Skafoid kemiği kırığı

Merhaba geçmiş olsun öncelikle benim de 5 ay öncesinde halı saha da kalecilik yaparken gelen topa atlayıp üstüne düşmem üzerine skafoid kemiğim kırıldı 21 şubatta ameliyat oldum elimde şu an alçı var ameliyattan 3 hafta sonra gelin kaynamış mi diye kontrol edelim dediler gittik röntgen çekildi ve görüldüğü üzere kaynama başlamış dediler 3 hafta sonra alçı tamamen çıkacak ve fizik tedavi ile eli eskisi gibi kullanabilirsin dediler fizik tedavi süresi uzun 6 ay falan ama elimi şu an hiç oynatamıyorum ağrıdan dolayı alçıyı çıkartıyoruz pansuman yapmak için orada oynatmayı deniyorum ama olmuyor bunun fizik tedavi ile geçeceğini söylediler umarım dedikleri gibi olur ameliyatsız iyileşen bir kırık değil ameliyattan da korkma ama bazen iyileşmeme ihtimali varmış.
İstersen röntgen görüntülerini atabilirim
hocam sizde durum nasıldı bilmiyorum fakat mesela şu an olayın üzerinden 8-9 ay geçti aynı şekilde halı sahada kaledeyken oldu benimde , kaynama yok fakat acı ya da ağrı da yok hatta fitness'da çoğu hareketi çok rahat yapabiliyorum bu derecede ağrı yok ama ameliyattan sonra ağrı olur mu onu bilmiyorum , sizde ameliyat öncesi durumlar nasıldı? ağrı , sızı var mıydı? Yani doktor ameliyat demese kesinlikle olmam çünkü dediğim gibi hiç ağrı yok gündelik hayatta bu biraz beni erken iyileşme konusunda umutlandırmıştı fakat fizik tedavi süresi 6 ay çok uzun geldi bana.

Hocam sizde durum nasıldı bilmiyorum fakat mesela şu an olayın üzerinden 8-9 ay geçti aynı şekilde halı sahada kaledeyken oldu benim de, kaynama yok fakat acı ya da ağrı da yok hatta Fitness'da çoğu hareketi çok rahat yapabiliyorum bu derecede ağrı yok ama ameliyattan sonra ağrı olur mu onu bilmiyorum, sizde ameliyat öncesi durumlar nasıldı? Ağrı, sızı var mıydı? Yani doktor ameliyat demese kesinlikle olmam çünkü dediğim gibi hiç ağrı yok gündelik hayatta bu biraz beni erken iyileşme konusunda umutlandırmıştı fakat fizik tedavi süresi 6 ay çok uzun geldi bana.

Benim ameliyat öncesinde ağrım vardı zaten o yüzden ameliyat olmak istedim şınav çekmeye çalıştığımda elim çok ağrıyordu bu yüzden yapamiyordum hatta 3 farklı doktora gittik hepsi aynı şeyi söyledi ameliyat olmazsa kırılan yer ileride kireçlenme yapar mecbur ameliyat olmak zorunda diye ilk başta bizde karşı çıktık ama başka da çare yok gibi gözüküyor karar sizin kesinlikle karışamam benim kemiğim öldüğü için leğen kemiğinden misket büyüklüğünde kemik alıp o kırılan yerin arasına konup vida ile sabitlendi. Şuan ağrım var ama alçıda durup hareket etmediği için ağrın var dendi. Kemik alınan yer 1 hafta ağrıdı ondan sonra iyileşti onda bir sorun olmadı aklınıza takılan bir yer varsa sorabilirsiniz çok kötü bir kırık ve çok fazla bilgi bulunmuyor.

Benim ameliyat öncesinde ağrım vardı zaten o yüzden ameliyat olmak istedim şınav çekmeye çalıştığımda elim çok ağrıyordu bu yüzden yapamiyordum hatta 3 farklı doktora gittik hepsi aynı şeyi söyledi ameliyat olmazsa kırılan yer ileride kireçlenme yapar mecbur ameliyat olmak zorunda diye ilk başta bizde karşı çıktık ama başka da çare yok gibi gözüküyor karar sizin kesinlikle karışamam benim kemiğim öldüğü için leğen kemiğinden misket büyüklüğünde kemik alıp o kırılan yerin arasına konup vida ile sabitlendi. Şuan ağrım var ama alçıda durup hareket etmediği için ağrın var dendi. Kemik alınan yer 1 hafta ağrıdı ondan sonra iyileşti onda bir sorun olmadı aklınıza takılan bir yer varsa sorabilirsiniz çok kötü bir kırık ve çok fazla bilgi bulunmuyor.
Zaten her türlü ameliyat olacağım onda bir sorun yok sonuçta bir kırık var fakat merak ettiğim konu gündelik hayatta bu kadar rahat iken ( sol bileğimle rotasyon hareketlerini nasıl yapıyorsam , sağ bileğimle de aynı hareketleri yapabiliyorum ) bu kadar rahat hareket sergileyebilmek ameliyattan sonraki tedavi sürecini kısaltır mı diye merak ediyorum açıkçası. Çünkü en kısa sürede spora dönmek istiyorum.

Bu arada şınav vs. gibi birkaç hareket yaparken bende de ağrı var yani örneğin sıkma ve döndürme ya da bileğinle güç uygulayarak itme gibi hareketlerde ağrı var fakat gündelik yaşamdaki harekette , her türlü rotasyon hareketlerinde vs. ağrı yok bu benim tedavi sürecini kısaltır mı diye düşünüyorum şu an?

Birde sizin alçınız uzun alçı mı yoksa bileğe kadar kısa alçı olarak mı yaptılar? Yani kalem falan tutabildiniz mi alçı varken? Benim alçılı dönemde sınavlarım olabilir bu sebple sordum

Zaten her türlü ameliyat olacağım onda bir sorun yok sonuçta bir kırık var fakat merak ettiğim konu gündelik hayatta bu kadar rahat iken ( sol bileğimle rotasyon hareketlerini nasıl yapıyorsam, sağ bileğimle de aynı hareketleri yapabiliyorum ) bu kadar rahat hareket sergileyebilmek ameliyattan sonraki tedavi sürecini kısaltır mı diye merak ediyorum açıkçası. Çünkü en kısa sürede spora dönmek istiyorum.

Bu arada şınav vs. gibi birkaç hareket yaparken bende de ağrı var yani örneğin sıkma ve döndürme ya da bileğinle güç uygulayarak itme gibi hareketlerde ağrı var fakat gündelik yaşamdaki harekette, her türlü rotasyon hareketlerinde vs. ağrı yok bu benim tedavi sürecini kısaltır mı diye düşünüyorum şu an?

Bir de sizin alçınız uzun alçı mı yoksa bileğe kadar kısa alçı olarak mı yaptılar? Yani kalem falan tutabildiniz mi alçı varken? Benim alçılı dönemde sınavlarım olabilir bu sebple sordum.

Demek istediğini şimdi anladım ameliyat öncesi ağrım vardı ama yine de hareket ettiriyordum bende ameliyatı yeni oldum şu an elimde alçı var ama çıkarttığımda hiç hareket ettiremiyorum yani spora biraz ara vermen gerekebilir bu kişiden kişiye değişen bir süreçmiş belki sende daha kısa sürer alçı konusunda diyeceğim o ki yazmak için kullandığın elin ise sınavlarından sonra ameliyat ol benim sol elim olduğu için yazma konusunda bir sıkıntım çıkmadı ama kalem tutulmaz bana yapılan alçı ile çünkü baş parmağım tamamen sabit benim de sınav senem ben asker olmak istiyordum spor ve sağlık mülakatı için bir an önce ameliyat olup iyileşmesini istediğim için bu seneyi beklemedim ve ameliyat oldum. (sanırım yine de eleneceğim)

Ameliyat yaptiracaksan alanında uzman ve profesyonel bir doktorda yaptirmani tavsiye ederim. Benim bir yerim kirilmadi dizimde kemik kanseri geçirdim bende aynı şekilde 3 ay öylece kaldim şu an bacağımin içinde 40 50cm kemik görevi gören protez var. Detayina girmeyeceğim neyse ben bu şekilde bile 4.gunde değneklerle yürümeye başladım 1 ay sonra normal yürümeye başladım. Aynı ameliyati geçiren çoğu kişi 3 4 ay boyunca değnekle yürürken ben 2.haftada bıraktım 1.aydada normal oldum. Kaliteli bir hoca yapınca böyle oluyor. İşinin ehli olan birisine yaptıracaksan keyfine bak derim. Ama diger türlü ameliyat ve sonrasında ki süreç seni çok zorlayacak. Ha bir de kemik hala kaynamamissa elini soğukta bırakma çok sızlama ve ağrı yapmasın diye.

Demek istediğini şimdi anladım ameliyat öncesi ağrım vardı ama yine de hareket ettiriyordum bende ameliyatı yeni oldum şu an elimde alçı var ama çıkarttığımda hiç hareket ettiremiyorum yani spora biraz ara vermen gerekebilir bu kişiden kişiye değişen bir süreçmiş belki sende daha kısa sürer alçı konusunda diyeceğim o ki yazmak için kullandığın elin ise sınavlarından sonra ameliyat ol benim sol elim olduğu için yazma konusunda bir sıkıntım çıkmadı ama kalem tutulmaz bana yapılan alçı ile çünkü baş parmağım tamamen sabit benim de sınav senem ben asker olmak istiyordum spor ve sağlık mülakatı için bir an önce ameliyat olup iyileşmesini istediğim için bu seneyi beklemedim ve ameliyat oldum. (sanırım yine de eleneceğim)
Şöyle önümde iki sınav dönemi var birincisi Vize Sınavları ( 1 Nisan - 5 Nisan ) bu tarihlerden sonra ameliyat olmayı planlıyorum bir diğer sınav dönemi de ( 29 Mayıs - 4 Haziran ) , birinci sınavları atlattıktan sonra ikinci sınav dönemine yetişir mi acaba ?

Ameliyat yaptiracaksan alanında uzman ve profesyonel bir doktorda yaptirmani tavsiye ederim. Benim bir yerim kirilmadi dizimde kemik kanseri geçirdim bende aynı şekilde 3 ay öylece kaldim şu an bacağımin içinde 40 50cm kemik görevi gören protez var. Detayina girmeyeceğim neyse ben bu şekilde bile 4.gunde değneklerle yürümeye başladım 1 ay sonra normal yürümeye başladım. Aynı ameliyati geçiren çoğu kişi 3 4 ay boyunca değnekle yürürken ben 2.haftada bıraktım 1.aydada normal oldum. Kaliteli bir hoca yapınca böyle oluyor. İşinin ehli olan birisine yaptıracaksan keyfine bak derim. Ama diger türlü ameliyat ve sonrasında ki süreç seni çok zorlayacak. Ha bir de kemik hala kaynamamissa elini soğukta bırakma çok sızlama ve ağrı yapmasın diye.

Evet kesinlikle doktor çok önemli ama daha elim tam kaynamadı bu yüzden hareket ettirmeye çalışırken de yanlış bir hareket yaparım tüm süreç boşa gider diye korkuyorum doktor izin verdikten sonra içim rahat rahat denerim diye bekliyorum zor kaynayan bir yer sonuçta o yüzden beklemedeyim.

Şöyle önümde iki sınav dönemi var birincisi vize sınavları ( 1 Nisan - 5 Nisan ) bu tarihlerden sonra ameliyat olmayı planlıyorum bir diğer sınav dönemi de ( 29 Mayıs - 4 Haziran ), birinci sınavları atlattıktan sonra ikinci sınav dönemine yetişir mi acaba?

Nisanın başında ameliyat olursan mayıs'ın sonunda ağrıların bayağı azalır olmazsa alçıyı kendin çıkartıp sınavına girebilirsin belki kendileri bile çıkartabilirler.

Evet kesinlikle doktor çok önemli ama daha elim tam kaynamadı bu yüzden hareket ettirmeye çalışırken de yanlış bir hareket yaparım tüm süreç boşa gider diye korkuyorum doktor izin verdikten sonra içim rahat rahat denerim diye bekliyorum zor kaynayan bir yer sonuçta o yüzden beklemedeyim.

Katılıyorum sana ben 4.gunde ayakta durabilecegimi imkansız olarak görüyordum ama hoca bir kaldırdi devam ettim. Onun dediklerini harfi harfine uyguladım hızlı bir iyileşme süreci olmuştu doktorum çok ilgiliydi o yüzden de yanlış yapmadan hızlıca geçti. Senin doktorun nasıl bilmiyorum ama doğrusunu yapıyorsun. İç güdülerine güvenmek gerek. El kısmı çok çok sıkıntılı bir bölge. Kendini çok kasma sınav için bende MSÜ'ye girip kara harp okumak istiyordum ama askerliğim de çürük sayıldı. 1 senede geriden geliyorum. Sağlık olsunda gerisi gelir bir şekilde.

Katılıyorum sana ben 4.gunde ayakta durabilecegimi imkansız olarak görüyordum ama hoca bir kaldırdi devam ettim. Onun dediklerini harfi harfine uyguladım hızlı bir iyileşme süreci olmuştu doktorum çok ilgiliydi o yüzden de yanlış yapmadan hızlıca geçti. Senin doktorun nasıl bilmiyorum ama doğrusunu yapıyorsun. İç güdülerine güvenmek gerek. El kısmı çok çok sıkıntılı bir bölge. Kendini çok kasma sınav için bende MSÜ'ye girip kara harp okumak istiyordum ama askerliğim de çürük sayıldı. 1 senede geriden geliyorum. Sağlık olsunda gerisi gelir bir şekilde.

Bende deniz harp istiyordum hocam umarım her şey gönlümüzce olur.

Geri
Yukarı