Slackware Linux nasıldır?

• Konuyu başlatan runit
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 2B

runit

Kilopat
Makaleler
1
Bu dağıtımı Mr. Robot dizisinde gördüm ilk başka Kali Linux xfce olduğunu düşündüm çok benziyordu çünkü araştırdıktan sonra öğrendim slackware olduğunu. Geçmeyi düşündüm distrotestten deneyeyim dedim ama açamadım bir türlü sistemi. USB'ye yazdırıp deneyeceğim ama denemeden önce bu dağıtım nasıldır günlük işler için uygun mudur yoksa siber güvenlik, hacking ile mi ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Bu dağıtımı Mr. Robot dizisinde gördüm ilk başka Kali Linux xfce olduğunu düşündüm çok benziyordu çünkü araştırdıktan sonra öğrendim slackware olduğunu. Geçmeyi düşündüm distrotestten deneyeyim dedim ama açamadım bir türlü sistemi. USB'ye yazdırıp deneyeceğim ama denemeden önce bu dağıtım nasıldır günlük işler için uygun mudur yoksa siber güvenlik, hacking ile mi ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Slackware LFS Gentoo gibi D. I. Y. Bir dağıtımdır. Kullanmaya alışmak zaman alabilir. Paket yönetim uygulamaları bağımlılık çözümleme özelliği barındırmadığı için bazı büyük program setlerini kurmak işkenceye dönüşebilir. Kullanım olarak Gentoo'dan daha zordur.
Bildiğim kadarıyla açıklamaya çalıştım. 15 yıl önce kurup kullanmıştım, verdiğim bilgiler o zamandan kalma. Yani kendin deneyip görmen gerekebilir.

Stable branşı kullanırsan en stabil dağıtımdır kendileri.

Son düzenleme:
Slackware bir taban dağıtım olmasının yanı sıra Debian ile aynı zamanda çıkmış ilk taban dağıtımdır.
Varsayılan masaüstü KDE, TXZ paket yöneticisini kullanır, kararlı ve hızlıdır.
Lakin Slackware geliştiricinin hedefinde kullanıcı yoktur, bu yüzden deposu sınırlıdır, dil desteği yoktur, kurulumu zordur. Onu taban almış dağıtım bir kaç tanedir, onlar da farklı değildir. Zamanında hepsini denedim, çok da beğendim, Porteus, Zenwalk, Pupy çok hoşuma gitmişti, ama istediğim paketler olmadığı için kullanamadım.
Ama yine de hızlılığı, kararlılığı ve uğraşmayı sevenler için öneririm.

Kurulumu zordur.

Hocam, Slackware'i sanal makineye kurdum. Kurulumu uğraştırmadı hatta çok basitti. Xfce ortamını kurdum biraz denedim, beğendim. Şimdi sisteme kuracağım ama kurmadan önce bir şey sormak istiyorum. NVIDIA sürücüsünü kurmakta zorluk çeker miyim? NVIDIA sürücüsünü kurmak benim için önemli çünkü kurmazsam sistem sağlıklı çalışmıyor. Daha önce slackware kullanmadığım için bilmiyorum. Bir de Steam, Discord, Spotify gibi programları yükleyebilirim değil mi?

Son düzenleme:
Hocam, Slackware'i sanal makineye kurdum. Kurulumu uğraştırmadı hatta çok basitti. Xfce ortamını kurdum biraz denedim, beğendim. Şimdi sisteme kuracağım ama kurmadan önce bir şey sormak istiyorum. NVIDIA sürücüsünü kurmakta zorluk çeker miyim? NVIDIA sürücüsünü kurmak benim için önemli çünkü kurmazsam sistem sağlıklı çalışmıyor. Daha önce slackware kullanmadığım için bilmiyorum. Bir de Steam, Discord, Spotify gibi programları yükleyebilirim değil mi?
Slackbuilds'e başvurmak zorunda kalabilirsin. Nvidia kurulumunun bir sorun çıkartacağını düşünmüyorum. Manuel olarak kurman gerekebilir.

Var olan en eski GNU/Linux'tur.
Tüm dağıtımlar arasında en stabili sayılabilir.

Eski tip BSD tarzı SysV init kullanır. Kullanımı da BSD hissi verir.
Slackware 14.2 (2016'da çıkmış) ve Current sürümü bulunuyor.

Standart depolarında paket sayısı çok az.
Ekstra olarak Slackpkg+ ve SlackBuilds, yeni programlarda ise Snap kullanılabilir.

Çok fazla farklı çeşit program kullanılmayacak ve elle güncelleme yapılacaksa tercih edilebilecek dağıtımdır.

Kendi Wiki'sinde SlackBuilds referans verilmiş ve nVIDIA sitesinden, orijinal dosyadan kurulum anlatılmış.
Sürücü ve diğer programlar için SlackBuilds'e bakabilirsin.

Ben bu saydıklarının hiç birini kurmamış ve denememiştim. Sadece sistemi keşfetmeye çalışmıştım. Nvidia'nın pek zor olacağını sanmıyorum.

Geri
Yukarı