Skolyoz hastası için spor salonları tehlikeli midir?

Orhan Akyüz

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, 18 yaşındayım 2 ay önce skolyoz teşhisi kondu ve doktor yüzme kursuna yazılmamı tavsiye etti. Bir tanıdıktan da spor salonu üyeliği aldım, salona gitmek istiyorum ancak bu sırtım için tehlike yaratır mı? Daha kötüye gitsin istemiyorum. Bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

Pubmed; dünyadaki tıp doktorlarının bilimsel çalışmalarla elde ettiği verileri paylaştığı platformdur. Burada konuyla ilgili yaptığım araştırmada skolyoz ve sporla ilgili 771 adet bilimsel makaleye ulaştım. Verilere göre yüzme başta olmak üzere spor tavsiye ediliyor. Bir makaleyi burada paylaşıyorum.

Link: Spinal deformity in young athletes - PubMed

Genç sporcularda omurga deformitesi​

Pierre A d'Hemecourt 1, M Timothy Hresko
Üyelikler genişletmek

Soyut​

Genç sporcular tesadüfen veya potansiyel olarak sporlarıyla ilgili bir omurga deformitesine sahip olabilirler. Bu sporcular birçok durumda spor katılımını sürdürmeye teşvik edilmelidir. Diş teli aşınması genellikle kifotik ve skolyoz deformiteleri için kullanılır. Parantezde birçok spor yapılabilir. Pratik olarak parantezde oynanamayan sporlarda bile, çoğu destek protokolü, sporcunun katılımına devam etmesi için gün boyunca destek dışında yeterli zamana sahiptir. Ancak omurganın esnekliği ve güçlendirilmesi için iyi fizik tedaviye devam edilmelidir. Deformiteyi potansiyel olarak ağırlaştıran sporlar bile bu koşullarda devam ettirilebilir.

2. Makale.

Link: Chronic Effects of Asymmetric and Symmetric Sport Load in Varsity Athletes across a Six Month Sport Season - PubMed

Altı Aylık Bir Spor Sezonu Boyunca Varsity Sporcularında Asimetrik ve Simetrik Spor Yükünün Kronik Etkileri​

Valerio Bonavolontà 1, Maria Chiara Gallotta 2, Giovanna Zimatore 3, Davide Curzi 4, Dafne Ferrari 3 4, Maria Giulia Vinciguerra 1, Laura Guidetti 4, Carlo Baldari 3
Üyelikler genişletmek
Ücretsiz PMC makalesi

Soyut​

Spesifik spor pratiği ile olası omurga modifikasyonları arasındaki ilişki belirsizdir. Bu çalışmanın amacı, altı aylık bir spor sezonu boyunca yetişkin varsity sporcularında farklı sporların omurga üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Kırk dört sporcu (24.5 ± 3 yıl) uygulanan sporun tipolojisine göre iki gruba ayrıldı: simetrik spor grubu (S, 22 sporcu: atletizm koşusu, n = 14; bisiklet, n = 8) ve asimetrik spor grubu (A, 22 sporcu: tenis, n = 22). Katılımcıların omurgaları sezonun başında (BL), ortasında (INT) ve sonunda (FIN) Formetrik 4D rasterstereografik analiz ile değerlendirildi. Ortalama bir 4D modalitesinde yirmi beş parametre ölçüldü. Sonuçlar, girişim faktörünün (BL'ye karşı FIN) gamze mesafesi (p < 0.05) ve sol lateral sapma (sırasıyla BL - FIN ve INT - FIN, p < 0.01 ve p < 0.01) üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Pelvik antero-retroversiyon için spor tipoloji faktörü ve sağ lateral deviasyon için istatistiksel farklılıklar bulundu. Sol lateral sapma için, spor tipolojisi için modülasyon bulunamadı. Asimetrik ve simetrik spor yükleri, profesyonel olmayan bir yetişkin sporcu örneğinde küçük istatistiksel farklılıklar göstermiştir. Asimetrik sporların uygulanması da haftada toplam saat sayısını aşmadan teşvik edilmelidir. ®

Spor yapmak skolyoz seviyesini düşürür. Spor yapın. Bu video sizi bilgilendirecektir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı