Son Sınıf öğrencisinin beslenmesi nasıl olmalı?

Kesinlikle kahvaltı yap onun dışında bolca meyve ye sonuçta gelişme çağındasın ve kendini aç bırakma atıştırma olarak da snickers ye besin değeri çok yüksek
Gerek yok. Bahsi geçen zımbırtının içerisinde çikolata var karamel var kamyon yüküyle şeker var. İki üç tane fıstık için bir kamyon şeker yemeye değmez. Onun yerine şekersiz fıstık ezmesi alsın, sabahları üzerine bal sürüp yesin.

Gerek yok. Bahsi geçen zımbırtının içerisinde çikolata var karamel var kamyon yüküyle şeker var. İki üç tane fıstık için bir kamyon şeker yemeye değmez. Onun yerine şekersiz fıstık ezmesi alsın, sabahları üzerine bal sürüp yesin.

Ben genelde uzun bisiklet yolculuğu yaparken yiyordum ve gerçekten enerji ve şeker ihtiyacını dengeliyordu ama dediğin gibi fıstık ezmesi de olabilir

Kilo boy oranım düzgün şu an. Son sınıf yani 12. Sınıf olduğumu belirttim. 1 ay sonra 17 oluyorum.

Kilom 63, boyum 1.87. Yağ falan hiç yok. Ben kahvaltılık pek yiyemiyorum. Yumurta peynir yerim de Zeytin boğazımdan geçmiyor. Yemeye kendimi alıştıracağım.

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Bunlara uymaya çalışacağım.
Oo sen uzamışsın baya ama en önemli nokta kas gelişimi. Boyuna göre baya zayıfsın. Kas tutması için vücudunun proteini bol tüketmeye bak. Sabah bir yumurta şaka gibi olur minimum 4-5 tane yemeye bak.
Ben genelde uzun bisiklet yolculuğu yaparken yiyordum ve gerçekten enerji ve şeker ihtiyacını dengeliyordu ama dediğin gibi fıstık ezmesi de olabilir
Ben arkadaşın vücut durumunu bilmediğim için böyle yorumladım. Zaten baya zayıfmış. Sivilce yapmadığı ve senin gibi antrenman yaptığı sürece tüketilebilir sakınca olmaz diye düşünüyorum.

Oo sen uzamışsın baya ama en önemli nokta kas gelişimi. Boyuna göre baya zayıfsın. Kas tutması için vücudunun proteini bol tüketmeye bak. Sabah bir yumurta şaka gibi olur minimum 4-5 tane yemeye bak.
Evet, zamanında basket ve yüzmeye gitmiştim uzun süreli. Anne ve babamın boyu da uzundur. O yüzden boy konusunda biraz şanslıyım.

Evet, biraz zayıfım. Ama güçsüzlük yaratmıyor. Kollarım biraz iyi.

Günde 5 yumurta midem alır mı bilmiyorum. Çok az yiyen birisiyim. Bir de haşlama olarak mı yoksa omlet olarak mı yemeliyim?

Evet, zamanında basket ve yüzmeye gitmiştim uzun süreli. Anne ve babamın boyu da uzundur. O yüzden boy konusunda biraz şanslıyım.

Evet, biraz zayıfım. Ama güçsüzlük yaratmıyor. Kollarım biraz iyi.

Günde 5 yumurta midem alır mı bilmiyorum. Çok az yiyen birisiyim. Bir de haşlama olarak mı yoksa omlet olarak mı yemeliyim?
Gün geliyor ben 11-12 yumurta yiyorum. Sabah fix 5 tane. Arada duruma göre öğlen yemeklerinde de yumurtalı bir şeyler yapıyorum. Yeniyor, yersen yenir. Faydası olur zararı olmaz. 😄

Ben sana kendi sporcu beslenmemi yazayım. Kilo almak istiyorsan ihtiyacın olan kaloriden fazlasını almalısın.

