Asosyal kime denir?

Ben kendimi ne yüceltiyorum ne narsist yapıyorum sosyal insanlar bizim zamanımızın yaşıtlarımızın yaptığı ergence tavırlarına katlanamıyorum tek takılmayı tercih ediyorum ergence tavırlar yok seni döverim bensenden daha iyiyim araba değiştirir gibi kız değiştiren bir nesil olan yaşıtlarımla arkadaşlık kurmam gerekiyorsa ben bir arkadaş bile edinmem sanaldada var bu tipler ama sanalda bu kadar fazla değiller ya da fazlalar bilmiyorum ama sanalda edindiğim arkadaşlıklarım çok sıkı ve çok mutluyum.
Aynısını düşünüyorum fakat asosyal insanların çoğunda kendini yüceltme durumu var maalesef bu saklanılmaz gerçek. Kendilerini fazlaca değerli görüyorlar ve onlara yakıştıramıyorlar sosyal hayattan gittikçe uzaklaşıyorlar.

Doğru kişiyi bulun hocam sizi tipiniz için seven birisini değil siz olduğunuz için.Öyle güzellik algısıymış yok 5/10'muş falan o muhabettleri yapanlardan uzak durun.Yanında mutlu hisettiğiniz,onun da aynı şekilde sırf sizinle olduğu için mutlu olduğu birisini seçin.

Asosyalliği sadece kıza bağlamayın.Yeterince arkadaşın varsa asosyal değilsindir zaten.
Günlük hayatta görüştüğüm de yok hocam ya fazla meraklısı da değilim. Lol oynuyorum bazen sanaldaki arkadaşlarımla.

Okuldaki arkadaslarim bana asosyal der, ama benim tercihim bu yonde. Sosyal hayat uzerinde kimseye baglanmiyorum, ayni sekil sanal ortam uzerinde de kimseye baglanmiyorum. Bir ara sanal uzerinde baglanmistim da biraktim... Su an tek basimayim ve sadece ailem var. Istersem cogu kisiden daha sosyal olabilirim de olmak istemiyorum, luzumu yok benim icin. Ek olarak neslim ile pek anlasamiyorum ya da dogru insanlar karsima cikmiyor. Yasit erkekler ya kari kiz ya FIFA-Pes ve futbol konusmaktan baska bir sey yapmiyor. Kizlarla zaten takilamiyorum. Kendime yetiyorum gibi bir sey artik. Ben sadece kendime odaklandim, kendimi dusunuyorum o yuzden bundan sonra sadece kendim ve ailem.

Okuldaki arkadaslarim bana asosyal der, ama benim tercihim bu yonde. Sosyal hayat uzerinde kimseye baglanmiyorum, ayni sekil sanal ortam uzerinde de kimseye baglanmiyorum. Bir ara sanal uzerinde baglanmistim da biraktim... Su an tek basimayim ve sadece ailem var. Istersem cogu kisiden daha sosyal olabilirim de olmak istemiyorum, luzumu yok benim icin. Ek olarak neslim ile pek anlasamiyorum ya da dogru insanlar karsima cikmiyor. Yasit erkekler ya kari kiz ya FIFA-pes ve futbol konusmaktan baska bir şey yapmiyor. Kizlarla zaten takilamiyorum. Kendime yetiyorum gibi bir şey artik. Ben sadece kendime odaklandim, kendimi dusunuyorum o yuzden bundan sonra sadece kendim ve ailem.

Birebir aynıyız dostum bu nesili bende sevmiyorum sanal kendim ve ailem.

Hocam dedikleriniz ve ortaya attığınız etkenlerin hiçbir alakası yok.Sosyalikle avcılık,toplayıcılığın bir alakasını söylerseniz cevap verebileceğim.
Avcılıkla sosyalliğin alakasını anlamadım ama şuan hala sosyal varlığız ve asıl asosyal olunca zaten sen birey olmuyorsun resmen ruh gibi takılıyorsun.

Hocalarım dilerseniz makale vs de atabilirim ama sosyalleşme ihtiyacı ile kaynaklara erişim, güvenlik, hayatını devam ettirme sorunları arasında paralel korelasyon vardır. Hatta dilin bile bu ihtiyaçtan doğduğunu söyleyenler var. Tarım tam olarak yalnızlaşmanın başlangıcıdır diye bir şey pekala söylemem(fakat daha içine kapanık toplum yapılarını doğurmuş, aile gibi) ama bunun temellerini atmıştır(bu sosyal davranışlar, sosyallik üzerine oldukça fazla makale var çeşitli alanlarda).

Ayriyeten egzantirik fikirlerin çoğunluğu introvertlerden çıkar. Spekülatif olarak Tarımın keşfinin altında bence introvert karakterdeki insanlar vardı. Çünkü gözlem yetenekleri inanılmaz gelişkin. Zaten böyle hayatta kalabilecek farklı yetenekleri olmasa bugünlere kadar gelmezdi bu. Yok olurdu evrim sayesinde. Ekstrovertler ise topluma uymaya açık insanlar(ve sosyopata yakın olanları ise manipülatif olabiliyorlar, siyasetçiler gibi vs. diğer bireyselleşme ile alakalı mevzu da bununla ilintili. Toplumsal sözleşmeleri, devrimleri, politikayı, iş hayatını, medyayı... Ekstrovertler düzenlediği için insanın sosyalleşmeye muhtaç bir canlı olduğuna inandırılıyoruz. Çünkü dışadönükler enerjilerini diğer insanlardan aldıkları için onları pekala etkileyebiliyorlar). Mevcut koşullarda en iyi hayatta kalabilecekler ekstrovertlerdir(avcılık dönemleri vs). İntrovertler de bunu değiştirmeyi ister, daha "iyi"nin peşindedirler. Çünkü ekstrovertlerin dünyasına ayak uyduramazlar. Survival gereği bunu yaparlar. Not: toplumdan bağımsız olamayacağımızı ben de biliyorum. İş dağılımına yarıyor çünkü. Ama sosyalleşmekten kastettiğiniz şeyde hemfikir değiliz.

Şu konuda sosyalleş dediğiniz arkadaşın kişiliğini biliyor musunuz? Hayır. Belki sosyal hayata karışması onun hiç olmadığı bir karaktere bürünmeye zorlanmasına neden olacak ve iyice kendini dibe sürükleyecek. Belki introvert karakteri sayesinde çok iyi filozof, edebiyat yazarı, sanatçı olabilecekken sadece sosyalleşmesi gerektiği fikrine muhafazakarlık düzeyinde inandığından dolayı tüm hayatı başarısız olacak. Bireyselleşmenin önündeki engelden kastımın bir diğeri de bu. Özellikle manipüle etme yeteneği olanlar ve kariyerinde yükselme yolunda her şeyi mübah görenler bunu introvertlerin olduğu bir iş hayatında daha kolay yapabilirler. Çünkü introverti ekstrovert oyun alanında, onun kurallarıyla devirmek diğer ekstrovertlere göre daha kolaydır. Öte yandan ekstovertler, introvertlere göre daha derinliksiz bir düşünce sistemine sahiptirler. Genelde başarının sırları onlar için karizmatik olmaktan geçer. Haliyle tamamen farklı düşünme biçimlerinden ibaret olan sektörlerde yükselerek firmaları da dibe çökertebilirler(yazılım, yapay zeka gibi). Ya da daha düşük görülen sosyallik isteyen meslekleri introvertlere devredebilirler ve yine sektörü zora sokabilirler(garson, kasiyer, satış elemanı vs. düşükten kastımsa toplumsal algıdır. Bence gayet saygınlık isteyen mesleklerdir bunlar da)

Son düzenleme:
İnsan doğası gereği sosyal bir canlıdır. Ailenle yaşamak bile sosyal bir canlı olduğunu gösterir. Ailenle yaşamıyor olsaydın bile başka insanlara ihtiyaç duyarak yaşamak sosyalliktir. Yemeğini, içeceğini, barınağını, giysilerini ve teknolojik ürünlerini tamamen kendi başına yapmıyorsan hala sosyal bir canlı sayılırsın. Asosyal olmak için her şeyden ve herkesten izole olman, tamamen kendi başının çaresine bakıyor olman gerekir. Kendi türünden, yani insanlardan uzakta yaşayıp bütün ihtiyaçlarını tamamen kendin üretip karşılaman gerekir. Sosyal olmayan bir canlı olmak ancak bu şekilde mümkündür. Çağımızdaki asosyal kavramı evden çıkmamak, arkadaş edinmemek, başka insanlarla konuşmamak gibi basit eylemlerle ilişkilendiriliyor.
Yani yalnızca en basit 3 eylemi gerçekleştirip gerçekleştirmemek seni sosyal veya asosyal yapıyorsa bu oldukça saçma bir indirgeme olur.

İletişim becerisi gelişmemiş insandır bana göre. Gençlerde bu normaldir ama bunun aşılması şart. Derdini anlatamayan çok şey kaybeder. Sağlıklı ilişkisi olmaz. Sosyal hayatta yok gibi yaşar.

İletişim becerimi şöyle açıklayabilirim karşı cinsle, akrabalarımla, sınıf arkadaşlarımla, bizim iş yerindeki abi amcalarla çok rahat kendimi kasmadan konuşabiliyorum fakat canım konuşmak istemiyor mesela lise yıllarında hiç sınıfta en çok konuşan herkesi güldüren kişi bendim ama sorsanız 1 tanesinin sinemaya gel kafeye gel teklifin kabul etmedim akrabaları ziyaret edeceğiz dediklerinde ben gelmesem olur mu evde daha rahatım kafasındayım.

İletişim becerimi şöyle açıklayabilirim karşı cinsle, akrabalarımla, sınıf arkadaşlarımla, bizim iş yerindeki abi amcalarla çok rahat kendimi kasmadan konuşabiliyorum fakat canım konuşmak istemiyor mesela lise yıllarında hiç sınıfta en çok konuşan herkesi güldüren kişi bendim ama sorsanız 1 tanesinin sinemaya gel kafeye gel teklifin kabul etmedim akrabaları ziyaret edeceğiz dediklerinde ben gelmesem olur mu evde daha rahatım kafasındayım.
şuan yaşım 18 allaha şükür iyi bir üniversite tutturucam gibi duruyor üniversiteye gidersem eğer tek başıma bir eve çıkmak isterim üniversitedeki kişilerin ortamına dahil olmaktansa evimde tek başıma oturmak çok daha güzel geliyor + olarak boyum 194 kilom 160 belkide bilinç altımda ortamlarda olmama sebebim kilom olabilir

Öyle rahat ediyorsan sıkıntı yok. Üniversitede zamanın olur kendi ilgi alanını keşfeder kendini geliştirirsin bir konuda.

Geri
Yukarı