için olduğunu biliyorsam içimden yazık da derim, bu beni ilgilendirir.

VW'nin segmentasyonu halihazırda A3>Golf>Leon şeklinde. Leon'un kapasitesi yüksek ancak bilerek çıkarılmıyor. Çıkarılsa Golf markası zarar görecek ve satmayacak. Bunu kendileri de biliyor.
Sadece VAG özelinde değil genel anlamda bu gruplaşmaya karşı olma nedenlerimin başında bu pazar konumlandırması geliyor. Bir marka ayakta kalmak için 4-5 milyon araba satmak zorunda değil ancak yöneticilerin hırsı nedeniyle planları tutmayınca batma durumuna gelen her firma aslında bu sektördeki farklılıkları ve çeşitliliği de öldürüyor kendisiyle birlikte. Batmaktan kurtulmak için başka marka tarafından yutulmaya mahkum oluyorlar.

Opel yıllarca GM'in Ar-Ge merkezi oldu, bütün masrafları onlara yüklediler sonra çok saçma şekilde zarar ediyor bahanesiyle PSA'ya satıldı. Opel için iyi oldu en azından orası ayrı konu, PSA da Opel'e hak ettiği değeri verdi ve mühendislik anlamında onların güçlü yanlarını alıp kendi eksiklerini kapattılar. Yeni çıkardıkları arabaların eskisine göre çok daha iyi olma nedenlerinden biri bu. GM'in de halini görüyoruz, beter olsunlar diyesi geliyor insanın. :D

Mazda da başka firmanın altında olmanın bedelini zamanında ödedi, şimdi o esaretten kurtulunca bence en iyisini yapıp az sayıda araba üretip kendi çapında iyi arabalar yapıyor. Tercih ederiz etmeyiz fark etmez, sonuçta tercih edecek bir gruba has karakterde arabalar yapıyorlar. Benzeri Subaru için de geçerli mesela.

Eğer sonraki araba alma dönemimde düşük hacimli turbo motor barındırırlarsa grup markalardan uzaklaşıp Mazda ya da Subaru markalarına yönelirim açıkçası. Hiç değilse kendi karakterini barındıran bir markayı tercih etmiş olurum.

Mazda'yı seviyorum ancak Türkiye'de etkinliği biraz markadan biraz da distribütörden dolayı çok yetersiz kalıyor. Dediğin gibi düşük hacimde rakipleriyle yarışabilecek bir motoru yok. Türkiye'de reklam ve PR çalışması yok denecek seviyede. Artı olarak bizim Türk kafası hemen 2. eldeki piyasasının yerlerde olduğunu düşünüyor ve ben bunu satmak istesem elimde kalır diyor. Bir diğer duyduğum da bakım masraflarının ve parça fiyatlarının rakiplerinin çok üstünde olmasıydı.

Bir de parçaları ülkede bulamayınca bakımını kendin yapmak istesen yapamıyorsun. Yurt dışından da kol gibi vergilerle geliyor. Etkinliği yüksek markalarda parçasını al, teknik biliyorsan arabanın bakımını yapabiliyorsun.

Maalesef Türkiye'de bu şartlar altında VAG / PSA grubuyla yarışamaz. Biraz düzeltmeye çalışırlarsa kendilerini en azından takıntısı olmayanlar markayı tercih edebilirler.

VAG ve PSA olarak yine TR pazarı geniş sayılabilecek derecede olsa da maalesef Japon ve Kore araçları için aynı şekilde değil. Çok güzel modellerin yüksek hacimli motorlarla sunulması yüzünden sadece x ülkesinde yolda görünce bakakalıyoruz.

VAG ve PSA TR pazarının ve tüketicinin dinamiklerini bilerek iyi işler çıkarıyor. Zaten satmalarının sebebi de bu.

Maalesef Türkiye'de bu şartlar altında VAG / PSA grubuyla yarışamaz.
Zaten amaçları o değil, yılda ürettikleri araba sayısı bakımından da onlarla yarışamayacaklarını biliyorlar. Yine de Türkiye'yi önemsemedikleri ortada, distribütör kötü ama firmanın umurunda olsaydı her yıl yüzbinlerce araba satılan bir pazarda neden o kadar az araba satıyoruz diye düşünürlerdi. İzmir'de yetkili bir yeri yok, durum o kadar vahim. İzmir'de Mazda almak ya da servise götürmek istersen Muğla'ya gitmen gerekiyor. :D

Geri
Yukarı