Sizce okul değiştirmeli miyim?

yigidyum

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
1
Merhabalar. Ben lise 2 öğrencisiyim. Yıllardır bir problemim var. Ailemden utanıyorum. Resmen utanıyorum. Hoşlandığım kızı söylerken aşırı heyecanlanırım mesela. Gerçi hoşlandığım kızı utancımdan söylemem, zorunda kalmazsam. Ya da arkadaşlarımla buluşacağım derken... Nasıl heyecanlanıyorum... Özellikle arkadaşlarım arasında karşı cins var ise. Neden böyle oldu, sanırım küçükken aileme hoşlandığım bir kızı anlattığımda uzunca bir süre bu konu konuşulup (başka akrabalara da söylemişlerdi) bu konuyla eğlendikleri için. Bir sürü şakalar yaptılar. Çok utanmıştım. Benim de bilinçaltımda böyle bir korku oluşmuş olmalı. Ailem yanımdayken yaşıtım bir kıza bile yaklaşamıyorum.

Fakat okulda oldukça sosyalim. Birçok arkadaşım var hem kız hem erkek.

Kendimden biraz bahsettikten sonra konuya giriyorum. Yukarıda anlattıklarımdan ötürü asosyal hale geldim. Ağır ve çok ciddi varoluşsal sancılar geçirdim/hala ara sıra geçiriyorum, bu zamanlara kadar belki de hiç aklıma bile gelmeyen şeyler düşündüm, kendime zarar vermek gibi. - Ki hiç öyle bir insan değildim, çok neşeli ve sıcakkanlı birisiydim- Başka ufak psikolojik sorunlar da geçirdim/geçiriyorum, ders çalışmak için neden ve motivasyon bulamıyorum, geleceğimden korkmaya başladım. Genel olarak evden hiç çıkmadığım ve her gün yaklaşık 8-10 saat (bazen 15 saate bile çıkıyor) ekran başında kaldığım için sağlığımı tehlikeye atıyorum. Mutlu olmakta çok güçlük çekiyorum.

Ortaokuldan bu yana sadece 2 kez ortaokul arkadaşlarımla buluştum. Bunun normal olduğunu düşünüyordum. Fakat zaman geçtikçe yaşıtlarımın sürekli gezip eğlenip bir şeyler paylaştığını görüyorum. Ama ben sürekli evdeyim. En sonunda bu durumdan kurtulmaya karar verdim. Daha çok sosyalleşecektim.

Bu kararı vermemle karşımdaki engelleri görmem bir oldu:

- Çağırıldığım hiçbir yere gitmediğim için artık insanlar çağırmıyordu bile, en yakın arkadaşlarım da dahil.
- Kız arkdaşlarım erkek arkdaşalarımdan çok daha fazla fakat ailemden çok utandığım için onlarla da buluşamıyorum.
Ve konuyu açma sebebim olan sorun:
Ben özel okulda okuyorum. Arkadaşlarımın çoğunun maddi durumu çok iyi. Bizimki o kadar da iyi değil. Burs ile okuyorum. Takıldıkları yerler bütçemin dayanacağı yerler değil. Giydikleri, alabaliceğim şeyler değil. Üzerimdekilerin markasını öğrendikleri zamanki aşağılayıcı yüz ifadelerini anlatamam bile. Onlarla hiçbir yere gidemem.

Sorum şu; Sizce okul değiştirmem (devlet okuluna gitmem) benim için iyi olur mu? En azından yavaş yavaş insanlarla buluşup sosyalleşebilirim ve bu da utancımı yenmemi sağlar. Bu arada 9 sene devlet okulunda okudum. Ortamına alışığım.

Son düzenleme:
Ben lise 1 öğrencisiyim kesinlikle devlet okuluna gidin sizin durumunuzu düşününce ortalama olarak bende böyle çok değil ama utanma oluyor ( bence bu çok doğal ). Benim deyişim madem bu ortamlara alışkınsınız daha iyi hissedecekseniz gidin neden özel okulda 5 dakika daha kendiniz (mahçup) edip ezeceksiniz ki ? Nerede rahat edeceğinizi düşünüyorsanız orada olun. (açık konuşmak gerekirse zengin bir semtte oturuyorum aile geçim durumumuz orta hiçbir zaman para ile ilgili sıkıntı çekmedim arkadaşlarım arasında) :D

