Sizi Ateistliğe/Deistliğe İten Nedenler Nelerdir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yalnız bu tür konular tartışılırken unutulan bir şey var. Eğer Tanrı varsa bile dinlerin meşruluğu ayrı bir konudur. Tanrı varsa o zaman bütün ilahi dinleri gönderen odur diyemeyiz. Belki var ama hiçbir şekilde iletişime geçmiyor. Cennet/cehennem gibi ödül-ceza sistemi kurmuyor.

@dogant @Silinen üye @bitwise zaten başlıkta Deizm olmasının sebebi bu. Tamam tanrı var ama din insan icadıdır diye bir görüş bu. Yani bilgi seviyemiz arttıkça zaten bazı cevapları bulmaya başlıyoruz. Ama sorgulamaktan korkuyor insanlar. Yaratıldı, yarattı, o yaptı, sadece o... yani öteye gidemiyoruz, öğrenmeye açık değiliz resmen. Ben bir müslümanın ateist veya bir deistin müslüman olmasını zaten istemiyorum. Bana ne, ne yaparsa yapsın. Ama yanlış mı biliyorum acaba diye sorabilsin, görebilsin, araştırsın yani.

İlerde öldüğümüzde kel, şişman ve güler yüzlü Budha tanrısı ile karşılaşırsak ben satarım valla kimse kusura bakmasın:) "Ben anlattım anlatabileceğim kadar, araştırmıyorlarsa benim suçum mu?" diye. Büyük ihtimal "O zaman sen niye bana tapmadın?" der yine günahkar olurum gibi ama bakalım🤣 Bence en güzeli ölelim,ışıklar kapansın, karbonlarımıza ayrılalım konu kapansın valla:)

Ha bir de bir arkadaşımız yoktan var edilemez vardan yok edilemez mantığına göre ölünce nasıl yok oluyoruz demişti. Yok olmuyoruz, karbonlarımıza, liflerimize, proteinlerimize ayrılıp toprağa karışıp doğanın bir parçası olmaya başlıyoruz.

"Topraktan geldik, toprağa gideceğiz" sözünün gerçeklik payı yüksek;)

Son düzenleme:
@painkiller Bana hiçbir zaman hiçbir din mantıklı gelmedi. Bütün inançlara saygılıyım ama nedense bana mantıklı gelmiyor böyle şeyler. Deizm>Agnostisizm>Ateizm arasında bir yerlerdeyim, kaç yıldan beri inançsız biriyim ama araştırıyorum. Okumak, araştırmak güzel bir şey.

Yani bilgi seviyemiz arttıkça zaten bazı cevapları bulmaya başlıyoruz. Ama sorgulamaktan korkuyor insanlar. Yaratıldı, yarattı, o yaptı, sadece o... yani öteye gidemiyoruz, öğrenmeye açık değiliz resmen.
Peki bir soru. Ya bir Müslüman okuyarak, araştırarak ve sorgulayarak Müslümanlığı kabul ettiyse yine bu Ateist arkadaşların bir eleştirisi ve sorunu var mı?

Bak ben mesajımda gerçekten araştırarak ve sorgulayarak inananlara saygı duyduğumu ve böyle bir şey yaptıkları için de desteklediğimi belirttim. Ama sorun şu ki aynı olgunlugu genelde bir dine inanamayanlar gösteremiyor, ya da burada karsılastıgım insanların geneli oyle :)

Nedense zıt inancta olan birini gormek insanlara batıyor ve her fırsatta kendi inanclarını empoze etmeye calısan mesajlar atıyorlar, bu da baya garip.

Cevapları okumadım, bayağı bir mesaj atılmış. Çok uzun bir sebebim yok, yüz yüze konuşulur edilir de yazmayı sevmiyorum. Ama kısa olarak, gerek duymuyorum. Hayatımı yaşamaya odaklandım.

@Silinen üye inanmayabilirsin ama ne güzel araştırıyorsun. Şimdi kanıtlarını bulsan, tatmin ve ikna olsan sırf artistlik için Deist olur musun? Mantıklı mı bu? Evet böyle bir tayfa var ama onları çöpe at zaten:) Hiç çekinme zaman buldukça bütün kitapları oku. Okumaktan zarar gelmez dostum. İncil de oku, Kur'an da oku Tevrat da oku.
Peki bir soru. Ya bir Müslüman okuyarak, araştırarak ve sorgulayarak Müslümanlığı kabul ettiyse yine bu Ateist arkadaşların bir eleştirisi ve sorunu var mı?
Tam da bunu yazdım şimdi. Cidden okudu anladı ve tatmin olduysa ona kim ne diyebilir ki? Hiç benim birine müslümanlığı bırak, yalan vs. dediğimi duydun mu? Ben sadece sormalarını sorgulamalarını araştırmalarını istiyorum. Bilgim kadarıyla da açıklamaya çalışıyorum. Gerçekten araştırmış ve "Ben kendi açımdan ikna oldum ve inanıyorum" diyen arkadaşlar da oldu. Ve hepsine o zaman en güzeli bu dedim. Yani inanmayın yalan diye bağırmam kimseye asla. Sadece neye ikna olduğunu açıklamasını ve paylaşmasını isterim benle o kadar.

Tam da bunu yazdım şimdi. Cidden okudu anladı ve tatmin olduysa ona kim ne diyebilir ki? Hiç benim birine müslümanlığı bırak, yalan vs. dediğimi duydun mu? Ben sadece sormalarını sorgulamalarını araştırmalarını istiyorum. Bilgim kadarıyla da açıklamaya çalışıyorum. Gerçekten araştırmış ve "Ben kendi açımdan ikna oldum ve inanıyorum" diyen arkadaşlar da oldu. Ve hepsine o zaman en güzeli bu dedim. Yani inanmayın yalan diye bağırmam kimseye asla. Sadece neye ikna olduğunu açıklamasını ve paylaşmasını isterim benle o kadar.
Sana demedim zaten, seni biliyorum. Ama bu konuda bile 4-5 adam sayarım bu dediklerimi yapan, neyse bilen biliyor zaten :)

Sana demedim zaten, seni biliyorum. Ama bu konuda bile 4-5 adam sayarım bu dediklerimi yapan, neyse bilen biliyor zaten :)
Ya onları zaten geç. @Yararsız Üye de söyledi zaten sabrınızı mı sınıyorsunuz yoksa diye:) Ben seviyeli konuşabiliyorsam saatlerce konuşurum ama dinlerim de. Önemli olan bu zaten.

Peki Cuma vakti kilitlenen web siteleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Mesela sultandan bunu yapıyor.

Technopat da kapansa güzel olmaz mıydı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı