Sizce ne yapmayalım?

yusufthe00

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba ben 16 yaşında bir gencim. Bundan yaklaşık 5 ay önce babamı kaybettim. Annemle birlikte yaşıyorum. Abilerim evli ve onların durumuda iyi değil. Benim annem çalışabilecek durumda değil ve ben her gün çalışıyorum ama bir konu kafama çok takılıyor okulu bırakıp çalışmaya devammı etsem diye düşünüyorum. Ama annem okumamı çok istiyor. Eğer okursam sadece cumartesi pazar boş olucam ve bu aldığım parayla da ev geçindiremem sizce ne yapmayalım Allah aşkına akıl verin bana.

Sakın okulu bırakma, neye Ilgın varsa ona çalış. Tıp okuyabilirsin, istiyorsan. Bu arada geçmiş olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer okul ile işi aynı anda götürebiliyorsanız ikisini de aynı anda yürütmeye çalışın. Mutlaka okuyup iş sahibi olun, sadece çalışmayla bir yere kadar. Boş kalan cumartesi pazar günlerinde de ufak tefek işlerde çalışabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba ben 16 yaşında bir gencim. Bundan yaklaşık 5 ay önce babamı kaybettim. Annemle birlikte yaşıyorum. Abilerim evli ve onların durumuda iyi değil. Benim annem çalışabilecek durumda değil ve ben her gün çalışıyorum ama bir konu kafama çok takılıyor okulu bırakıp çalışmaya devammı etsem diye düşünüyorum. Ama annem okumamı çok istiyor. Eğer okursam sadece cumartesi pazar boş olucam ve bu aldığım parayla da ev geçindiremem sizce ne yapmayalım Allah aşkına akıl verin bana.
Öncelikle Allah rahmet eylesin. Okulu bırakmamanı tavsiye ediyorum. Hafta sonları çalışabilirsin. Hangi şehirde oturuyorsun ?

Başın sağolsun. Abilerinin ve başkalarının desteğiyle bir şekilde geçinebiliyorsanız okumanı tavsiye ederim çünkü okulu bırakıp çalışman sadece bir süre durumu kurtarır. Geleceği de düşünmen gerekiyor. Üniversiteye geçince de mümkünse yaşadığın yere yakın yerde okursan veya eviniz kiraysa okuyacağın yere gitseniz bir ev masrafı daha çıkmamış olur en azından. İlla çalışacağım diyorsan part-time bir iş bulabilirsin. Annenin durumunu bilmiyorum ama evde mantı, banyo lifi gibi şeyler yapıp satabilir. Çevremde bu gibi şeyleri yapıp çok gelir elde eden kadınlar, anneler var.

Başınız sağolsun. Okulu dışardan okuyup çalışabilirsiniz. Yalnız okumak için okuma zamanın fazlasıyla geçtiğini düşünüyorum. Gerçekten bir alanda uzmanlaşma gibi bir derdin veya hayalini kurduğun bir meslek yoksa okuma fikrini bir daha düşünmeni tavsiye ederim. Ayrıca günümüz koşullarında da üniversite sınavında çok başarılı olmadıkça çoğu bölümde iş bulmada sorun yaşandığını gözlemliyorum. Velhasıl kelam ben olsam ustalaşabileceğim ve aynı zamanda geçimimi idare ettirebilecek bir meslek öğrenmeye çalışırdım. Oto-elektrik gibi sanayi dallarında da ciddi paralar kazanıldığına şahit oluyorum genç yaşta ustaları görerek. Benim fikrim hayalinse okumak, her zaman uğraş vereceğin bir şey olsun ama gerçekten hevesin ve başarılı olmak için gerekli enerji ve azmin yoksa geleceği olan bir meslekte ustalaşmak günümüz koşullarında parasal ve emek açısından daha karlı geliyor bana şahsen.

Geri
Yukarı