Son Sınıf öğrencisinin beslenmesi nasıl olmalı?

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba Sosyal. Ben son sınıf öğrencisiyim ve sınava Sayısal bölümünden gireceğim. Bugün dershaneye kaydımı yaptırdık. 18 Eylül'e kadar haftada 4 gün 20 saat dershaneye gideceğim. 4 gün dışında kalan 3 günde dershanedeki kütüphaneye gidip günde 6 saat çalışmayı düşünüyorum.

Yakında okullar da açılırsa sormak istiyorum. Benim beslenmem nasıl olmalıdır? Kahvaltı yapmalı mıyım? Yapacaksam ne yemeliyim? Benim için önemli olan doyurucu ve enerjik tutmasıdır. Sadece kahvaltı olarak da değil. Her öğün ne yapmam lazım? Beslenme konusunda da sıkıntılarım var çünkü.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, iyi Sosyaller.

Kahvaltıda yumurta şart, en kötü ihtimalle 2-3 yumurta her sabah imkanın varsa ye.
Bunun yanında peynir,zeytinini ye, maydonoz, domates, salatalık olursa onlardan bol bol ye.

Kızartma, poğaça, börek, kek, cips, kola, çikolata, salam, sosis gibi işlenmiş gıdalardan uzak dur.

İmkanın el veriyorsa tavuk, balık tüket. Kırmızı ette eğer imkanlar dahilindeyse tüket. Et yiyemediğin günlerde bol bol yumurta yiyerek telafi et. Günde birkaç porsiyon meyve ye. Detaya girilirse sayfalarca yazmak girilir ama özeti böyle.
Beslenme uzmanlık alanım, üniversitesini bitirdim. Mesleğimde bu yönde. İnce detay sorun olursa sor vakit buldukça yazarım.

Sabahları yumurta ve zeytinle kahvaltı yap. Fazla ekmek tüketme. Gün içinde (ben elma ve muz tercih ediyorum.) meyve tüket. Akşam yemeğini saat 18 civarında ye, 20'den sonraya sarkıtma. Öğlen hafif bir şeyler yiyebilirsin, ben ya yemiyorum ya da simit ile geçiştiriyorum, vücuduna bağlı olarak ona kendin karar verirsin.

Bu arada bilmiyorum hangi sınıftasın ama gelişme çağındasın 18'de olsa öyle. Bol bol yemek ye. Karnını doyur düzgünce ama yemek saatlerinde yemekle doyur. Sağlıksız yemekler olduğu zaman evde (patates kızartması ya da kızartma olan diğer yemekler, hamur işleri ve saire) onları tüketme git güzelce kendine 4-5 yumurtalı omlet yap, kaşar koy içine artık yaratıcılığına göre ya da internetten tariflere bak güzel bir yemek yap. Mutlaka doyur karnını, sağlıklı besinlerden bol bol tüket korkma. Gençsin kas ve kemik gelişimin için çok önemli.
Öyle göbek falan varsa yemekleri kısıp kuş kadar yeme. İleride ufacık kalırsın. Arada egzersiz falan yap, koş, barfiks çek, şınav çek, yürüyüşe çık, bisiklet sür. Ye ama yatma.

Kesinlikle kahvaltı yap onun dışında bolca meyve ye sonuçta gelişme çağındasın ve kendini aç bırakma atıştırma olarak da snickers ye besin değeri çok yüksek

Kilo boy oranım düzgün şu an. Son sınıf yani 12. Sınıf olduğumu belirttim. 1 ay sonra 17 oluyorum.

Kilom 63, boyum 1.87. Yağ falan hiç yok. Ben kahvaltılık pek yiyemiyorum. Yumurta peynir yerim de Zeytin boğazımdan geçmiyor. Yemeye kendimi alıştıracağım.

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Bunlara uymaya çalışacağım.

Geri
Yukarı