Sohbetimi nasıl geliştiririm?

bershead

Kilopat
Merhaba, sohbetim pek kötü değildir fakat yine de üstüne eklemek istiyorum. Sohbetim kaliteli olsun, benimle konuşan insan "kafa adam, muhabbeti sarıyor" desin. Benimle sohbet etmek istesin, sohbet etmek için can atsın. Sohbetimden zevk alınsın istiyorum. Peki bunu nasıl sağlayabilirim?

Merhaba, sohbetim pek kötü değildir fakat yine de üstüne eklemek istiyorum. Sohbetim kaliteli olsun, benimle konuşan insan "kafa adam, muhabbeti sarıyor" desin. Benimle sohbet etmek istesin, sohbet etmek için can atsın. Sohbetimden zevk alınsın istiyorum. Peki bunu nasıl sağlayabilirim?
Kitap okuyarak.

Konuştuğunuz şeyler karşınızdakinin ilgisini çekmeli. Mesela ne oldu ne bitti her olayı bilmeniz lazım ki adamın sizi dinlemek için bir sebebi olsun. Kim kimle sevgili olmuş kim kimle yatmış kavga olayları bunları bilmeniz lazım. kimse uzay araçlarında kullanılan kompozit malzemeleri merak etmiyor malesef.

Cümlelerde fazla detaydan kaçının bu akıcı konuşmanızı sağlar. Karşıdaki kişi "hızlı ve net anlatıyor" diye geçirir içinden. Bunun yanında siz başka bir gözle bakın. Şunu diyorum yani çevrenize bakın sohbeti saran birisini bulun. Sohbeti neden sarıyor onun üzerine düşünün. Ben kendi gözlerimden sohbeti saran insanların şu özelliklerini fark ettim.

Güler yüzlü oluyorlar, el kol hareketlerini çok kullanıyorlar, ortamına göre konu buluyorlar, sohbette çok sessiz kalmıyorlar her konuya katılıyorlar, espri yetenekleri güzel oluyor.

Geri
Yukarı