Sözel bölümlerin hiçbir işe yaramaması

• Konuyu başlatan lty
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 31
  • Görüntüleme 822
Yalnızca sayısal ''kafaya'' sahip insanlardan oluşan bir topluluk olamazdı mesela. Çoktan birbirinizin hiçbir işe yaramadığına karar verip, matematiğe göre devam etmemesi gereken bir tür olduğunuz kanısı ile birbirinizi imha ederdiniz. Dolayısıyla sözel de hayat kurtarır, o hayatı daha çekilir ve keyifli kılar. Yalnızca sayılar ile senin bir sosyopat olduğun anlaşılamazdı mesela. Dil matematik kadar önemlidir.

Nedim oğlanlarla ortamlara akmak için şiir yazan adamdır, insanlığa hiçbir katkısı olmamıştır.
Nedim Divanı’ndan;
Senin fular ve fötr örneğine karşılık Nedîm'i verdim, ayrıca Nedîm gibi büyük bir şairi bu şekil ifade etmeniz yanlış, üstte yazdım alsında ama anlaşılan Nedîm'e takılıp okumamışsınız.

Nedim oğlanlarla ortamlara akmak için şiir yazan adamdır, insanlığa hiçbir katkısı olmamıştır.
Nedim divanı'ndan;

"izn alıp cuma namazına deyu mâderden.
Bir gün uğrulayalım çerhi sitemperverden.
Dolaşıp iskeleye doğru nihan yollardan.
Gidelim servi revânım yürü sadabâd'a."

(Cuma namazına diye izin alıp anneden.
Bir gün uğurlayalım sitemkâr yüzleri.
İskeleye doğru dolaşıp ıssız yollardan.
Gidelim servi boylum yürü sadabad'a)

Her şiirde kafiye ve redif örnekleri görülür.

Bunlar şiiri "şiir" yapan şeylerden biridir. Ortamlara akmak ile hiçbir alakası yoktur.

@lty Bu arada, bilim bilim diye kıvranıyorsun, medeniyetin bilimle alakası ne söylesene sen bakayım?
Bu o kadar saçma bir soru ki cevap vermek için bile uğraşmayacağım.

Senin fular ve fötr örneğine karşılık Nedîm'i verdim, ayrıca Nedîm gibi büyük bir şairi bu şekil ifade etmeniz yanlış, üstte yazdım alsında ama anlaşılan Nedîm'e takılıp okumamışsınız.
Hocam edebiyatı tanımlamışsınız ancak ben yine edebiyatta işe yarar bir kısım göremedim. Edebiyat güzel bir hobidir ancak hiçbir işe yaramaz. Boş zamanı değerlendirmek için yapılan herhangi bir şeyin edebiyattan farkı yoktur. Böyle bir şeyin üniversite denen kurumda yerinin olmaması gerekir.

Sözel bölümlerin hiçbir işe yaramıyor. Sözel bölümlerin ne insanlığa katkısı var ne de ülkeye gerçekten tamamen vakit ve bütçe kaybı. Zaten bu bölümlere matematikten anlamayan görece işe yaramaz insanlar gidiyor. Medeniyet bu kadar geliştiyse tamamen sayısalcılar sayesinde. Sözelcilere ise sayısalcıların nimetini kullanan parazitler denebilir. Hobi olarak yapılacak işlerin üniversitelerde ne işi var anlamıyorum.

Sayısalcıların yerini yapay zekalar almaya başlayınca insanlığımızı, insani değerimizi sözelciler sayesinde hatırlayacağız. Yoksa artık yaşaman için bir sebep kalmaz, boynuna ipi geçirirsin.

Sözel bölümlerin hiçbir işe yaramıyor. Sözel bölümlerin ne insanlığa katkısı var ne de ülkeye gerçekten tamamen vakit ve bütçe kaybı. Zaten bu bölümlere matematikten anlamayan görece işe yaramaz insanlar gidiyor. Medeniyet bu kadar geliştiyse tamamen sayısalcılar sayesinde. Sözelcilere ise sayısalcıların nimetini kullanan parazitler denebilir. Hobi olarak yapılacak işlerin üniversitelerde ne işi var anlamıyorum.
Sözelcilere durduk yere bu kadar öfke duymanızın sebebi ne? Bir şey mi yaptı sözelci biri veya sözel bir dersten zor bir ödev mi aldınız?

Durduk yere çünkü böyle bir şey söylemeniz çok tuhaf.

Herkes matematik veya yabancı dil anlamak zorunda değil kimisi 1000 saat matematik derside alsa anlamıyor bence işe yaramaz değil.

Senin yazı yazdığın ve konuştuğun dili, okuduğun kitapları, onca hukuk ve adalet sistemini, toplumunun kültürünü, koskoca Dünya'nın ve insanoğlunun tarihini sayısalcılar mı bu günlere kadar getirdi? Burada kelimelere sığdıramayacağımız kadar önemi vardır sözel bölümlerin. İnsanoğlu için matematik ve fen ne kadar önemliyse; tarih, dilbilimi, felsefe ve benzeri birçok sözel bölüm de bir o kadar önemlidir. Özellikle edebiyat ve tarih demek, insan ve toplum demektir. Düşünce sınırlarını genişletmeni öneririm. Zira bu sığ düşünceyle Oxford'da tıp okusan bile, bir insan olarak ne kadar ilerleyebileceğin tartışılır.

Geri
Yukarı