Sokak kedileri kedimi dövüyor

Eymen İşgüzer

Centipat
2 tane kediye sahibim ve onlara 1yıldır ben bakıyorum. Sokagimizda bir sürü erkek kedi var ve benim kedilerimi öldürmeye çalışıyorlar. Kedilerim sokak kedisi olduğu için evde tutamıyorum sürekli dışarı çıkmak istiyorlar fakat sürekli diğer kediler tarafından dövülerek eve geliyorlar. Kendi kedilerim haricince evde bakmadığım bir sürü kedi eve gelip yemek yiyorlar, bu durum başta normalde ama eve gelen her kedi artık evi sahiplenmeye çalışıyor ve evdeki kedimi dövüp yemeğini öyle yiyor. Bazen kendi kardeşi tarafından da dövülüyor çok üzülüyorum bu duruma hayvanın hiçbir suçu yok evde sakin sakin oturuyor. Bu durumu ne yapmalıyım? Diğer sokak kedilerini kendi kedilerimden nasıl uzaklastirabilirim? Onları yakalayıp uzaklara götürsem ya da barınağa versem nasıl olur sizce?

Hepsine aynı yerde mama verme, kendi kedilerini ayrı yerde besle. Ayrı takılsınlar diğer kedileri ayağınla sev ama elleme, kedin elinde onların kokusunu almasın.

2 tane kediye sahibim ve onlara 1yıldır ben bakıyorum. Sokagimizda bir sürü erkek kedi var ve benim kedilerimi öldürmeye çalışıyorlar. Kedilerim sokak kedisi olduğu için evde tutamıyorum sürekli dışarı çıkmak istiyorlar fakat sürekli diğer kediler tarafından dövülerek eve geliyorlar. Kendi kedilerim haricince evde bakmadığım bir sürü kedi eve gelip yemek yiyorlar, bu durum başta normalde ama eve gelen her kedi artık evi sahiplenmeye çalışıyor ve evdeki kedimi dövüp yemeğini öyle yiyor. Bazen kendi kardeşi tarafından da dövülüyor çok üzülüyorum bu duruma hayvanın hiçbir suçu yok evde sakin sakin oturuyor. Bu durumu ne yapmalıyım? Diğer sokak kedilerini kendi kedilerimden nasıl uzaklastirabilirim? Onları yakalayıp uzaklara götürsem ya da barınağa versem nasıl olur sizce?
Kendi kedin için diğer kedilere mi sebep olacaksın?
Barınakta yaşayacaklarına bırak sokakta kalsınlar. Genelde barınaklarda ölüme terk ediyorlar.
En azından insan evladı 3-5 kişi çıkıyor, ilgileniyor hayvanlarla.

Ayrıca kedileri yaşam alanlarından etmemelisin. Kendi kedini zaptetmen lazım.

Öncelikle bir konuya açıklık getirmek gerek. Kedi ya evde beslenir ya dışarıda. Ev kedisini sokağa salma diye bir şey söz konusu olamaz çok yanlış bir yol izliyorsunuz. Eğer sokak kedisi büyük yetişkin kediyse zaten eve alamazsınız zorla da almaya çalışmayın. Detaylı açıklamayı Veteriner yapsın burada yazmayayım.

Şimdi konuya gelelim. Kediler ev değil sokak kedisi. Eğer ayrı beslemek istiyorsan ucuz kuru mama alıp dışarıdaki kedilere verirsin onlar oyalanırken senin o kedim dediğin kedileri de başka yere çekip yaş mama veya evden yiyecek mi veriyorsun artık ne veriyorsan onu verirsin. Yiyince biraz sever salarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı