Son kullanıcı için Arch tabanı mı, Debian/Ubuntu tabanı mı?

Zaten Woeusb ile ilgili sebebi alatmıştım yukarıda. Webupd8 PPA deposu şuradaki blogun sahibine ait. Web Upd8: Ubuntu / Linux blog

Artık ne blogla ilgileniyor ne PPA deposuyla. Yeni sürüm hazırlanınca, alt depodaki paketleri, yeni sürüme kopyalıyor. Bazı DKMS paketleri için bunu ben de yapıyorum, ama GCC sürüm ve uyumluluğunu bir şekilde önceden test etmiş oluyorum.

Bundan çok daha fazla olumsuzluğun AUR'da yaşanma ihtimali var. Git deposu kaynaklı bir çok DKMS paketi var'da, güncel çekirdekler için derlenme imkanı olmadığı halde depoda duruyor. MEsela ben kendi paketlerimdeki dkms.conf dosyalarına, derlenebilecek üst kerneli ekliyorum. AUR'daki çoğu bakımcı bunu bile ekemiyor. Güncel çekirdek için desteği olamayan paket bir şekilde güncellenen çekirdeğe ekleniyor ve başarısız oluyor. DKMS paketi hazırlamada, AUR'daki bir çok paket sahibinden daha fazla deneyimim var. Hatta son çekirdeğin son sürümüne ait bir modülü alıp, DKMS olarak eski çekirdeklere eklediğim backport paketlerim var. /updates dizinin öncelik avantajından yararlanarak, herhangi bir sorun olmadan çekirdeğe ekletip kullandırıyorum kurumda. dkms.conf üst çekirdek sınrı ekleyip, eğer faydalandığım çekirdek sürümü ya da daha güncelli kullanılmaya başlanırsa, hazırladığım modülün gözardı edilerek, basitçe derlenmemesini sağlıyorum böylece.
Bahsettiğin teknik sıkıntıları çoğu Arch kullanıcısına sor bakalım, hiç öyle bir sıkıntıyla karşılaşmışlar mı ? Şunu dikkate alın: AUR, ismi gibi "Arch User Repository" yani burayı kullanıcılar yönetir, deneyimlerine ve kullandıkları sisteme göre. Burası hiçbir zaman official olarak desteklenmeyecektir. Lütfen artık daha fazla AUR'ı PPA ile karşılaştırmayın zira PPA farklı AUR'a göre.

Bahsettiğin teknik sıkıntıları çoğu Arch kullanıcısına sor bakalım, hiç öyle bir sıkıntıyla karşılaşmışlar mı ?

Karşılaşan bir çok kullanıcı var, biraz arştırınca görürsün. Senin karşılaşmaman olmadığını göstermiyor. Pacman'ında hızlı olmasından başka bir avantajı yok, APT karşısında. Bir de Unix like değil Pacman. Hani önemsiyorlar ya bazıları, o sebeple..

Arch'ta bir sıkıntı varsa Ubuntu'da 10 sıkıntı var diyebiliriz, Ubuntu'yu hiçbir zaman tavsiye etmem ki bu sıkıntılar düzelene kadar.

Ubuntu kullanmıyorum; Linux Mint, Arch (ve tabanlılara) ve Ubuntu'ya göre daha sıkıntısız ve son kullanıcıya daha uygun. Her iki sistemi de kullanıyorum, Arch'ı Void kurmak için yeni kaldırdım.

Mintinstall uygulamasının varsayılan desteği ile, güncel yazılım sıkıntısı kalmadı pek. Gerçi ben önemsemiyorum, VLC'nin X ya da X+1 sürümünü kullanıp kullanmamayı.

Ubuntu tabanlı demek istemiştim aslında. Spyware'ler hariç Ubuntu ve tabanları aynıdır.

Değil işte, Ubuntu kullananların çoğu ana dağıtımdan şikayetçi, türevlerinden bir çok kullanıcı memnun. Linux Mint'te çoğu kullanıcının yaşadığı basit depo sorunlarını çözecek araçlar var, GUI olarak kullanabiliyorsun. Xanmod çekirdeği de kurunca, Arch'tan daha performanslı oluyor. Oyun oynuyorsan, herkesin bildiği bir Mesa PPA deposunu ekliyorsun. Yine Arch'tan daha iyi performans değerlerine ulaşabiliyorsun. İyi de bunlar son kullanıcı işi değil diyebilirsin. Varsayılan şekilde Linux Mint, hemen her Arch tabanlı dağıtımdan daha az bakım istiyor. Bu sebeple son kulalnıcı için en uygun dağıtım denilebilir. Zaten kendi yolunu kendi bulan birisinden bahsetmiyoruz bu konuda.

Benim açımdan ele alırsak, Arch tabanının bana kattığı hiç bir avantaj yok. Hiç bir zaman keskin uç bir dağıtımı, fixed dağıtıma tercih etmem.

AUR'dan güncelleme olduğunda, geliştirici paketlerinin kaldırılıp yeniden kurulması; son kullanıcı açısından işi daha da karıştırıyor olmasın! Her iki olasılık da kötü.
Son kullanıcı açısından konuşmuyorum, konu başlığı o yönde farkındayım ama zaten Arch son kullanıcıya yönelik olma gayesinde değil. Ben de son kullanıcı dağıtımı olduğunu savunmuyorum.
Eklemiyorlar işte!
Bu durumda eklemek senin benim gibi kullanıcılara düşüyor. Adı üstünde Arch User Repository, her paket depolardaki gibi sürekli denetlenme şansına sahip değil.

Değil işte, Ubuntu kullananların çoğu ana dağıtımdan şikayetçi, türevlerinden bir çok kullanıcı memnun. Linux Mint'te çoğu kullanıcının yaşadığı basit depo sorunlarını çözecek araçlar var, GUI olarak kullanabiliyorsun. Xanmod çekirdeği de kurunca, Arch'tan daha performanslı oluyor. Oyun oynuyorsan, herkesin bildiği bir Mesa PPA deposunu ekliyorsun. Yine Arch'tan daha iyi performans değerlerine ulaşabiliyorsun. İyi de bunlar son kullanıcı işi değil diyebilirsin. Varsayılan şekilde Linux Mint, hemen her Arch tabanlı dağıtımdan daha az bakım istiyor. Bu sebeple son kulalnıcı için en uygun dağıtım denilebilir. Zaten kendi yolunu kendi bulan birisinden bahsetmiyoruz bu konuda.

Benim açımdan ele alırsak, Arch tabanının bana kattığı hiç bir avantaj yok. Hiç bir zaman keskin uç bir dağıtımı, fixed dağıtıma tercih etmem.
Kanka ne anlatıyorsun ? Benim söylediğimle ne alaka ? Uzun uzun yazmışsın birde ? Linux Mint Ubuntu dağıtımı mı ? Evet, bitmiştir, dediğim şey bu. Spyware hariç Ubuntu ve tabanları aynıdır çünkü ikisinde de aynı yapı var.

Yeni konular

Geri
Yukarı