Sol nedir? Solcu kime denir?

Ben tam Sağ veya Sol olayını saçma buluyorum, devlet yönetimi günün şartları ve toplumun kültürel değerlerine göre olmalıdır, siyasi fikir ithal etmek tutmaz.
Hiçbir sistemde kusursuz değildir. Önemli olan halkın bilinçli olması ve devleti yöneten kişinin yeterliliği.
Katılmıyorum (Nedeni videoda geçiyor). Ama görüşüne saygı duyuyorum.

Kimsenin dünyaya gelirken ırkını ve coğrafyasını seçemediği bu dünyada insanların din, dil, ırk, milliyet, cinsiyet gibi kavramlardan dolayı ayrıştırılmasını reddeden ve insanı merkeze alan solculuk bariz bir şekilde benim için de en fazla ön plana çıkan bir siyasi ideoloji.

Sağcılığı ise solculuğun tam tersi olarak eşitsizliği kabul eden bir ideoloji olarak düşünebilir ve ''aşırı milliyetçi'' olan insanların kafasında merkeze alabiliriz.

Tabii sol veya sağ siyasi ideolojiye sahip olan kimsenin ilgili ideolojilerin tüm yapı taşlarını kabul etmesi de beklenemez. Komünizm ve Kapitalizm ayrımı gibi.

Son düzenleme:
Ben tam sağ veya sol olayını saçma buluyorum, devlet yönetimi günün şartları ve toplumun kültürel değerlerine göre olmalıdır, siyasi fikir ithal etmek tutmaz.
Hiçbir sistemde kusursuz değildir. Önemli olan halkın bilinçli olması ve devleti yöneten kişinin yeterliliği.

Katılıyorum.

Katılmıyorum (Nedeni videoda geçiyor). Ama görüşüne saygı duyuyorum.

@YokBirSteamim
Ben fikrimi belirttim. Sağcı yada Solcu değilim sadece çok çalışanın çok kazanması taraftarıyım yani benim inancım devletin işleyişi konusunda eşitlik değil adalettir.
Biliyorundur ki eşitlikle adalet aynı şey değiller.
Mevcut sistemimiz bu avrupa içinde geçerli çok çalışan çok kazanmıyor, sosyal devlet anlayışın getirdiği saçmalıklardan birisi.
Sol kısım ise herkese eşit biçimde davranır ki bu yine toplumun gelişimi, ülkenin gelişimi, kişinin potansiyelini ortaya koyması bakımından kötüdür. Sonunun ne olacağının bilinmesi bizim kamu firmaları ve devlet dairelerinden anlarsın hantallıkla sonuçlanır. Bunu neden anlattım dersen sol yönetim olduğunu farz edelim bu ülkenin gelişimine pek katkı sağlamayacağı yönündeyim, Bizim için böyle diğer devletlerde iyi olabilir ama bizim toplumun kültürel yapısı gereği sol yönetim olması durumunda afrika ülkesinden bile kötü hale gelceğimizden adım kadar emin olabiliyorum.

Ezilenden (ister ulusal ister sınıfsal ister cinsel ister fiziksel) taraf olmaktır, ne fazlası ne eksiği. Hal böyle olunca da eldeki gücün el verdiği ölçüde ezilenlerin elini güçlendirecek hamleler yapılır, Almanya'da örgütlenir gelir eşitsizliğini minimuma indirirsiniz, Türkiye'de sakat biçimde örgütlenip (eski zamanlar, 80 öncesi :)) birazcık zam elde edersiniz.
Ama tanımı gereği solcu olmak her şeyden önce demokrat olmayı gerektirir, demokrat olmak ise bütün vatandaşların hukuki eşitliğini, yani onların üstünde yükselen bir kast kurmayı imkansız kılacak bir sistemi ve devleti gerektirir. "Komünizm"deki pek solcu bürokratlar demokrat dahi ol(a)madıklarından solcu sayılamazlar yani, bu da not olsun.
@YokBirSteamim devlet kastı vergiye çöküp kafasına göre bir yerlere savuramadığı sürece hiçbir sıkıntı çıkmaz ki Avrupa'da bunu yapanın kellesini alırlar açıkçası, aşırı vergi alınması durumunda ekonominin çökeceğini/zarara gireceğini hesaplarlar zaten. Olsa olsa şirketlerin daha çok kar elde etmek için verimi arttırmak zorunda kalmalarını sağlar, uzun vadede ekonomiye de şirketlere de zarardan çok yararı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı