Snr Margin Değerinin Düşük Olması ve Bağlantı Sorunu

Shakumakavelli

Hectopat
Öncelikle merhaba herkese. Son 1 haftadır kablosuz internet bağlantısında sorun yaşıyorum ve online oyunlarda lag oluyor. Yani hız testi yaptığımda dalgalanma oluyor ve hız bayağı düşük çıkıyor. Kablolu bağlantı yaptığımda ise problem olmuyor. Modeme baktığımda snr margin değeri 11.9-7.9 (up/down) civarı. Sanırım düşük sinyal, kablolu bağlantıda sorun yaratmazken kablosuz bağlantıda sorun yaratıyor. Bu sorunun kaynağının, apartmanda yapılan doğalgaz çalışması sırasında cat6 kabloda oluşan hafif ezik olduğunu düşünüyorum ama kafama takılan birkaç şey var. Modemi bodrum kata indirip ankastreye direk bağlantı yaptığımda sorun düzeliyor ama Snr Margin değeri max 14-10 (up/down)'a çıkıyor yani hala düşük düzeyde. Size sormak istediğim şey, Snr Margin değeri santralden modeme kadar olan değer mi? Yani ankastreden modeme kadar olan bağlantıda sorun olup olmadığını tam olarak nasıl öğrenebilirim?
Bu arada müşteri hizmetlerini arayıp 2-3 defa arıza kaydı bıraktım ve ankastreye kadar hattımda sorun olmadığını söylediler. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekran Görüntüsü (6).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablosuz olarak sorun yasaman dogal. Kablosuz kanal ayari yapmam gerek. Bunun icin telefonuna WİFİ Analyzer indirip cevrendeki hangi modemin hangi kanal numarasini kullandigini ogren ve modem ara yuzu kablosuz bolumunden kanal numarani bos olan bir kanal numarasi secmelisin. SNR ise normal kosullarda alinabilecek maximum hiz ile dogru orantilidir. Fakat ic tesisattaki sorunlar, ankastrede olan sorunlar veya arizali port dengesiz olmasina sebep olabilir. Yani ic tesisat kaynaklida olabilir alt yapisalda.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı