Skolyoz iyileşir mi?

Loxina

Hectopat
Daha fazla  
Ameliyat olmadan tam olarak düzelmeyeceği söyleniyor, bu çok can sıkıcı bir durum. Ameliyatın da riskli ve 25 derece olan skolyoza yapılamayacağı söylendi. Sence 16 yaşında 20-25 derece bir skolyoz düzelir mi, düzelirse ne kadar düzelir? Fitness çok büyük tartışma konusu, sence yararı mı var yoksa zararı mı?

@istiridye

Öncelikle geçmiş olsun, ben de aynı sorundan muzdariptim ama derecesi zannedersem 20-25 değil de 15 civarıydı. Korse ve yüzmenin faydası olan şeyler arasında diye biliyorum. Bana teşhis konulduktan sonra düzenli olarak yüzmeye başladım, ondan beridir kontrol de ettirmedim dolayısıyla durum nedir bilmiyorum. Tekrardan geçmiş olsun.

Öncelikle geçmiş olsun, ben de aynı sorundan muzdariptim ama derecesi zannedersem 20-25 değil de 15 civarıydı. Korse ve yüzmenin faydası olan şeyler arasında diye biliyorum. Bana teşhis konulduktan sonra düzenli olarak yüzmeye başladım, ondan beridir kontrol de ettirmedim dolayısıyla durum nedir bilmiyorum. Tekrardan geçmiş olsun.
Teşekkür ederim, yüzme bir süre denedim ancak hem çok yoruyordu hemde istemeyerek gidiyordum. Bir ilerleme göremeyince de bıraktım.

Duruş bozukluğundan dolayı ise duruşunuzu düzelttiğiniz zaman iyileşir ama öbür türlü ameliyattan başka çare yok.
Yani artık bu durum kafamı o kadar karıştırdı ki kendi derecemi attırıp ameliyat olmayı bile düşündüm. Özellikle Türkiyede bu konu hakkında herkes farklı birşey söylüyor, doktorlar çok karamsar ve bu durum hastaları da etkiliyor.

Merhaba bana ilk teşhis konulduğunda derece 25'ten fazla idi diye hatırlıyorum 8 sene geçti ameliyatımin üstünden pek hatırlamıyorum ama doktor korse vs fizik tedavi pek onermedi. Yuzme yap dedi günlük aktivite yap dedi. Belli bir dereceden sonra eğilme açısını spor yapmak vs sabit tutuyor diye biliyorum. Azalmıyor yani benimki 4 sene takip ettiler ama maalesef her sene 10 derece artarak devam etti en sonunda artık 50'yi geçmişti. Ameliyat olmazsam sinir sıkışması olacakmış belimde o yüzden ameliyat oldum. @Loxina dostum sen merak ettiğini sor ben cevaplayım. Her aşamasını yaşadım ben hastalığın çünkü.

Merhaba bana ilk teşhis konulduğunda derece 25'ten fazla idi diye hatırlıyorum 8 sene geçti ameliyatımin üstünden pek hatırlamıyorum ama doktor korse vs fizik tedavi pek onermedi. Yuzme yap dedi günlük aktivite yap dedi. Belli bir dereceden sonra eğilme açısını spor yapmak vs sabit tutuyor diye biliyorum. Azalmıyor yani benimki 4 sene takip ettiler ama maalesef her sene 10 derece artarak devam etti en sonunda artık 50'yi geçmişti. Ameliyat olmazsam sinir sıkışması olacakmış belimde o yüzden ameliyat oldum. @Loxina dostum sen merak ettiğini sor ben cevaplayım. Her aşamasını yaşadım ben hastalığın çünkü.
Şuan 25 derece civarı kanka. Doktor korseye geçiş yapmayı önerdi bende eğer 2-3 ayda 5 derece daha artarsa korse takarım diye doktorla anlaştım. Bu hastalık eğer ameliyat olmazsam benim psikolojimi gerçekten bozulcak, sürekli skolyozumu düşünüyorum artık. Yatarken, otururken yada sevdiğim herhangi bir işi yaparken skolyozumu düşündüğüm için zevk alamıyorum. Kendimden nefret etmeye başladım sırf bu hastalık yüzünden. Teknolojinin bu kadar gelişmesine rağmen ameliyattan başka kesin çare olmaması da baya moral bozuyor.

Onun dışında Türk doktorlar hiç önermese de spor salonuna gitmeye başladım. Yabancı kaynaklarda spor ile derecesini çok düşürmüş kişiler gördüm. Umarım dereceyi daha fazla arttırmaz.

Ameliyat sonrası çok sıkıntı ama 3 ay özellikle yataktan bile biri yardım etmeden kalkamiyorsun 4 ay hiç bir kere bile egilmeyeceksin afedersin wc banyo bile kendin yapamıyorsun. Herseye yardım gerekiyor yani. Ömrün boyunca yabancı cisimle yaşaman gerekiyor bir de bunu da düşün derim.

Trabzonda bir fizyoterapiste gitmiştim.
İşinin ehli bu hastalıkla ilgilenen doktorla görüş derim çektikleri röntgen bile farklı gösteriyor normal hastanelerde. İlk bende normal hastaneye gitmiştim. Ciddi görünmüyordu röntgen de ama sonra daha ciddi olduğu anlaşıldı. Bir de maddi olarak durumunuz nasıl bilmiyorum ama şu an en az 150-200k gibi bir meblağ tutuyor ameliyat galiba

Geri
Yukarı