Skolyozu olan biri dövüş sporu yapabilir mi?

EFESHN1903

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1.5 senedir MMA yapıyorum, amatörde 5 maç 4 galibiyetlik bir karnem var. Bu çarşamba bel ağrısı nedeniyle doktora gittim ve skolyozum olduğunu öğrendim. (ağrı skolyozlu alakasız sıradan bir sakatlık) doktor spora engel olmadığını söyleyip, birkaç egzersiz verdi ve 6 ayda bir kontrole gel dedi. Yaptığım araştırmalarda ise skolyozlu olan birinin dövüş sporlarını kati bir şekilde yapmaması gerektiğini okudum. Kaç derece bilmiyorum resim bıraktım. Düşünceleriniz nedir bu sporda şampiyon olmak gibi bir hayalim var bırakmak istemiyorum ve endişelenmeli miyim?
teletip_1707584589649.png

Fonksiyonel idmanlar Streching ile düzeltilebilecek seviye gibi. Aksi taktirde Doktorun böyle bir şey söyleyeceğini sanmam. Tek taraflı çalışma. Dengeli ve koordineli olsun. Bence de sorun olacağını sanmıyorum. Bu arada MMA'de amatör maçlarının linki vs var mı? Çekirdekten yetişen sporcularımızı izlemek isterim. Özellikle hedefin büyük ise.

Federasyon kendi YouTube kanalında videoları paylaşıyor.

Ancak pek bir şey bekleme oldukça yavaş geçiyor özellikle çoğu kişinin şikayetçi olduğu light maç kategorisi yüzünden 16 yaş altı herkes yavaş dövüşmek zorunda rakibin nakavt edemezsin hatta sarsamazsın yoksa diskalifiye oluyorsun ve çoğu hareket yasak.

Bu arada eklemeyi unutmuşum yaşım 14 ve boyumda 165 - 168 civarı bir şey.

Sol lumbal skolyozun var ama çok hafif. Dövüş sporuna fazla bir etkisi olacağını düşünmüyorum düzeltmek istersen eğer yüzmeye yönelebilirsin.

Geri
Yukarı