Şizofreniden ilaçsız kurtulmak için ne yapılmalı?

İlaç gereksinimi daha önce kaç kere psikotik atak geçirdiğinize, semptomlarınızın şiddetine, süresine vs birçok şeye bağlı. Dolayısıyla daha hafif formlarda şizofreni ile savaşıp belirli bir süreden sonra hayatına ilaçsız devam edebilen kişiler elbette var. Ancak bu kararı sizin geçmiş ve günümüzdeki durumunuza göre psikiyatristler verir. İlacın yerine geçebilecek bir alternatif tedavi yok maalesef. Daha hafif durumlarda sosyal hayata katılım sağlanması, terapiler vs ile ihtiyaç duyulan ilaç dozu azaltılıp zamanla ihtiyaç kalmama durumu olabilir belki ama "İlacı hemen kesiyoruz yerine X uyguluyoruz" gibi bir alternatif yok maalesef. İsterseniz doktorunuzla daha detaylı bilgi istediğiniz yönünde görüşün, isterseniz ikinci bir psikiyatristten görüş alın ancak doktor harici kimseye inanarak ilaçlarınızı bırakmayın.

Kimse kimseye boş yere ilaç kullandırmak istemez.
2 kez hastaneye yatışım yapıldı. Toplam 5 ay kaldım hastanede. Zaten ikinci yatışım ilacı bıraktığım için oldu. Galiba hafif değil benimkisi, yatış gerektirecek kadar olduğuna göre.

Bu ilaçların diyabet yapma riski varmış. Neyse akli dengenin bozulmasından daha iyidir diye düşünüyorum. Hem belki yapmayabilir.

Diğer tedavi yöntemleri hiç güvenilir gelmiyor. Sanki yanlış bir şey yapıyormuşum gibi hissediyorum. En iyisi psikiyatriste güvenmek sanırım. Cevap yazan herkese teşekkürler.

2 kez hastaneye yatışım yapıldı. Toplam 5 ay kaldım hastanede. Zaten ikinci yatışım ilacı bıraktığım için oldu. Galiba hafif değil benimkisi, yatış gerektirecek kadar olduğuna göre.

Bu ilaçların diyabet yapma riski varmış. Neyse akli dengenin bozulmasından daha iyidir diye düşünüyorum. Hem belki yapmayabilir.

Diğer tedavi yöntemleri hiç güvenilir gelmiyor. Sanki yanlış bir şey yapıyormuşum gibi hissediyorum. En iyisi psikiyatriste güvenmek sanırım. Cevap yazan herkese teşekkürler.
Diyabet, kilo alma ve uykuya sık rastlanır. Spor yap ve/veya sağlıklı beslen.

Yeni konular

Geri
Yukarı