Slackware Linux kurulumu ve incelemesi

Slackware öncü ancak şu an kullanmak için bir sebep bulamıyorum.
Paket yönetimini seversin, topluluğunu seversin. Ya da KDE4 kullanmak istiyorsundur :p kim bilir. Distro seçmenin bir sebebi olmak zorunda değil, birşeyini seversin kullanırsın olur biter. Diğer distrolar da aman aman farklı değil.

Diğer kullanmak için bir sebep bulamadığım dağıtım ise Fedora. Aydınlatabilecek olursa memnun olurum.
Fedora güncel olup da yuvarlanan sürüm olmayan bir dağıtım. Kararlılıkla güncellik arasında güzel bir dengeyi tutturmuş. Özellikle son araçları ihtiyacı olan geliştiriciler için çok iyi. Ayriyeten kernel yönetiminde Fedora gayet iyi çünkü sistemde sürekli birden fazla kernel var. Bir kernel güncellemesi sorun yarattıysa başlangıçta eskisini çalıştırabilirsin. Fedora yükseltme çok rahat. Misal Ubuntu 20.04'ü, 20.10'a yükseltirsin. Sonra 21.04'e, sonra 21.10'a. Direkt olarak 21.10'a güncellemek mümkün değil. Fedora'da sürüm 32'den 35'e atlamak mümkün. Böyle bir kolaylığı var. Bunun dışında son sürüm yazılımları kullanmak istiyor ama Arch ile uğraşmak istemiyorsan, bazı şeyleri dağıtımın senin elinden almasını, seni rahatlatmasını istiyorsan Fedora gayet iyi bir seçenektir. Fedora şu an Zram ve Btrfs gibi deneysel teknolojileri kullanıyor ve Fedora'nın bölümlendirme tarzı çoğu dağıtımdan iyi. Ben direkt kurulum aracı ne öneriyorsa onu yaptırıyorum. Fedora'nın çok artısı var ama herkese hitap etmiyor. Ama buna bakarsan Linux da herkese hitap etmiyor.

Uzun süredir bu dağıtımı denemek istiyordum ama bir türlü fırsat bulamamıştım. Şimdi sanal makineye kurdum, ve kullanma fırsatım oldu. Sanal makine yerine normal sistemime kuracaktım ama deposu sınırlı olduğu için ve çoğu kullandığım programların çalışmayacağını düşündüğüm için sanal makineye kurayım dedim.

ISO dosyasını Şuradan indiriyoruz. Torrent ile 14.2 64 Bit sürümünü indirdim ben, kurulumda sıkıntı çıkmaması için, indirdikten sonra dosyaya MD5 kontrolü yapmayı unutmayın.
Öncelikle çoğu yerde kurulumu anlatılmış ama benim de bir rehberim bulunsun istedim. Hem bu forumda slackware kurulumu anlatılmadığı için işinize yarar diye düşünüyorum. Takıldığınız bir yer olursa, bildiğim sürece yardım etmeye çalışırım.
Kurulum;
Boot etmek için enter tuşuna basıyoruz.

Eki Görüntüle 807002

Klavye dili seçmemiz için bizden 1 yazmamızı, ve enter tuşuna basmamızı istiyor. 1 yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Eki Görüntüle 807008

Açılan ekranda aşağılara doğru kaydırıyoruz ve ''qwerty/trq.map'' seçeneğini seçiyoruz.

Eki Görüntüle 807017

Burada ayarları kaydetmemiz için bizden 1 yazıp enter tuşuna basmamızı istiyor.

Eki Görüntüle 807020

Bizden root olmamızı istiyor, root yazıp devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807024

Root olarak giriş yaptık. Şimdi cfdisk yazıp bölümleri ayarlayalım.

Eki Görüntüle 807036

Burada GPT'yi seçip devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807040

Ben 16 GB bir bölüm oluşturmuştum. Burada 2 GB swap alanı oluşturdum ve diğer alanı dosya sistemi yaptım. Aşağıdaki gibi yapıp kaydediyoruz, sonra quit diyerek çıkabiliriz.

Eki Görüntüle 807053

Setup yazıp devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807055

Bu bölümde addswap kısmını seçiyoruz ve oluşturduğumuz 2 GB swap bölümünü seçip devam ediyoruz. Gelen uyarılara evet diyerek devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807062

Eki Görüntüle 807066

Burada boşta olan alanımızı yani ''/dev/sda/2'' yazan yeri seçip devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807072

Burada format seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807078

Burada ext4 seçeneğini seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807081

Bu ekranda 1.seçeneği seçip devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807084

Auto'yu seçip devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807086

Burada bizden masaüstü ortamı seçmemizi istiyor. KDE, Xfce gibi seçenekler var, ben Xfce seçerek devam ediyorum.

Eki Görüntüle 807089

Burada bizden paketler seçmemizi falan istiyor, biz ilk seçeneği yani "Full" diyerek hepsini yüklüyoruz.

Eki Görüntüle 807092

Ve artık kurulum başlıyor. Aşağıdaki ekranın bitmesini bekliyoruz. Kurulması 15-20 dakika veya daha fazla sürebilir. İnternet hızınıza ve bilgisayarınıza bağlı olarak değişebilir.

Eki Görüntüle 807095

Kurulum bittikten sonra aşağıdaki ekran geliyor, bu ekranı skip diyerek geçiyoruz.

Eki Görüntüle 807149

Burada Simple'ı seçerek devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807154

Standard deyip geçiyoruz.

Eki Görüntüle 807156

MBR'yi seçip devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807163

Burada USB seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807167

Evet diyerek devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807170

Burada hayırı seçip devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807176

Utc'yi seçip devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807181

Europe/Istanbul seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Eki Görüntüle 807185

Burada ben kurulumdan önce Xfce ortamını seçtiğim için Xfce yazan seçeneği seçip devam ediyorum. Siz KDE seçtiyseniz KDE seçeneğini seçip devam edin.

Eki Görüntüle 807191

Burada bizden root şifresi oluşturmamızı istiyor. Evet diyerek root şifresi oluşturmamız gerekiyor. Şifre oluşturduktan sonra enter tuşuna basıyoruz.

Eki Görüntüle 807193

Eki Görüntüle 807195

Şimdi slackware kurulmuş oldu. Bizden sistemi yeniden başlatmamızı istiyor. Ok diyerek sistemi yeniden başlatıyoruz.

Eki Görüntüle 807204

Şimdi enter tuşuna basarak sistemi boot ediyoruz.

Eki Görüntüle 807207

Root yazıp şifremizi girmemiz gerekiyor.

Eki Görüntüle 807210

Eki Görüntüle 807211

Şimdi startx yazıp masaüstü ortamını başlatıyoruz.

Eki Görüntüle 807217

Kurulum bitmiş oldu, hayırlı olsun.
Ben zaten önceden kurmuştum ama bu rehber için bir daha kurmam gerekti.
Ben 512MB RAM ayarlamıştım. Buna rağmen sıkıntısız çalışıyor.
Boşta kullandığı RAM miktarı;

Eki Görüntüle 807231

Xfce 4.12.0 kurulu geliyor. Zaten son sürümü 4 yıl önce çıktığı için normal.

Eki Görüntüle 807239

"Slackpkg install programadı" ile programları yükleyebilirsiniz. Slackpkg remove programadı ile programları kaldırabilirsiniz. Zaten komutlar Burada yazıyor.

Okuduğunuz için teşekkürler.

İyi güzel de. Şimdi sizler 16 GB yer ve 2 GB swap yapmışsınız ya. Onları nasıl yapıldığını gösterseydiniz iyiydi.

Geri
Yukarı