Sokak Kedisi Evcilleştirme

Bozrak

Hectopat
Merhabalar. Aranızda sokaktan kedi sahiplenen oldu mu?
Bugün bahçenin önüne çıktığımda yaklaşık 5-6 aylık bir kedi buldum çağırdığımda yanıma geldi ama üzerine biraz yürüdüğümde korktu. Sonra yemek götürdüm ve parça parça önüne atarak kendime yaklaştırdım fakat çok yakınıma girmeye çekiniyor. Eğilerek yaklaşıyorum bana bakıp miyavlıyor ama yakınıma gelmiyor bir adım atınca kaçıyor. En yakınınıma geldiğinde aramızda 60cm falan vardı. Ben bu kediyi bahçeme katıp nasıl alıştırabilirim?

Son düzenleme:
Ben evde 2 tane sokak kedisi beslemiştim. Kedinin cins veya sokak kedisi olması insan canlısı olma durumunu değiştirmez. Bunu belirleyen hayvanın karakteridir.
Kendi bahçene alıştırmak için düzenli olarak kuru kedi maması ve su koy. Mamayı her zaman aynı bölgeye koy ama.
Süt verme vereceksen de kabın yarısı süt yarısı su olacak şekilde ver.
Yavaş yavaş alışır tabii keyfi isterse. :D Çok üstüne gitmeyin sevmeye çalışınca uzaklaşıyorsa üstelemeyin zaten yemek verdikçe sizi sever ve kendini sevdirir.

Ben evde 2 tane sokak kedisi beslemiştim. Kedinin cins veya sokak kedisi olması insan canlısı olma durumunu değiştirmez. Bunu belirleyen hayvanın karakteridir.
Kendi bahçene alıştırmak için düzenli olarak kuru kedi maması ve su koy. Mamayı her zaman aynı bölgeye koy ama.
Süt verme vereceksen de kabın yarısı süt yarısı su olacak şekilde ver.
Yavaş yavaş alışır tabii keyfi isterse. :D Çok üstüne gitmeyin sevmeye çalışınca uzaklaşıyorsa üstelemeyin zaten yemek verdikçe sizi sever ve kendini sevdirir.
Bahçeme getiremiyorum bir türlü 20 metre ileride küçük bir yer var orada kalıyor çağırıyorum gelmiyor mecbur orada besliyorum. Zaten bahçeye katabilirsem gerisi kolay :)

Bahçeme getiremiyorum bir türlü 20 metre ileride küçük bir yer var orada kalıyor çağırıyorum gelmiyor mecbur orada besliyorum. Zaten bahçeye katabilirsem gerisi kolay :)

Seni bahçeye mama koyarken görsün sonra sen git oradan, o gelir oraya.
Bunu yaparken her zaman kullandığınız mama kabı ile yapın.

Mamayı elinize koyup yakınına gidin size yaklaşana kadar hareketsiz bir biçimde ona bakarak bekleyin. Mamanın kokusuna vesaire yaklaşırsa eğer diğer elinizle onu sever ve bahçenize getirebilirsiniz. Aklıma en son çare olarak bu geldi açıkçası.

Hocam benimki sanırım annesini kaybetmiş ve diğer kedilerden şiddet gördüğü için bize direk geldi. Sonra kum ve mama aldık öyle öyle alıştı bize. Annesini arayın, bulamazsanız çok sahiplenmeyin belki bulursa tanıyamaz. Birkaç gün sonra çıkmaz ise tamamen sahiplenirsiniz. Bir de evde besleyecekseniz pençelerini kesmeyi unutmayın çünkü çok sivri olabiliyorlar.

Annesi var ama sütten kesilmiş yavru. Annesiyle beraber bizim bahçeye alıştırmak istiyorum çünkü ileride küçük sıkışık biyerde yaşıyorlar bahçede temiz ve rahat yaşasınlar istiyorum. Bu arada evde beslemeyeceğim bundan öncede sokak kedisi besledim bahçemize yuva yapmıştı annesi yani bilgim var ama sadece bu yavrunun korkusunu nasıl yenip yanıma getireceğimi bilemiyorum. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı