Şizofreniden ilaçsız kurtulmak için ne yapılmalı?

İlaç gereksinimi daha önce kaç kere psikotik atak geçirdiğinize, semptomlarınızın şiddetine, süresine vs birçok şeye bağlı. Dolayısıyla daha hafif formlarda şizofreni ile savaşıp belirli bir süreden sonra hayatına ilaçsız devam edebilen kişiler elbette var. Ancak bu kararı sizin geçmiş ve günümüzdeki durumunuza göre psikiyatristler verir. İlacın yerine geçebilecek bir alternatif tedavi yok maalesef. Daha hafif durumlarda sosyal hayata katılım sağlanması, terapiler vs ile ihtiyaç duyulan ilaç dozu azaltılıp zamanla ihtiyaç kalmama durumu olabilir belki ama "İlacı hemen kesiyoruz yerine X uyguluyoruz" gibi bir alternatif yok maalesef. İsterseniz doktorunuzla daha detaylı bilgi istediğiniz yönünde görüşün, isterseniz ikinci bir psikiyatristten görüş alın ancak doktor harici kimseye inanarak ilaçlarınızı bırakmayın.

Kimse kimseye boş yere ilaç kullandırmak istemez.

Psikiyatristi dinlemeyip internette yazanlar mı dinleyeceksin? Alanında uzman olan adamın dedikleri, burada forumda ne işle uğraştığı belli olmayan ve genel olarak teknolojiyle uğraşan kişilerin dediklerinden çok daha doğru olduğu kesin.

İlaçla deniliyorsa demek ki ilaçsız olacak bir şey değil. Bu tür konularda uzmanlara danışman gerekir, forum veyahut herhangi sıradan bir insana sorman sağlıklı değil. Geçmiş olsun.

Sizin dediğiniz ilaçsız yöntemler sanırım doğa terapii vb desteklerle oluyordu bir araştır sen onu sen de atlatabilirsin.

Dostum şizofreni genetik bir hastalıktır, durduk yerde kimse yaşadığı şeyler yüzünden şizofren olamaz. Genetik bir hastalık olduğu için senin kontrolün altında olabilecek bir durum değil, ilaçlarına devam etmen gerek.

Hocam en azından videoları ön yargısız bir şekilde izleyin belki bir faydası olur size.
İyi misiniz? Çocuk halüsinasyonları ayırt edemiyorum diyor, size uyup ilacını bırakırsa evinde şeytanlar görüp evi ateşe verirse buna sizin gibi bilim dışı tavsiyeler verenler sebep olmuş olacak. Kendinize gelin.

İyi misiniz? Çocuk halüsinasyonları ayırt edemiyorum diyor, size uyup ilacını bırakırsa evinde şeytanlar görüp evi ateşe verirse buna sizin gibi bilim dışı tavsiyeler verenler sebep olmuş olacak. Kendinize gelin.
Ben ilacını bıraksın diye bir şey demedim zaten videoları izlerse onun için faydalı olabiliceğini söyledim.

Yeni konular

Geri
Yukarı