Skolyoz ameliyatı geçirmiş birisi askerliğe gidebilir mi?

KysoNz.

Kilopat
Daha fazla  
2018'de skolyoz ameliyatı oldum. Omurga neredeyse boydan boya platin dolu. TSK sağlık yönetmeliğinde şöyle bir madde var:
Nedeni ne olursa olsun bir vertebrada Total laminektomi, vertebral kolonda iki seviyeli.
(3 vertebrayı içine alan) ankiloz ya da cerrahi artrodez.
Acaba beni askere alırlar mı? Yoksa muaf mı olurum? Bilenler varsa yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim askeri hastaneler olmadığı için, bu işler artık biraz soyut, askerliğe elverişsizdir gibi bir rapor alman gerekebilir. Bunu askerlik muayenesine gittiğinde orada kontrolleri yapan kişilere sorduğunda daha sağlıklı ve elle tutulur bilgiler alabilirsin. Askerliğe hangi dönem gidildiği çok farklı olduğundan herkes kendine göre cevap verir. Benim askerde platinli bot giyemeyen çok arkadaşım vardı gerekli raporları alamadığı için, birde aksatma bu işleri, arkasını koştur. Askerlik muayenesi bu yüzden var. Gerçekten elverişsiz olsan bile gerekli kontrolleri ve koşturmacayı yapmazsan hakların zayi olabilir.

2018'de skolyoz ameliyatı oldum. Omurga neredeyse boydan boya platin dolu. TSK sağlık yönetmeliğinde şöyle bir madde var:
Nedeni ne olursa olsun bir vertebrada Total laminektomi, vertebral kolonda iki seviyeli.
Acaba beni askere alırlar mı? Yoksa muaf mı olurum? Bilenler varsa yardımcı olabilir mi?
Askerlik şubesine git yada ara onlar sana ne yapacağını söylerler. Sevk ederler yada sağlık ocağı sevk eder 2 günde raporunu alırsın. Senin olayın sistemde bilinir olduğu için uğraştırmazlar. Saklayıp gitmeme hatası yapma hem zarar görürsün hem de boşa amelelik yapıp gelirsin. 2 tane mermi attırıyorlar onu da hönküre hönküre enkaz tüfeklerle. Gece gündüz yer sil, temizlik yap, ağır eşya taşı ve 2 tane velet astsubayın özel işini yapıp egosunu tatmin edip gelirsin üstüne de bölük komutanı velet teğmense canı sıkıldıkça güneşin altında bekletir çök kalk yaptırır. Çıkarken ana bacı sövüp gelirsin, gitmeme hakkım vardı gitmeseydim aklımda bu saçmalıklar kalmasaydı daha iyiydi. Millet para verip gitmiyor senin hakkın bu ve sağlığın içi tehlikeli. Askerlik şubesine git sana yardımcı olacaklar. 20 derece üstü gitmiyor muaf oluyor sen ameliyatlı nasıl gideceksin? %100 muafsın.

Elverişsizsin. Senin durumundakilere ben elverişsiz raporu veriyordum askerliğimi yaparken.

Dediğim maddeden dolayı muaf tutuldum.

Ben de skolyoz ameliyatı oldum sırtımda boydan boya platin var (belim ve ensemin bir bölümü hariç). İlk doktora gittiğimde röntgene baktı sonra bana baktı ve "zıpkın gibi delikanlısın sen yapmayacaksın da kim yapacak" dedi. Öyle deyince hem şoka girdim hem de utandım. Tekrardan gidip muaf olmak için başvuracağım, sizce muaf olur muyum?

Ben de skolyoz ameliyatı oldum sırtımda boydan boya platin var (belim ve ensemin bir bölümü hariç). İlk doktora gittiğimde röntgene baktı sonra bana baktı ve "zıpkın gibi delikanlısın sen yapmayacaksın da kim yapacak" dedi. Öyle deyince hem şoka girdim hem de utandım. Tekrardan gidip muaf olmak için başvuracağım, sizce muaf olur muyum?
Benimde 190 boyum var dışarıdan hiçbir bozukluğum yok. Ona rağmen muaf tutuldum. Normal ortopedi doktoru öyle dediyse onun dediğine bakmayın. Heyet doktorları daha iyi bilir. Heyet karar verdiyse itiraz hakkınız var. Bir daha muayene olduğunuzda dediğim TSK sağlık yönetmeliğindeki maddeyi heyet doktoruna özellikle belirtirseniz dikkate alır diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı