Soğukta bisikletin ön amortisörü sertleşti

İkisini de kullanıyorum bluebird daha yağlı. İşe yarıyor.
Zaten amortisörün içine yağı ulaştıramazsınız. Bu dış kısımları için kullanılabilir.

:)
bu iki satırda ne yazıyor bir daha oku.
Belli ki anlamakta zorlanıyorsun. Allah şifa versin.

Buradan ancak rahatsız biri "yağlanabilir" diye bir anlam çıkarır ve onun üstüne edebiyat yapar.

Bu arada konu sahibinin derdine tek bir satır çözüm öneriniz yok!
Maksadınız başkalarını yargılayıp rahatlamaksa onu çok iyi yapıyorsunuz.

Ergenlik döneminiz belli ki sıkıntılı geçmiş ya da tam atlatamamışsınız.

Konu sahibi ne yapmam gerekir diye soruyor sen amortisör nedir diye başlayıp şanlı tarihinden bahsediyorsun.
Belli ki illiyet bağı kurma sorunsalın var!

:)
bu iki satırda ne yazıyor bir daha oku.
Belli ki anlamakta zorlanıyorsun. Allah şifa versin.

Buradan ancak rahatsız biri "yağlanabilir" diye bir anlam çıkarır ve onun üstüne edebiyat yapar.

Bu arada konu sahibinin derdine tek bir satır çözüm öneriniz yok!
Maksadınız başkalarını yargılayıp rahatlamaksa onu çok iyi yapıyorsunuz.

Ergenlik döneminiz belli ki sıkıntılı geçmiş ya da tam atlatamamışsınız.

Konu sahibi ne yapmam gerekir diye soruyor sen amortisör nedir diye başlayıp şanlı tarihinden bahsediyorsun.
Belli ki illiyet bağı kurma sorunsalın var!

Konu sahibinin maşasının sertleşmesi normal çünkü kışın amortisör yağı katılaşır yazın sıvılaşır, sizin kadar laftan anlamaz birisini görmedim, yıllardır insanların yaptığı yanlışmış ya değil mi?
Yeniden temizleme veya yağlamaya gerek yoktur, her amortisörün gerekirse motor veya araba amortisörü olsun kış geldiğinde katılaşır ama asla donmaz, daha katımsı bir hal alır, gerekirse bu bir Downhill için tasarlanmış bir amortisör olsun, yağ değiştirsende çok bir fark olmaz değiştirsende hiçbir şey fark etmez, yaz olduğunda ise sıvılaşır, hiç elleme, eğer amortisör parlak görünmüyor ise WD-40'ı bir mendil tarzı ama kalın bir şeye sıkarak amortisörün parlak olması gereken yani içeri giren çıkan bölümünü temizleyin, WD-40'ı ile amortisör yağlanmaz, temizlenir, yağlama değil de içine gitmesini istiyorsan keçenin olduğu yere (Ön amortisör için) çok çok az bir şekilde sık zaten hemen keçenin etrafında dağılacaktır ve o kadar küçük sıksanda o senin amortisörünü bir müddet temiz ve parlak olmasını sağlayacaktır, sonra yine mendil vb. bir şeyle amortisör üstüne kalan yağ birikintilerini silersen iyi olur, WD-40 ve benzeri aletler yağlamak için üretilmemiştir, ve amortisör yağları bambaşkadır amortisörün içindeki tüpe doldurulur, bu yağ kışın katılaşıp yazın sıvılaşır, yani bir diğer anlamı ile soğuk havada tüm moleküller birbirine çekiliyor ama titreşimlerini hiç kaybetmiyorlar sıcak havada ise birbirinden ayrılıp titreşimleri artıyor, bunun bir çözümü yok çünkü amortisör yağının özelliği budur, Downhill bisikletlerinde ya da üst seviye bisikeltlerde bambaşka bir amortisör kullanıldığı için teknoloji açısından, çok fazla etkisi hissedilmez.

Muhterem babanız, tekerleklerle aşırı ilgileneceğine biraz da sizin hezeyanlarınızla ilgilenseymiş daha iyi olurmuş...
Neyse sağlık olsun...

Hava -12 13 derecelerdeydi ve ben de karda bisiklet sürüyordum ama ön amortisörün aşırı derecede sertleştiğini gördüm. 2 gün çıktım, 2 gün de aynısı oldu. Eve geldiğimde 6-7 saat sonra biraz ısındığında çok hafif bir yumuşama oldu ama eskisi gibi değil. Ne yapmam gerekli?

Eline küçük bir fırca al amortioru temizle ve yagla tamircilerde uygun fiyatli mekanik yaglar var onlardan tavsiye alirsin marka olarak.
Spreyler yağlayıcı olamaz, yağlar amortisörün iç kısmına doldurulur yani tüplere doldurulur, dışardan bir sprey sıkarak yağlayamazsın, spreylerin görevi kayganlıştırma, parlatma, kiri atma vb. işlerdir, amortisörün keçesine çıkılan herhangi bir sprey yayılır ve birkaç dakikalık kullanımdan sonra sıkılan yağ kendi birikintisi oluşturarak içerdeki toz kir vb. şeyleri çıkartır ve bunu mendille alıp amortisörün dış tarafı temizlenir.

Bu mesaji yazan kisiyi tanimiyorum ama soyledikleri dogru.

Öncelikle geç yazdığım için kusura bakmayın ve amortisörüm düzeldi kendiliğinden @Tseenka hocamın da dediği gibi kışın çok soğuk olduğu için oldu büyük bir ihtimal şu an eskisi gibi yumuşacık süper yaylanıyor düzeldi.

Geri
Yukarı