Sözel mi eşit ağırlık mı?

Eşit ağırlık ve sayısal matematiği aynı matematik. 2sindede aynı seviyede matematik görüyorsunuz bunun bilgisini de vermek istedim.

Sayısal ama söylediğiniz mesleklere bakacak olursak eşit ağırlık.

Matematiğin kötüyse eşit ağırlık seçmenin bir anlamı yok. İyi meslekler edinilmez matematik olmadıkça eşit ağırlıkta. Ben dil okuyorum, bu bölümü düşünüyorsan sorular sorabilirsin.

Dil bölümünde hangi meslekler var ve eğer dil bölümünde okursam yurt dışına gidebilir miyim?

Matematiğin kötüyse eşit ağırlık seçmenin bir anlamı yok. İyi meslekler edinilmez matematik olmadıkça eşit ağırlıkta. Ben dil okuyorum, bu bölümü düşünüyorsan sorular sorabilirsin.

Dil bölümünün önü açık mı?

Dil bölümünde hangi meslekler var ve eğer dil bölümünde okursam yurt dışına gidebilir miyim?
İlk başı öğretmenlik çekiyor. İngilizce öğretmenliği bölümü var, şu an en kolay atanan öğretmenlikler arasında ilk 2-3'e çok rahat girer. İngilizce Dili ve Edebiyatı bölümü var, orada çevirmenlik, tercümanlık, turizm rehberliği vs. olabilirsin. Meslek alanı çok geniş değil, ancak dar da değil bana göre. Ek olarak illa
memur olmak zorunda değilsin, özelde birçok iş bulabilme imkanın var. İngilizce biliyorsun sonuçta. Ticari zeka da varsa bir şirkette iyi bir konuma gelinebilir.

Dil bölümü diğer bölümlerle karşılaştırıldığında açık ara en kolay yurtdışına gidilebilen bölümdür. Ama dil okuyup kesin yurtdışına giderim gibi de düşünmemek de lazım. İşi garantiye almak için iyi bir üniversite şart. İyi bir üniversiteyi kazanmak da kolay değil. Sonrası zaten şekillenir. Erasmus, Work&Travel ile gidilebilir, veya direkt yurtdışından bir üniversiteye başvuru da yapılabilir. Gitmek istediğin ülkeye göre şartlar farklılık gösteriyor. Onları sen araştıracaksın. Norveç'in farklı, Almanya'nın farklı, Amerika'nın farklı kabul şartları var.

Dil bölümünün önü açık mı?
Kesinlikle. Türkiye'de sayısız üniversite var ancak dediğim gibi iyi bir üniversite gerekli bana göre. Ve üniversitede de boş durmayıp yine kendini geliştirmek lazım. Zaten yabancı bir dil biliyorsun, yanına bir tane daha dünya çapında kullanılan bir dil ekle misss.

Ancak İngilizceye meraklı olmak lazım. Severek çalışmazsan, ilgin olmazsa ciddi söylüyorum işkence gelir sana bu bölüm. Öğrendiğin ingilizce şu anda öğrendiğin ingilizceden çok farklı olacak çünkü. İşleri oturtmak için de çok iyi çalışmak gerekiyor.

Geri
Yukarı