Skolyoz hastası askere alınır mı?

SebinLi028

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Computer Engineer
Herkese merhaba, başlıkta da görüldüğü üzere 11-12 yaşlarında daha önceden bir yerden düşme sonucu omuriliğimde oluşan eğrilikten dolayı Skolyoz ameliyatı oldum. Şuan 25 yaşındayım ve okul bittikten sonra askerlik şubesine başvuru yapacağım. En başta şunu söyleyeyim amacım askerden kaçmak falan değil yani bunu da söylememin sebebi birisi yersiz kelime söylemesin diye söylüyorum. Doktorum yüksekten atlamamı ve çok ağır kaldırmamı yasakladı. Arada bir dolayısıyla ağrı/sancılarım oluyor ve yere oturmakta zorlanıyorum. İnternette araştırdım 70%'i askere almazlar geri kalanı alırlar diyenler var. Sizce ne yaparlar bilginiz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende 2 adet bel fıtığı vardı. Fıtıktan dolayı bel kısmında omurgada yamukluk vardı. Ağır kaldırmam yasaktı, uzun süre belirli şekilde oturup yatamıyordum. Ama ben 8 yaşından beri yine de vücut geliştirme yapıyordum. Beni o şekilde aldılar ve ne mutlu ki aldılar, gazi olabildim. Çok zorlanıyorsan ve bunu engel olarak görüyorlar ama alma ihtimalleri bence yüksek.

@Cleante Sanırım bu rahatsızlığın dereceleri varmış. %12 olan birisini almışlar ama %18 olan kişiyi almamışlar. Galiba rapordaki yüzdelik değer ve dışardan görünen deformasyon bu konuda kıstas alınıyor.
Aynen o konuda doğru söylüyorsun. Askerlik yapmayı zorlaştıracak derecede ise askerlikten muaf tutarlar. Ama benim olay ile biraz benzer bir olay. Gitmek için gönüllü olup, sahte rapor alanlarda var(y)

Sahte rapor almaya çalışanlar zaten ayrı bir konu.
http://www.tsk.tr/Content/pdf/insan_kaynaklari/TSK_saglik_yetenegi_yonetmeligi.pdf
Bu linkte gereklilikler belirtilmiş. CTRL+F ile "skolyoz" aratıldığında dereceleri gösteriliyor.
Zaten ilk attığım mesajda çok zorlanıyorsan askerliğe engel olarak görüyorlar diye söylemiştim. Askerlik yapması zor görülürse tabii ki de yapmayacaktır. Sahte rapor alarak gitmemek için uğraşanlar vatan hainidir, onlardan bahsetmiyorum. Bahsettiğim hasta olduğu halde sağlam raporu alan ve gitmek için sonucuna katlanmayı göze alan benim vatan sever kardeşlerim. Sağlık en önemli faktördür. Askere alınmaya bilirsin, bunu dert etmene gerek yok. Başka yollar ile de bu vatana millete faydalı olabilirsin.

Platin var mı?

Ayrıca dik durma esnasında şekil bozukluğu var mı dışarıdan bakıldığında?
Sırtımda Platin hala durmakta. Dışarıdan bakıldığında sırtımda ufacık bir çıkıntı var onun dışında bir şeyim yok.
Bende 2 adet bel fıtığı vardı. Fıtıktan dolayı bel kısmında omurgada yamukluk vardı. Ağır kaldırmam yasaktı, uzun süre belirli şekilde oturup yatamıyordum. Ama ben 8 yaşından beri yine de vücut geliştirme yapıyordum. Beni o şekilde aldılar ve ne mutlu ki aldılar, gazi olabildim. Çok zorlanıyorsan ve bunu engel olarak görüyorlar ama alma ihtimalleri bence yüksek.
Bende de ağrı/sancı var arada bazen yere eğildiğimde sancı tuttuğunda kısa süreliğine hiçbir şey yapamaz durumuna geliyorum. Yere ayaklarımın üstüne 1 dk anca durabiliyorum. Çok uzun süre ayakta durmak ve yürümek olsun doğrudan bele vuruyor.
Zaten ilk attığım mesajda çok zorlanıyorsan askerliğe engel olarak görüyorlar diye söylemiştim. Askerlik yapması zor görülürse tabii ki de yapmayacaktır. Sahte rapor alarak gitmemek için uğraşanlar vatan hainidir, onlardan bahsetmiyorum. Bahsettiğim hasta olduğu halde sağlam raporu alan ve gitmek için sonucuna katlanmayı göze alan benim vatansever kardeşlerim. Sağlık en önemli faktördür. Askere alınmayabilirsin, bunu dert etmene gerek yok. Başka yollar ile de bu vatana millete faydalı olabilirsin.
Öncelikle her türk genci gibi bende vatanıma bayrağıma milletime aşığım bu tartışılmaz bile. Üsteki dediklerinize sonuna kadar katılıyorum.

Sırtımda Platin hala durmakta. Dışarıdan bakıldığında sırtımda ufacık bir çıkıntı var onun dışında bir şeyim yok.

Bende de ağrı/sancı var arada bazen yere eğildiğimde sancı tuttuğunda kısa süreliğine hiçbir şey yapamaz durumuna geliyorum. Yere ayaklarımın üstüne 1 dk anca durabiliyorum. Çok uzun süre ayakta durmak ve yürümek olsun doğrudan bele vuruyor.

Öncelikle her türk genci gibi bende vatanıma bayrağıma milletime aşığım bu tartışılmaz bile. Üsteki dediklerinize sonuna kadar katılıyorum.
O zaman büyük ihtimal ile muaf olacaksın kardeşim. Dert etme sakın böyle bir şeyi. Dediğim gibi başka türlü yollarla vatana faydalı olabilirsin. Vatana hizmet etmek için düşünmen yeterdi zaten. Allah sana sağlık versin inşallah bundan sonra hayatında.

Dert etme sakın böyle bir şeyi.
Dert ettiğim falan yok sadece merak bu konu hakkında kapsamlı bir araştırma yapmıştım. Benim durumumda olanların askerlikten muaf tutuldukları yazıyordu.
Allah sana sağlık versin inşallah bundan sonra hayatında.
Amin sağolun teşekkür ederim.

Tek diyeceğim şu ki Allah'ım dostuma düşmanıma sağlık sıhhat versinki platinin çektirdiği zorlukları (özellikle sırtta) yaşatmasın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı