Sizce şans diye bir şey var mı?

Mükemmel bir anlatım yapmışsınız ben de bir şeyler ekleyeyim. Her insanın bir kaderi yok mudur? Bu sorunlu çıkma durumları kadere bağlı aslında kaderini değiştiremezsin. Sonu ölümse onu değiştirmek için yaptığın her şey yine ölüme götürür kaderinde de bu değişiklik senin kaderindir yani şans diye bir şey yok bence. Geleceği gören bir varlık Allah'a fake atacak halin yok ya tövbe tövbe. Herkesin kaderi diğerine bağlı diğerini etkiliyor. Senin kaderini değiştirebileceğini düşünmen bile kaderde yazılıdır. Ben şurada bu yazıyı yazıyorsam kaderde yazdıklarımın her kelimesi yazılı.

Kader başka şans başka şey.
Kadere inanıp inanmamak kişinin özgürlüğü. Zamanı durdurup yeterince düşünebilmemiz için imkan verilseydi daha sonra ne olacağını bilebilirdik. Ancak kader inanışında bu da yazılı olurdu. Tıpkı bir film gibi; bir yönetmen, senaristin yazdığı gibi olsun istiyor her şey. Ne doğaçlama yapılırsa hemen senaryoya ekleniyor sanki fark olmasın diye.
İnsan yapısı gereği düşünmeyi, kafa patlatmayı, sevmez. İş yerinde de bu böyledir evde de. Bir başkası ne yapacağımızı söylesin bizde yapalım düşüncesindekiler kadere inanır ve sorumluluklarından sıyrılırlar.

Geri
Yukarı