SMS spam nasıl engellenir?

Dr.Mogan

Centipat
Böyle bir mesaj geldi arkadaşlar ama hattım daha yeni.

Screenshot_2023-05-25-14-09-44-107_com.google.android.apps.messaging.jpg

Bunlar dolandırıcı numaralar, numaraları nasıl bulduklarını anlayabilmiş değilim. Bunlar mesaj gönderdikçe engelleyeceksiniz, yapacak başka bir şey maalesef yok. Farklı farklı numaralardan sürekli mesaj atıyorlar.

Bu tip mesajlar için engellemekten başka çareniz yok. Bir ihtimal numara bilginiz hattı aldığınız şubedeki arkadaşlar tarafından ek gelir amaçlı topluca bu tarz yerlere satılmış olabilir. Elbette kesin öyledir diyemiyorum ancak sıkça yapıldığını biliyorum.

Bu tarz mesaj spam yerleri genellikle numaraları toplu şekilde satın alıyorlar ve gönderiyorlar. Operatörler ise eski numarayı sıfırlayıp yeniden vermeyi yeni numara açmaktan daha rahat(?) gördükleri için böyle şeyler kaçınılmaz olabiliyor maalesef. Sorunuzun cevabını vereyim. Hayır, engelleyemezsiniz numara değişmediğiniz sürece. Türkiye kodlu numara olsaydı şikayet edebilirdiniz.

@Dr.Mogan bunlar sürekli mesaj atar. Yapılması gereken tek şey, her mesaj gönderdiklerinde engellemek ve kimse havadan para vermez. Bunu da aklınızdan çıkarmayın,, size bedavaya şu kadar para vereceğini söyleyen varsa da %100 dolandırıcıdır zaten. Bunu da aklınızdan çıkarmayın.

Bu tarz mesaj spam yerleri genellikle numaraları toplu şekilde satın alıyorlar ve gönderiyorlar. Operatörler ise eski numarayı sıfırlayıp yeniden vermeyi yeni numara açmaktan daha rahat(?) gördükleri için böyle şeyler kaçınılmaz olabiliyor maalesef. Sorunuzun cevabını vereyim. Hayır, engelleyemezsiniz numara değişmediğiniz sürece. Türkiye kodlu numara olsaydı şikayet edebilirdiniz.

Operatörlerin yeniden numara verilmesi ile ilgili kurallarını bilmiyorsunuz sanırım. Genelde %10 boşta tutulur ve kimseye verilmez. (istisnalar da mevcut)

Kapanan numara ise genelde 3-4 yıl civarında havuzda kalır zaten o zamana kadar da tüm SMS Center 'lardan düşer gider.

Operatörün numarayı sıfırlama diye bir durumu yok.

Ayrıca yeni numara sınırsız da değil. TCELL örneği verirdem, 53X onların. 530-539 aralığında numaraları verebiliyor.

Vodafone'da 54X, Telekom'da 55X ve 50X

Diğer sanal operatörler de vardı onlar için de prefix'ler belli. Ve yeni numara sayısı sınırsız değil :)

Operatörlerin yeniden numara verilmesi ile ilgili kurallarını bilmiyorsunuz sanırım. Genelde %10 boşta tutulur ve kimseye verilmez. (istisnalar da mevcut)

Kapanan numara ise genelde 3-4 yıl civarında havuzda kalır zaten o zamana kadar da tüm SMS Center'lardan düşer gider.

Operatörün numarayı sıfırlama diye bir durumu yok.

Cahilliğimi bağışlayın. O zaman benim de merak ettiğim bir konu var. Yeni alınan bir numaraya nasıl erişebiliyor bu SMS Center'ler?

Cahilliğimi bağışlayın. O zaman benim de merak ettiğim bir konu var. Yeni alınan bir numaraya nasıl erişebiliyor bu SMS Center'ler?

Yok estağfurullah. Numaraların resetlenmesi diye bir husus yok. Düşünün bir numara var, o numara bir sms center'a ya da bir sms pazarlamacısına yıllar önce kaydedilmiş. Adamlar genelde toplu SMS gönderirken HATA veren numaraları sistemlerinden çıkarırlar. Bounce rate deniyordu buna sanırım. Bu oran yüksek olursa pazarlamalarında problem olacağından numaralarınız bu tür firmaların veritabanından çıkarılır.

Numaraların havuzda durma süreleri vardır. Küt diye verilmez. Bildiğim en az 12 aydı sanırım. Numara taşınabilirliği olduğundan dolayı şu anda o durumlar da BTK tarafından sıkı denetleniyor.

Yeni aldığınız bir numaraya erişim yukarıda bahsettiğim gibi olabilir. O firmanın pazarlama ekibi ve IT departmanı düzgün çalışmamış. Boşa bounce rate artmış kimse bakmamış.

Biraz teknik oldu kusuruma bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı