Son dönemlerde rap müzik neden bu kadar çok dinleniyor?

İnsanlar popüler olan şey neyse onu dinliyorlar. Yoksa müzik falan umurlarında değil. Ne popüler olursa onu dinliyorlar. Ben de rap dinlerim ama o güya "rap" adı altında olanlardan değil. Saçma sapan sözler kötü lirikler. Eskiden bir rap kültürü var gibi sanardım. Ama artık o kültür mültür kalmadı. Çoğu rapçi para neredeyse orada. Bir de rocku da severim ama Türkiye'de dinleyicisi neden bu kadar az anlayamıyorum maalesef.

Amerika'yı birkaç sene geriden takip ettiğimizden ötürü. Amerika'da da 90'larda ve 2000'lerde çok yaygındı. Bizde de o durum. Mesela Amerika'da bazı tipler vardı: "Arabam var, altın kolyelerim var, lüks takılıyorum, yanımda kız arkadaşlarım var."cı tipler. Biz bunların Türkiye'ye gelmesinden korkuyorduk ancak korktuğumuz başımıza geldi bile.

Aynı zamanda ülkemizde ne yazık ki rap dinleyip kendini "elit" sanan, onun harici her türlü müziğe (gerek rock olsun, gerek metal, r&b, jazz... ne varsa) pop diyen, başka müzik dinleyenleri beğenmeme edası hakim oldu. Buradan da duyuralım yeri gelmişken. Rap dinlemek kimseyi üstün yapmaz. Aksine dinlediğiniz o rap parçalarının sözlerini bir okusanıza. Genius'tan açın mesela. Nasıl bir anlamı var :D Büyük ihtimalle "Ben bunu nasıl dinlemişim arkadaş ya?" diye utanırsınız. Kaliteli parçalar yok mu? Elbette var. Ancak %90'ı bahsettiğim şekilde vasat ve vasatın altında şarkılar. Auto-tune, bilgisayar yapımı seslere girmiyorum bile. Estetik hazzınız yerle bir oluyor bunları duyunca.

İnsanlar popüler olan şey neyse onu dinliyorlar. Yoksa müzik falan umurlarında değil. Ne popüler olursa onu dinliyorlar. Ben de rap dinlerim ama o güya "rap" adı altında olanlardan değil. Saçma sapan sözler kötü lirikler. Eskiden bir rap kültürü var gibi sanardım. Ama artık o kültür mültür kalmadı. Çoğu rapçi para neredeyse orada. Bir de rocku da severim ama Türkiye'de dinleyicisi neden bu kadar az anlayamıyorum maalesef.
Ülkemizde kaliteli parçalar çok geri planda kalıyor.

Amerika'yı birkaç sene geriden takip ettiğimizden ötürü. Amerika'da da 90'larda ve 2000'lerde çok yaygındı. Bizde de o durum. Mesela Amerika'da bazı tipler vardı: "Arabam var, altın kolyelerim var, lüks takılıyorum, yanımda kız arkadaşlarım var."cı tipler. Biz bunların Türkiye'ye gelmesinden korkuyorduk ancak korktuğumuz başımıza geldi bile.

Aynı zamanda ülkemizde ne yazık ki rap dinleyip kendini "elit" sanan, onun harici her türlü müziğe (gerek rock olsun, gerek metal, r&b, jazz... ne varsa) pop diyen, başka müzik dinleyenleri beğenmeme edası hakim oldu. Buradan da duyuralım yeri gelmişken. Rap dinlemek kimseyi üstün yapmaz. Aksine dinlediğiniz o rap parçalarının sözlerini bir okusanıza. Genius'tan açın mesela. Nasıl bir anlamı var :D Büyük ihtimalle "Ben bunu nasıl dinlemişim arkadaş ya?" diye utanırsınız. Kaliteli parçalar yok mu? Elbette var. Ancak %90'ı bahsettiğim şekilde vasat ve vasatın altında şarkılar. Auto-tune, bilgisayar yapımı seslere girmiyorum bile. Estetik hazzınız yerle bir oluyor bunları duyunca.
Evet, bu konuda çok haklısınız. Geçenlerde şöyle bir videoya rastladım, o parayı verip konsere giden kişilerden utandım 😶

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet, bu konuda çok haklısınız. Geçenlerde şöyle bir videoya rastladım, o parayı verip konsere giden kişilerden utandım 😶

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Evet maalesef ülkemizde gerçek rapi yapan insanlar geride kalıyor. Ortam da otu övenlere kalıyor. Bir de bu konsere para verene yazık ya. Öyle autotune kullanarak da konser verilmez.

Auto-tune güzel söylemiş :D Harun Tekin ne yapıyor orada :( Kendi kararı gerçi. İstediğini yapabilir. Seviyoruz kendilerini :)
Öyle autotune kullanarak da konser verilmez.
Kesinlikle. Burada dinleyicinin de bir reaksiyon göstermesi gerekiyor. "Ya ben bunu niye dinliyorum? Canlı canlı, taze bir vokal dinlemek varken neden bilgisayar ürünü bir sese katlanıyorum?" diye.

Bu da benim favorilerimden❤

İnsanların kendine özgü zevkleri yok artık herkes aynı şeyleri seviyor. Popülerite ne yaparsa herkes aynı şeyi yapıyor. İnsanlar yaptığı için popüler olmuyor, tamamen birinden görme, taklit etme duygularıyla yapılıyor. Rap müzikte bunlardan biri. Keşke hakkı verilerek yapılsa ve dinlense.

Yeni dinlemeye başlayanların çoğu gerçekten Rap dinlemiyor. Poptan türemiş saçma şarkıları veya içinde bir anlam barındırmayan Mumble(Anlam içermeyen sözler denilebilir. BKZ. Ben Fero) tarzında şarkılar dinliyorlar. Sırf popüler, herkes dinliyor diye hemde. Biz buna "Popüler Kültür" diyoruz.

İyi bir dinleyiciyim ve amatör şekilde rap yapıyorum. Maalesef yeni rap kitlesi beyinsiz. Rapin popüler olmasından rahatsızım. Saçma isimler arasında yetenekli ve iyi isimler kayboluyor. Şuan rapçi parayla olunuyor. Reklam,prodüksiyon,şarkıyı iyi bir kanala yükletmek,vs. En yakın zamanda beyinsiz kitlenin rap dinlemeyi bırakmalarını istiyorum.

Geri
Yukarı