Sözleşme fesh edilmek istendiğinde emlakçı "Cezası var" diyor

8bitlikadadam

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı, Grafik ve Web Tasarımcı, UI Artist, Tır şoförü 😀
Evimi satmak için emlakçı ile anlaştım. Sahibinden'e 650 bin lira olarak koydu (ben 600'ünü alacağım). Adam gitti birilerini buldu ve beni aradı dedi ki "Sözleşmeyi imzaladık." Ama ben daha sonra evin gerçek değerinin daha yüksek olduğunu öğrendim. Fiyatı yükseltmek istediğimde arıza çıkardı arkadaş. "Sözleşmeyi imzaladık artık. Cayarsan bunun cezasını ödemek zorundasın" dedi. Sözleşme kağıdının fotoğraflarını bana attı. Kağıdın üst ortasında "ALIM SATIM ARACILIK SÖZLEŞMESİ" yazıyor. Altındaki bilgiler ise şu şekilde: Emlak komisyoncusunun adı, yetki belgesi numarası, adresi, satıcının adı soyadı, kimlik numarası, adresi, aynı şekilde alıcının da bilgileri yazılı. En altta 'Özel Şartlar' kısmı var. Orada ise şu yazıyor: "Kapora 500 USD (Beşyüz Amerikan Doları) olup emlakçıya nakit verilmiştir. Tapu işlemleri sırasında ödeme yapılırken iade edilecektir. Alıcının (müşterinin) herhangi bir sebep beyan etmeden iptal etmesi durumunda kapora alıcıya iade edilecektir." Özel Şartlar kısmının altında yani imza alanında alıcının adı soyadı imzası, emlakçının adı soyadı kimlik numarası imzası kaşesi var, ama satıcının her şey hariç bir tek imzası yok. Bu durumda ben satıcı olarak sözleşmeyi tek taraflı fesh edersem herhangi bir cezai işlem hukuk yolu ile uygulanır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı