Sözelden Dil bölümüne geçtikten sonra İngilizce zor gelmeye başladı

Voninahitra

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Windows 7 Home Premium, 6 GB DDR3 Ram, Intel G41 Anakart, Ekran kartı yok
Meslek
Öğrenci
Öncelikle herkese hayırlı günler dilerim. 11. sınıfta sözel bölümünü seçmiştim ve seneyi sözel bölümünde bitirdim. İngilizce öğretmenim ingilizcemin iyi olduğunu ve dil bölümüne neden geçmediğini soruyordu hatta ilk haftadan sonra yani bölüm değiştirme olayı bittikten sonra beni dil bölümüne geçirmeye çalışmıştı aliem bile gelmişti bunun için okula ama maalesef ki olmadı, geçmedim. Bu sene okulun 3. günü sonunda dil bölümüne geçebildim. Fakat İngilizce zor gelmeye başladı present perfect ve tenses konuları beni biraz zorladı ve öğretmen hızlı ilerliyor çünkü geçen senenin konularıymış bunlar sanırım. Üstüne hoca sınıfın duvarlarına bir sürü İngilizce konular hakkında uzun yazilar olan kağıtlar asınca iyice stres olmaya başladım ve "yapamam","edemem" gibi hissiyatlara kapılmaya başladım. Anlamadığım bilmediğim bazı yerlere çalıştım ve biraz olsun içim rahatladı ama yine de korkuyorum ve hala az da olsa stresliyim. Mezuna kalmayı düşünüyorum ama ne çalışma konusunda ne de zamanımı iyi değerlendirme konusunda iyi değilim. Bu konuda bilgisi olan biri bana yardım edebilir mi? Bu sene sonuna kadar kendimi düzene sokup istediğim üniversiteyi kazanabilir miyim? Kazanmam için ne yapmam gerek? Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hocanın hatası, seni geçen sene keşfetmesi gerekirdi. Ama halledersin tek başına çalışmayla sorun etme YDT zor bir sınav değil.

Aslında hocanın bir hatası yok o elinden geleni yaptı. Asıl hata bende, ben eski okulumda dil bölümü olmadığı için burada da yoktur sanmıştım ve direkt olarak bu okula geldiğimde (11. sınıfta yaz tatilinde geldim) sözel bölümüne geçmiştim.

11. sınıfa geçtiğimde dil bölümünde bende ingilizcenin zorluğunu fark ettim sandığımız kadar kolay olmuyor ama aşırı zor da değil üstüne gidildiğinde yapılabilecek bir şey kısaca olay sadece kelime çevirisiyle bitmiyor bunu zamanla fark ediyorsun umudun tükenmesin şu an İngilizce öğretmenliği okuyorum ve 2. sınıfım ona rağmen gerçekten beni zorladığı alanlar oluyor umudunu tüketmeyip ağırlık verirsen ve çabalarsan emin ol iyi bir yerlere gelirsin dil konusunda ama zaten çok kolay deyip boş vermişlik yaparsan üzgünüm ingilizcede olduğun yerde sayarsın.

Hocanın hatası, seni geçen sene keşfetmesi gerekirdi. Ama halledersin tek başına çalışmayla sorun etme YDT zor bir sınav değil.

Şu YDT zor bir sınav değil deyip duranlar herkesi kendi gibi sanıyor sanırım. Bizzat girip gördüm ve neredeyse birbirinin aynısı şıklar, garip çeviri soruları, roman cinsinde paragraflar ve daha birçok kelime haznesi gerektiren soru. YDT öyle basit bir sınav değil, gerçekten ingilizcesi ve kelime haznesi iyi olanların yapabileceği bir sınav. Bu yüzden çok çalışma ve sıkı bir disiplin istiyor. Türkçe'den ya da Matematik'ten pek bir farkı yok.

Basitçe Türkiye'de adam akıllı yaşamak için yapman gerekiyor bunu. Çalışmadan gir am is are soruyorlar demedim zaten. Okul dersleriyle beraber tek başına çalışırsa kolaylıkla 70 net üstü yapar 1 senede.
Çalıştığı için o sınav onun gözünde kolaylaşıyor hocam zaten. Genel olarak herkes sınava kolay bir sınav diyip durduğu için tilt oluyorum. Zorluk seviyesi görecelidir bir kere. "Çalıştığın takdirde sınav kolay gelecektir" derseniz daha etik olur. Yoksa genel bir çapla bakıldığı zaman çokta kolay bir sınav değil. İmzanız'da "İngilizce Öğretmeni" yazıyor ve sınava kolay diyorsunuz. Bundan bahsediyorum, elbette sizin için kolaydır o sınav. Bir öğrenci gözüyle ya da kendini İngilizce üzerinde geliştirmeye çalışan biri gözüyle bakabiliyor musunuz sınava?

Son düzenleme:
11. sınıfa geçtiğimde dil bölümünde bende ingilizcenin zorluğunu fark ettim sandığımız kadar kolay olmuyor ama aşırı zor da değil üstüne gidildiğinde yapılabilecek bir şey kısaca olay sadece kelime çevirisiyle bitmiyor bunu zamanla fark ediyorsun umudun tükenmesin şu an İngilizce öğretmenliği okuyorum ve 2. sınıfım ona rağmen gerçekten beni zorladığı alanlar oluyor umudunu tüketmeyip ağırlık verirsen ve çabalarsan emin ol iyi bir yerlere gelirsin dil konusunda ama zaten çok kolay deyip boş vermişlik yaparsan üzgünüm ingilizcede olduğun yerde sayarsın.

Senden Allah razı olsun biraz olsun içim rahatladı.

Elimden geldiğince çalışacağım sınava kadar 🙏.

Çalıştığı için o sınav onun gözünde kolaylaşıyor hocam zaten. Genel olarak herkes sınava kolay bir sınav diyip durduğu için tilt oluyorum. Zorluk seviyesi görecelidir bir kere. "Çalıştığın takdirde sınav kolay gelecektir" derseniz daha etik olur. Yoksa genel bir çapla bakıldığı zaman çokta kolay bir sınav değil. İmzanız'da "İngilizce Öğretmeni" yazıyor ve sınava kolay diyorsunuz. Bundan bahsediyorum, elbette sizin için kolaydır o sınav. Bir öğrenci gözüyle ya da kendini İngilizce üzerinde geliştirmeye çalışan biri gözüyle bakabiliyor musunuz sınava?

Ben öğrenciyken de kolaydı desem linç edecekmişsin gibi geldi.

Geri
Yukarı