Sizce Oyunlar Hikaye Anlatımı için Uygun mu?

Pythgoras

Hectopat
Makaleler
2
Evet, başlıkta da belirttiğim gibi hikaye anlatımı, bir olayın anlatımı oyun aracılığıyla mümkün mü? Çünkü, hikaye tabanlı oyunların görevini yerine getiremediklerini düşünüyorum. Mesela sevdiği bir küçük kız çocuğunu aramak, dünyayı kurtarmak, canavarlarla savaşma hikayesini anlatmaya çalışan bir oyuna yüzlerce saat harcamak, bana saçma geliyor ve hikaye tabanlı oyunlardan "tiskiniyorum" :D

The Last of Us, Metro(seri), Alan Wake, God of War(seri), Uncharted(seri), Half-Life 1-2, San Andreas, Resident Evil 1-2-3-4-7, BioShock, KotOR... Bunlar hikayesiyle beni son derece memnun eden oyunlar. Bence hikayeli oyunlar bir hava taşıtından atlayıp 100 kişinin birbirine ateş etmesinden çok daha keyifli.

Zevk meselesi biraz ben cok seviyorum mesela hikayeli oyunlari :)
Bir Metro serisi RE serisi vs. gibi efsaneler var.
Dediğiniz gibi zevk meselesi ama RE'yi bir nebze sevebilirim, hikayeye pek odaklanmadığından. Tabi sadece son oyununu oynamış biri olarak bunu söylüyorum.

Oyunlar pek uygun değil bence. Oyunun akışında oyuna odaklandığımızdan hikaye kısmı arkaplanda kalıyor. Kitap vs. yazılı kaynaklarda daha anlamlı oluyor.
Kesinlikle, odaklanma meselesi beni en çok yoran kısmı. Hikayeye mi odaklanayım, grafiklere mi, oynayışa mı derken rahatsız oluyorum.

Evet, başlıkta da belirttiğim gibi hikaye anlatımı, bir olayın anlatımı oyun aracılığıyla mümkün mü? Çünkü, hikaye tabanlı oyunların görevini yerine getiremediklerini düşünüyorum. Mesela sevdiği bir küçük kız çocuğunu aramak, dünyayı kurtarmak, canavarlarla savaşma hikayesini anlatmaya çalışan bir oyuna yüzlerce saat harcamak, bana saçma geliyor ve hikaye tabanlı oyunlardan "tiskiniyorum" :D
Watch Dogs serisini oyna derim :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı