Solidworks CAD ve CAM nedir?

BOYKA29

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben CNC kullanmak için solidworks kursu alacağım. Kurs almak istediğim firma adı "üçüncübinyıl akademi."
Hem bir mühendis gibi çizimler yapıp hemde CNC operatörü gibi çizdiklerimi tezgahta işlemek için kursu alacağım.

Kafamı karıştıran;
1. CAD ve CAM nedir?
2. Solidworks öğrenince CNC kullanabilir miyim?
3. Akademide ayrı ayrı kurslar var. Mesela sadece solidworks kursu, ayrı olarak solidcam kursu, CAD/CAM/CNC kursu gibi bunlardan hangisi benim için yararlı olur.

Kursun web sitesine bakarsanız makine için olan kurslarda zaten anlarsınız hangi kurslar var.

CAD(Computer Assisted Design) yani Bilgisayar Destekli Tasarım, CAM(Computer Assisted Manufacturing) ise Bilgisayar Destekli Üretim anlamına gelir. Solidworks benim bildiğim sadece tasarım için, makineyi kullanmak için ayrıca ayrıca eğitim almanız gerekebilir.

CAD(Computer Assisted Design) yani Bilgisayar Destekli Tasarım, CAM(Computer Assisted Manufacturing) ise Bilgisayar Destekli Üretim anlamına gelir. Solidworks benim bildiğim sadece tasarım için, makineyi kullanmak için ayrıca ayrıca eğitim almanız gerekebilir.
Biraz karışık gibi bu konular ikisinide öğrensem güzel olur. Yardımın için teşekkür ederim 🤗

CAD - üretimde kullanılacak kıstaslara göre poligon değil, solid modelleme yapan sistemler. B Surface, A/A+/A++ Surface design'a göre (matematik algoritmaları A++>A+>A>B... zorlaşan ve daha sağlam sistemler isteyen programlar) gelişir.

CAM - üretimde kullanılacak makinelerle ilgilli arabirimler ve CAD çizimlerinin eldeki makinelerin üretim yetkinliklerine göre düzenlenmesi.

CNC - Router makinelerinin, CAD'de çizilmiş, CAM'e aktarılmış, son üretim ayağı CNC olan sistemlerin kullanımı, dijital ve/veya fiziki.

SolidWorks A Surface değildi hatırladığım kadarıyla, küçük ve orta ölçekli üretimlerde, analizlerde başarılı sonuçlar verir. Sırf onu bilip, onun lisansını aldıkları için analizleri onda yapan çoktur. Siemens NX, CATIA ise toplu olarak tasarımcıların ve mühendislerin aynı parça üzerinde, aynı anda çalışmalarına olanak verecek kadar gelişmiş durumdadırlar. Örnek olarak uçak yapacaksanız bu programlar gerekir.

Ha merak edersen, bizim uçan robotlarımızın kanat aerodinamiklerinin ilk verileri hiçbirinde analiz edilmedi, çünkü sadece aerodinamik hesaplaması için gereken programı ülkemizde kullanan biri yoktu (o programı kullanan arkadaşın beyni muhtemelen o kadar dolu olur ki cep telefonu kullanacak hücresi bile o bilgilerle dolabilir, şahsen ehliyeti olsa o arkadaşa zırhlı araç ve tam bir ekip tahsis ederim ülkede) tam sanayi işi çözüldü, bu hikayeyi solar dron projesinde arkadaşıma boş vaktimde kanat iç yapısı çizerken duymuştum 2012'de, bu da böyle bir hikaye.

CAD - üretimde kullanılacak kıstaslara göre poligon değil, solid modelleme yapan sistemler. B Surface, A/A+/A++ Surface design'a göre (matematik algoritmaları A++>A+>A>B... zorlaşan ve daha sağlam sistemler isteyen programlar) gelişir.

CAM - üretimde kullanılacak makinelerle ilgilli arabirimler ve CAD çizimlerinin eldeki makinelerin üretim yetkinliklerine göre düzenlenmesi.

CNC - Router makinelerinin, CAD'de çizilmiş, CAM'e aktarılmış, son üretim ayağı CNC olan sistemlerin kullanımı, dijital ve/veya fiziki.

SolidWorks A Surface değildi hatırladığım kadarıyla, küçük ve orta ölçekli üretimlerde, analizlerde başarılı sonuçlar verir. Sırf onu bilip, onun lisansını aldıkları için analizleri onda yapan çoktur. Siemens NX, CATIA ise toplu olarak tasarımcıların ve mühendislerin aynı parça üzerinde, aynı anda çalışmalarına olanak verecek kadar gelişmiş durumdadırlar. Örnek olarak uçak yapacaksanız bu programlar gerekir.

Ha merak edersen, bizim uçan robotlarımızın kanat aerodinamiklerinin ilk verileri hiçbirinde analiz edilmedi, çünkü sadece aerodinamik hesaplaması için gereken programı ülkemizde kullanan biri yoktu (o programı kullanan arkadaşın beyni muhtemelen o kadar dolu olur ki cep telefonu kullanacak hücresi bile o bilgilerle dolabilir, şahsen ehliyeti olsa o arkadaşa zırhlı araç ve tam bir ekip tahsis ederim ülkede) tam sanayi işi çözüldü, bu hikayeyi solar dron projesinde arkadaşıma boş vaktimde kanat iç yapısı çizerken duymuştum 2012'de, bu da böyle bir hikaye
Mesela Türkiye'nin En Kaliteli Eğitim Akademisi - Üçüncü Binyıl den makine için (solidworks, solidcam, CAD/CAM/CNC olan kurslardan hangisini önerirsin?

Kendimi sıfırdan ileri düzeye çıkarmak istiyorum. 😁

Tasarım veya mühendislik alt yapın varsa CAD.
Yoksa CAM ve CNC. Popi 1 seçerdim şahsen.
Alt yapı yok ünide makine bölümü kazandım amacım mühendis gibi çizimler yapıp CNC operatörü gibi çizdiklerimi tezgahta işlemek.

Akademide solidworks kursu bu dediklerim için ideal mi, yoksa CAD/CAM/CNC olan kurs var. O mu daha iyidir.

Alt yapı yok ünide makine bölümü kazandım amacım mühendis gibi çizimler yapıp CNC operatörü gibi çizdiklerimi tezgahta işlemek.

Akademide solidworks kursu bu dediklerim için ideal mi, yoksa CAD/CAM/CNC olan kurs var. O mu daha iyidir.
Üniversitede makine mühendisliği okuyacaksan CAM/CNC gir, nasılsa CAD öğreneceksin, birbirlerini güzel bağlarlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı