Sözelde 50.000 yapmak için ne yapmak gerekiyor?

omerfarukkguler

Hectopat
Daha fazla  
Selam herkese. Ben 12.sınıf öğrencisiyim ve üniversite sınavına sözel alanda gireceğim. Okulumda sözel sınıf açılmadığı için mecburi eşit ağırlık sınıfındayım.
OBP 75 civarı bir şey gelecek. İki senedir özellikle matematik çok düşürüyor.
Hedefim jandarma subaylık ve sözel alanda en azından 50k ve altı sıralama yapmak istiyorum. Biliyorum çok zor değil ancak TYT matematik ve fen bilimleri kısmında sıfırım. Konularından bile haberim yok hedefim şu yönde:
TYT'de sadece Türkçe ve sosyal bilimler çözmek. AYT'de ise netlerimi olabildiğince yükseltmeye çalışmak. Yani TYT'den Türkçe kısmında 30, Sb'de 15 net civarı bir hedefim var, minimum. AYT'de ise geçen seneki sorulara falan baktığımda beni en çok zorlayan edebiyat ve felsefe grubu soruları oluyor.

Yani, sözelde 50k yapabilmek için son aylarda neler yapmam gerekiyor? Özellikle edebiyat ve felsefe grubu anlamında öneri yapabilecek varsa sevinirim.
Kaç net gerekir? Tahminlerini de yazabilecekler varsa sevinirim.

Teşekkürler.

Dostum Edebiyat ve Tarih çok çok etkiliyor; Matematik ve Fen üzerinden 4 soru yapsan bile yeterli. Diğer sözel derslerden güzel netler çıkarırsan her türlü yaparsın, sözel çok rekabet olan bir alan değil zaten diğer alanlara kıyasla. Edebiyatta fazladan yaptığın 2 soru bile on binlerin önüne atıyor seni mesela.

Dostum Edebiyat ve Tarih çok çok etkiliyor; Matematik ve Fen üzerinden 4 soru yapsan bile yeterli. Diğer sözel derslerden güzel netler çıkarırsan her türlü yaparsın, sözel çok rekabet olan bir alan değil zaten diğer alanlara kıyasla. Edebiyatta fazladan yaptığın 2 soru bile on binlerin önüne atıyor seni mesela.
Edebiyat için özellikle şiir, kelime bilgisinde zorluk çekiyorum. Felsefe Grubu da biraz zorluyor. Tarih en iyi olduğum alan, en çok doğruyu oradan yapıyorum. Daha da iyi olabilmem için neler önerebilirsin?

Edebiyat için özellikle şiir, kelime bilgisinde zorluk çekiyorum. Felsefe Grubu da biraz zorluyor. Tarih en iyi olduğum alan, en çok doğruyu oradan yapıyorum. Daha da iyi olabilmem için neler önerebilirsin?
Hocam Edebiyat için test çözün, test çözerken yapamadığınız soruları göreceksiniz; bir kenara yazın. Ondan sonra Felsefe çözün, yapamadığınız soruları yazın; aynı şeyi tarihe de uygulayın. Yapamadığınız sorular, yapamadığınız konular anlamına gelir. Geri kaldığınız konuları tespit etmiş olacaksınız böylelikle; onlar üzerine yoğunlaşın ve öğrenene kadar zorlayın. Sonra aynı testi tekrar çözün, yapıp yapamadığınıza bakın. Bol bol pratik gerekiyor.

Doğru yapmaya çalışmak yerine, neyi yanlış yaptığınızı tespit etmeye çalışın.

Bir Sayısalcı olarak TYT için tavsiye vermek istiyorum. TYT de sözeli yaptıktan sonra büyük ihtimalle süren artacak. O artan sürede en azından fendeki her soruyu okumayı bilgi sorusu olmayanları bulup çözmeyi alışkanlık edinebilirsin. Biyoloji, kimya bazen fizikte bile sadece yorumla yapılan sorular var.

Bunu denemelerde dene + net yapıyorsan devam edip gerçek sınavda da uygularsın.

Bir Sayısalcı olarak TYT için tavsiye vermek istiyorum. TYT de sözeli yaptıktan sonra büyük ihtimalle süren artacak. O artan sürede en azından fendeki her soruyu okumayı bilgi sorusu olmayanları bulup çözmeyi alışkanlık edinebilirsin. Biyoloji, kimya bazen fizikte bile sadece yorumla yapılan sorular var.

Bunu denemelerde dene + net yapıyorsan devam edip gerçek sınavda da uygularsın.
Önerebileceğin bir youtube kanalı vs. varmıdır, matematik ve fen için? En azından matematik için 3-5 net çıkarabileceğim veya fenden biraz net çıkarabileceğim? Kesin konu dediğin bir yer vs.

Merhaba. 75 OBP ile Y-SÖZ ilk 50.000 (49.900) sıralama için gereken netleri hesapladım (2023):
TYT Türkçe: 30 net.
TYT Sosyal: 12,5 net.
TYT Matematik: 0 net.
TYT Fen Bilimleri: 0 net.
AYT Edebiyat: 15,75 net.
AYT Tarih-1: 3,75 net.
AYT Coğrafya-1: 4,75 net.
AYT Tarih-2: 7,5 net.
AYT Coğrafya-2: 7,5 net.
AYT Felsefe Grubu: 6,75 net.
AYT Din Kültürü: 3,75 net.

Toplam: 42,5 net TYT, 49,75 net AYT.

Merhaba. 75 OBP ile Y-SÖZ ilk 50.000 (49.900) sıralama için gereken netleri hesapladım (2023):
TYT Türkçe: 30 net.
TYT Sosyal: 12,5 net.
TYT Matematik: 0 net.
TYT Fen Bilimleri: 0 net.
AYT Edebiyat: 15,75 net.
AYT Tarih-1: 3,75 net.
AYT Coğrafya-1: 4,75 net.
AYT Tarih-2: 7,5 net.
AYT Coğrafya-2: 7,5 net.
AYT Felsefe Grubu: 6,75 net.
AYT Din Kültürü: 3,75 net.

Toplam: 42,5 net TYT, 49,75 net AYT.
Çok teşekkür ediyorum, uğraştığın için sağ ol. Umarım sınavı kazandığım gün buraya geri dönüş yapacağım. :)))

Yeni konular

Geri
Yukarı