Sokak kedisinin tırmalaması kuduz yapar mı?

Alies

Hectopat
Daha fazla  
Dediğim gibi, okulda yaklaşık 5 saat önce sokak kedisi severken tırmaladı. Hemen bol sabunla yıkadım, kanama olmadı. Küçük bir yara var. Kuduz aşısı olmalı miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğim gibi, okulda yaklaşık 5 saat önce sokak kedisi severken tırmaladı. Hemen bol sabunla yıkadım, kanama olmadı. Küçük bir yara var. Kuduz aşısı olmalı miyim?
Bildiğim kadarıyla kuduz virüsü hayvanın tükürüğü ve salyası yoluyla bulaşan bir virüstü. Eğer tırmaladıktan sonra hayvan yaralı bölgeyi yalamadıysa bir sıkıntı olmaz merak etmeyin. Ben çok yaşadım kedi tırmalamasını ama içim rahat etsin diyorsanız kontrol ettirin. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kuduzun etkileri bir anda ortaya çıkar ve genelde sonucu ölüm olur. Yan etkilerle virüsün bulaşmasındaki ara genelde 1-2 haftadır.

Etkilerinden ziyade bulaşma yolları daha önemli şu an. Kuduz daha çok ısırma ile bulaşır. Dolayısıyla hayvanın salyası veya tükürüğü ile bulaşır yani isterseniz kontrol edebilirsiniz. Tırmaladıktan sonra eğer yaralı bölgeyi o hayvan yalamadıysa yani tükürüğünü bulaştırmadıysa sorun yoktur diye düşünüyorum. Tabii ki kontrol ettirmekte fayda var.

Etkilerinden ziyade bulaşma yolları daha önemli şu an. Kuduz daha çok ısırma ile bulaşır. Dolayısıyla hayvanın salyası veya tükürüğü ile bulaşır yani isterseniz kontrol edebilirsiniz. Tırmaladıktan sonra eğer yaralı bölgeyi o hayvan yalamadıysa yani tükürüğünü bulaştırmadıysa sorun yoktur diye düşünüyorum. Tabii ki kontrol ettirmekte fayda var.
Direkt elimi çektim hayvandan daha da temas etmedi kedi.

Direkt elimi çektim hayvandan daha da temas etmedi kedi.

O zaman bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Belirttiğim gibi kuduz tükürük yoluyla bulaşır. İsterseniz bulaşma yollarına bakabilirsiniz. Ben eskiden köyde yaşayan biri olarak çok kedi tarafından tırmalandım ama hiçbir sıkıntım olmadı ancak içim rahat etsin diyorsanız kontrol ettirmekte fayda var.

Dostum genelde hayvanda kuduz ile ilgili bir şüphe yoksa çok sorun olmaz. Fakat bu risk her zaman var tabiki. En doğrusu sağlık ocağına danışmak olacaktır.

Yukarıdaki bir arkadaş tırmalamayla bulaşmaz dedi, bu yanlış bilgi. Hayvan elini yaladıysa ve sonra tırmaladıysa bulaş riski yüksek. Bu sebeple eşeğini sağlam kazığa bağla bence.

Dostum genelde hayvanda kuduz ile ilgili bir şüphe yoksa çok sorun olmaz. Fakat bu risk her zaman var tabii ki. En doğrusu sağlık ocağına danışmak olacaktır.

Yukarıdaki bir arkadaş tırmalamayla bulaşmaz dedi, bu yanlış bilgi. Hayvan elini yaladıysa ve sonra tırmaladıysa bulaş riski yüksek. Bu sebeple eşeğini sağlam kazığa bağla bence.

Hayvanın elini yalaması ihtimalini düşünmemiştim. Bilgi için teşekkürler.

Geri
Yukarı