Sözel mi? Eşit Ağırlık mı?

Sözel Seçilmeli midir?

• Oy verenlerin toplamı
    18

MechulKafa34

Hectopat
Daha fazla  
10. sınıfa gidiyorum ve matematiğim oldukça kötü ne yaptıysam dersi hiç anlayamadım. 10. sınıfta matematik dersi 6 saat dolayısıyla düşük aldığım zaman dönem sonu ortalamamı fazlasıyla düşüyor. Sınıfta kalma gibi bir durum yok. Aksine alacağım teşekkür belgesini matematik yüzünden alamıyorum. Şimdi 11. sınıfa geçince bölüm seçeceğiz. Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık. Ben ya sözel ya da eşit ağırlığı seçmeyi düşünüyorum. Sözel seçersem matematik dersi 2 saate düşecek yani ortalama puanımı çok etkilemeyecek. Edebiyat dersiyle ilgili pek fazla sıkıntım yok. Sevdiğim bir ders. Sizce sözel seçip okumam doğru mu ?

Son düzenleyen: Moderatör:
10. sınıfa gidiyorum ve matematiğim oldukça kötü ne yaptıysam dersi hiç anlayamadım. 10. sınıfta matematik dersi 6 saat dolayısıyla düşük aldığım zaman dönem sonu ortalamamı fazlasıyla düşüyor. Sınıfta kalma gibi bir durum yok. Aksine alacağım teşekkür belgesini matematik yüzünden alamıyorum. Şimdi 11. sınıfa geçince bölüm seçeceğiz. Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık. Ben ya sözel ya da eşit ağırlığı seçmeyi düşünüyorum. Sözel seçersem matematik dersi 2 saate düşecek yani ortalama puanımı çok etkilemeyecek. Edebiyat dersiyle ilgili pek fazla sıkıntım yok. Sevdiğim bir ders. Sizce sözel seçip okumam doğru mu ?
Karar vermeden önce eğer ki incelemediysen internetten TM ve TS puan türü ile alan bölümleri bir incele bence.

Gelecekte yapmak istediğin mesleğe göre seçimini yap. Eğer sözelden alan bir bölümü istiyorsan sözele git, eşit ağırlıktan alanı istiyorsan eşit ağırlığa git. Keşke ülkemizde eğitim sistemi at koşturmaya yönelik olmasa da gerçekten eğitim öğretime önem verseler...

Hocam devir sayısal devri. Yani bu devirde sayısal okumanın sonuçları çok daha iyi. Tabi bu birazcıkta olsa bulunduğun yere, şansa dayalı. Ama genel olarak sayısal daha iyi. 10.sınıfa kadar gelip, matematikten hala düşük alıyorsan temelin yok demektir. Eğer çok fazla ve çok iyi çalışacağım, hayatım matematik olacak diyorsan direkt sayısal seçebilirsin. Tabi her şey bir yana sözel gerçekten daha zevkli ve eğlenceli. Geleceğini düşün. Biraz klişe olacak kusura bakma ama 8-10 yıl sonra nerede olduğunu düşün. Detaylıca ne yapmak istediğini, amacının ne olduğunu öğren, kendini keşfet. Hangisini seviyorsan onu oku. Gerçekçi düşün ve kararını öyle al.

Hepimizde beyin var ve hepimiz insanız. Matematik profesörlerine bakıp da, ben bu adam gibi olamam, onun yanında aptal gibi kalıyorum, diye düşünme. Eğer böyle düşünürsen kaybedersin. İnsanların başarı hikayelerini okursan, gerekli olan tek şeyin istek, heves olduğunu görürsün.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı