"Sol altyapı" ne demek?

Willy

Decapat
Daha fazla  
İnternet konularında biraz bilgisizim Türk Telekom'dan internet almak istiyorum fakat Telekom altyapısı ve sol altyapısı var 24Mbps sol altyapısı 74.90TL iken 16Mbps Telekom altyapısı 84.90TL. Bu konuyu anlamadım sol alt yapının Telekom altyapısından farkı nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam altyapı Superonline ise mi onu alıyoruz değilse alamıyor muyuz çünkü ben ne olduğunu bilmiyorumda açıklarsanız sevinirim.
Superonline kendisine ait altyapısı olan yerlerde kendi altyapısı üzerinden verir. Olmayan yerde de TT üzerinden verir. Diğer şirketler hat kiralama bedelini verir ve TT üzerinden erişim sunar. Ancak TT hem kendi fiyatı hem de onun altyapısını kullananlara dayattığı yüksek hat kiralama ücreti yüzünden (alternatif altyapı var olduğunda) genelde tercih edilmez. Bir de düşük upload hızı verirler.

Demek istediğim, Sol veya YAPA fark etmez başka altyapı varsa TT denen adi oluşuma hemen atlamayın. Şu an size verilen bilgiye göre Superonline'ın kendisine ait altyapısı var.

Olay VDSL ise Superonline her yerde Turk Telekom altyapısını kullanır. Tekrar söylüyorum, Superonline'ın kendine ait bir VDSL altyapısı yoktur.

Kendiniz zaten belirtmişsiniz. Sizin binanızda adı üstünde FTTB kabinleri mevcutmuş. FTTB VDSL değil, fiberdir. Bahsedilen kabinden hizmet alırken evinize CAT 6 kablo çekilir ve o şekilde hizmet verilir. Siz VDSL değil fiber hizmet almış olursunuz. Sadece FTTH olmaz, yine de fiberdir o, VDSL değildir.

FTTH, FTTB ve FTTC farkını bir araştırın isterseniz hocam. Karıştırmışsınız biraz.
Asıl sizin hatanız var. FTTB binaya kadar fiberdir. İsterseler bakır kablo, isterseler CAT6 ile dairelere bağlantıyı sağlayabilirler. O zaman bana şunu açıklayın, yan dairemde arkadaşım 100 Down, 10 Upload'lı Superonline VDSL kullanırken, ben neden Turknet 100/8 Mbps hizmetini kullanıyorum? Acaba ben Türk Telekom, o SOL altyapısı kullanıyor olmasın ? Bizim binada CAT6 değil xDSL bağlantı kullanılıyor.

Asıl sizin hatanız var. FTTB binaya kadar fiberdir. İsterseler bakır kablo, isterseler CAT6 ile bağlantıyı sağlayabilirler. O zaman bana şunu açıklayın, yan dairemde arkadaşım 100 Down, 10 Upload'lı Superonline VDSL kullanırken, ben neden Turknet 100/8 Mbps hizmetini kullanıyorum? Acaba ben Türk Telekom, o SOL altyapısı kullanıyor olmasın ? Bizim binada CAT6 değil xDSL bağlantı kullanılıyor.
Hocam zaten kendi kendinize cevaplıyorsunuz, bana sadece ekstra detaylı açıklama yapmak kalıyor. Aynı şeyden bahsediyoruz fakat siz sadece kavramlara hakim değilsiniz.

Ek açıklama yapmayacağım. En sevmediğim şey kişiye mantıklı açıklama yapılmasına rağmen hatada ısrar edilmesidir. Ben hiç kendimi yormayayım.

Hocam zaten kendi kendinize cevaplıyorsunuz, bana sadece ekstra detaylı açıklama yapmak kalıyor. Aynı şeyden bahsediyoruz fakat siz sadece kavramlara hakim değilsiniz.

Ek açıklama yapmayacağım. En sevmediğim şey kişiye mantıklı açıklama yapılmasına rağmen hatada ısrar edilmesidir. Ben hiç kendimi yormayayım.
FTTN, FTTC, FTTB, FTTH ve HFC (Hybrid Fibre Coaxial) kavramlarını karıştıramayacak kadar iyi hakimim emin olun. Bence sizin biraz eksiğiniz var. Yaşadığım binada xDSL hizmetinde, Türk Telekom kendi, Superonline kendi altyapısını kullanıyor. Yani xDSL bağlantısında Superonline her zaman Türk Telekom altyapısını kullanmıyor.

Geri
Yukarı