Yaşına göre kendini ifade edebilmem ve anlatabilmen takdire şayan. Bu yüzden öncelikle seni tebrik ederim. Verilebilecek ilk tavsiye bu hissettiklerini ailenle paylaşman. Ne kadar heyecanlanırsan heyecanlan bir akşam yemeğinden sonra onlarla konuş. Size kendimi anlatmakta güçlük çekiyorum de. Onlar zaten senin en yakın arkadaşındır. İkinci tavsiye ise eğitiminden memnun isen sakın okulunu değiştirme. Daha anlayışlı arkadaşlar edin. Hâlden anlayan kişilerle takıl. Ve bir kızla da buluşacaksan çekinmene hiç gerek yok. Elbet hayatına bir kız girecek, bunu ebeveynlerinin de bilmesi gerek. Yanlış anlaşılmak istemiyorsan ailene bunu güzelce izah et. Sonuç olarak kendine güven ve ailenle arandaki kopukluğu düzelt. Çünkü seni en çok tanıyan ve yardım edecek kişiler onlar.

Evet kendi oğlumda dahil olmak üzere ben öğrencilerin bizzat özel okula gitmelerini önermiyorum. Bir öğrenci eğer hep maddi durumu iyi insanlarla iletişime geçerse maddi durumu kötü olan sahışları kendiside öyleyse kendisinden ailesinden utanır ve diğerlerini hep ezik,işe yaramaz olarak dışlayabilir. Başka bir ülkede eğer bunu bize sormakta olsaydın belki bizim sana yanıtınızı değişebilirdi. Ama Türkiye buna elverişli yer değil. Önüne gelenin özel okul açtığı devirdeyiz ne yazık ki.

Onları niye umursuyorsun ki? Sonuçta onlar da elmas değil. Her insan aynıdır. Kendini sonradan modifiye eder. O insanlarla arkadaşlık kurma zaten. Seni aşağılayan kişiler gerçek dost değillerdir. Bu yüzden onları hayatından çıkar ve başka arkadaşlıklar kur. Ailemden de utanma. Zaten bir kere ağırlığını koyunca annen ve baban senin artık büyüdüğünü anlıyor. Galiba lise öğrencisinin. Artık yetişkinlige yaklaşıyorsun. Unutma ki yanında her zaman ailen olmayacak.

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Sanırım en iyisi bu konuyu ailemle konuşmak. Bir gün cesaretimi toplayıp sorunlarımın hepsini aileme anlatmak istiyorum. Umarım başarırım. Yoksa gelecekte her şey benim için çok daha zor olacak.
Bu arada sizin ne demek isyesiğinizi anlayamadım. Sanırım bir espri yapmışsınız. Ne demek istediniz, açıklar mısınız?
Yaşına göre kendini ifade edebilmem ve anlatabilmen takdire şayan. Bu yüzden öncelikle seni tebrik ederim. Verilebilecek ilk tavsiye bu hissettiklerini ailenle paylaşman. Ne kadar heyecanlanırsan heyecanlan bir akşam yemeğinden sonra onlarla konuş. Size kendimi anlatmakta güçlük çekiyorum de. Onlar zaten senin en yakın arkadaşındır. İkinci tavsiye ise eğitiminden memnun isen sakın okulunu değiştirme. Daha anlayışlı arkadaşlar edin. Hâlden anlayan kişilerle takıl. Ve bir kızla da buluşacaksan çekinmene hiç gerek yok. Elbet hayatına bir kız girecek, bunu ebeveynlerinin de bilmesi gerek. Yanlış anlaşılmak istemiyorsan ailene bunu güzelce izah et. Sonuç olarak kendine güven ve ailenle arandaki kopukluğu düzelt. Çünkü seni en çok tanıyan ve yardım edecek kişiler onlar.
Evet okulun eğitiminden memnunum. Zaten bu yüzden hala bu okuldayım. Yoksa çoktan bırakırdım herhalde. Geleceğimden kaygılandığım için bu okulda devam etmek istiyorum aslında.

Hiç kimsenin ne dediğine bakma. Arkadaşım kalmadı. Hepsi benden tek tek uzaklaştı. Ailem dışında kimsem yok. Sınıftan bile arkadaşım yok. Ben de lise 2 öğrencisiyim. 2 sene kalmış. Okulu bitirelim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı