Futbolcu beslenmesi nasıl olmalıdır?

xCheesy99

Decipat
Makaleler
2
Yer
Sweet Home Alabama
Merhaba sevgili arkadaşlar. Ben futbol oynuyorum bir kulüpte ve güçlenip yüksek gruba çıkmak istiyorum herkesten önce. Nasıl beslenmeliyim? Günde 3 öğün yemek yiyorum. Bunlar kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği oluyor. Ara öğünümde ise bitter çikolata yiyorum, şekeri 0,2 gram ve yağı 1 dilimde 0.1 olan bir çikolata. Günde 2 litre su içiyorum diğer su ihtiyacımı besinlerden alıyorum gerek yediğim meyvelerden. Meyveyi kahvaltıdan sonra yiyorum bu arada. Genelde yeşil çekirdeksiz üzüm oluyor bu. Bireysel antrenmanlar yapıyorum sahada birçok drill yaparak. Aynı zamanda evde kondisyon bisikleti çeviriyorum. Beslenme şeklim doğru mu? Şeker ve yağ hayatımda neredeyse yok. Bu çikolata pek iyi gözükmedi gözüme onu bırakmayı düşünüyorum. Unutmadan, asitli içecekleri yaklaşık 6-7 ay tüketmiyorum. Akşam öğünlerim protein ve karbonhidrat oluyor kepekli makarna veya esmer pilavın yanında bol salata ile tavuk, et. Siz neler önerirsiniz?

Yüksek grup dediginiz A takım sanırsam.
Yaş ve kilo burada en önemli bir etken.
Bildiğim kadarıyla kişinin pozisyonu alabileceği maksimum kas kütlesini sınırlandırabiliyor. Örn; Kanat oyuncuları genelde sprint ve top sürme odaklı antrenman yaptıkları için onlar için en önemli şey hızdır. Buna bağlı olarak kuvvet ve kas kütlesi onların hızını engellememelidir. (düşük yağ-düşük kas kütlesi)

*Sporcu beslenmesi diye birşey yoktur. Senin hedefin vardır ve o hedefe uygun beslenme vardır. (kilo alma-verme)

*Antrenmandan en az 2 saat önce yemeğini yemiş olman ve bu öğünde mideni fazla yormayacak hafif ve az kompleks karb. alman gerekir. (Tercihen kepekli pirinç)
Antrenmandan 20-30 dk öncesi şekersiz köyü bir filtre kahve veya maden suyu içerisine atacağın 1 çay kaşığı tuz senin kan basıncını yükseltecek ve kardiyovasküler antrenmanlarda verimini arttıracaktır.

*Son olarak işe yeşillik tüketimini arttırıp vücudu alkali hale getirmeni tavsiye edebilirim.

Detaylı bir yazı olsaydı detaylı cevaplayabilirdim ama benden bu kadar, bol şans! :)

Yüksek grup dediginiz A takım sanırsam.
Yaş ve kilo burada en önemli bir etken.
Bildiğim kadarıyla kişinin pozisyonu alabileceği maksimum kas kütlesini sınırlandırabiliyor. Örn; Kanat oyuncuları genelde sprint ve top sürme odaklı antrenman yaptıkları için onlar için en önemli şey hızdır. Buna bağlı olarak kuvvet ve kas kütlesi onların hızını engellememelidir. (düşük yağ-düşük kas kütlesi)

*Sporcu beslenmesi diye birşey yoktur. Senin hedefin vardır ve o hedefe uygun beslenme vardır. (kilo alma-verme)

*Antrenmandan en az 2 saat önce yemeğini yemiş olman ve bu öğünde mideni fazla yormayacak hafif ve az kompleks karb. alman gerekir. (Tercihen kepekli pirinç)
Antrenmandan 20-30 dk öncesi şekersiz köyü bir filtre kahve veya maden suyu içerisine atacağın 1 çay kaşığı tuz senin kan basıncını yükseltecek ve kardiyovasküler antrenmanlarda verimini arttıracaktır.

*Son olarak işe yeşillik tüketimini arttırıp vücudu alkali hale getirmeni tavsiye edebilirim.

Detaylı bir yazı olsaydı detaylı cevaplayabilirdim ama benden bu kadar, bol şans! :)
Hayır U-15 için demiştim :) . Teşekkür ederim. Bugün bayram diye bozduk sağlıklı beslenmeyi toparlarım yarın :) Dediğin gibi bol yeşillik sebze vs vs. dikkat edeceğim ve dediğin gibi kanat oyuncuları çok kaslanırsa onu engeller.

Geri
Yukarı