Sabah:
100 gram lor peynir.
Domates, salatalık, zeytin.
3-5 arası haşlanmış yumurta.
3 kaşık tahin - pekmez.
2 kızarmış ekmek üstü kaymak ve bal.
Çay ya da süt.

Not: Yumurta çıkarılıp yulaf ezmesi yenilebilir.

Ara öğün: Herhangi bir meyve.

Öğlen:

Çalıştığımda karavana ne çıkarsa onu yiyorum, çorba dahil 3 öğün.
Evde olunca tavuk, makarna tarzı şeyler yiyorum.

Ara öğün 2: Badem, muz veya herhangi bir meyve.

Akşam:
Yine 3 öğün yiyorum. Spor günleri et ya da tavuk yiyorum. Diğer günler yine evde ne yapılırsa onu yerim. Kilo almak istiyorsan pilav gibi kalorisi yüksek yemeklere aban.

Yatmadan önce:
Maden suyu, süt, pancar suyu ya da meyveli komposto. Meyve de yenebilir.

Edit: Düzgün, fit, orantılı bir vücudum var.

@Jira hocam, yorumunuz için teşekkür ederim. Fakat benim önceliğim zihnimi daha iyi çalıştırmak. Şu an fit olmak konusunda sıkıntım yok. Sadece günde 16 saat uyanık ve dinç kalmak ve odaklanmada sıkıntı çekmek istemiyorum.

Dediklerinizi az da olsa yapsam bu dinçliği sağlar mıyım?

Merhaba. Gelişme (ergenlik) çağındakiler özellikle et, süt ve yumurta ürünlerini (veya türevlerini) mutlaka yenmelidir. Kahvaltı yapılması, atlanmaması olmazsa olmazıdır, asıl kahvaltı öğünleri kahvaltı yapılmadan poğaça, simit, açma, hamur işi, vb. ile kesinlikle geçiştirilmemelidir. Kahvaltıda beyaz peynir, kaşar peyniri, siyah (yeşil) zeytin, haşlanmış veya omlet şeklinde yumurta, domates, salatalık mutlaka olup bu öğün içinde yer almalıdır.

Yumurta hem tok tutar hem de içindeki aminoasitleriyle zihinsel faaliyetlerde bir doping etkisini size kolayca yapar, her gün yumurta yenmeli, ama bir sayı (Sayın Prof. Dr. Canan Karatay Hocam gibi günde 5-10 adede kadar korkmadan tüketelim) veremiyorum, çünkü bu kişiye veya kendi iç metabolizmasına göre çok değişebilir.

Süt ergenlik (gelişme) ve okul aktivitesi olan öğrencilerde olmazsa olmaz gıdadır, eksikliğinde ondaki besin değeri başka gıdalarla karşılanamaz. Direk süt içemeyenlerin (gaz yapabilmesi açısından) sütlaç, sup, vb. sütlü tatlıları tüketmesi gerekir.

Yoğurt, sütün başka türevi olup ayni zamanda probiyotik özelliktedir ve yemeklerde ayran şeklinde tüketilmesi en iyi kullanım şeklidir, kebapların, kıymanın yanında sade olarak da tüketilebilir, yoğurdun etin allerjen (toksin) etkisini azaltıp metabolizmaya ek yararı vardır, özellikle de kırmızı et ürünleri şeklinde olan proteinle beslenirken.

Fast-food’u, yüksek yüksek ısıda yağda kızartılmış (kısmen yanmış) gıdalara, hamur işleri ürünlerini tüketmemek, özellikle sporcular ve öğrenciler (zihinsel ve bedensel etkinliği aktif olanlar için) en iyi bir tercih şekli olur. Mısır, yulaf ezmesi, vb. bu beslenmeye ilave edilmesi çok daha iyi olur.

Et olarak kırmızı etten daha çok oranda beyaz etin (tavuk, balık çeşitleri) tercihen seçilmesi sağlıklı beslenme açısından bir artıdır, tüm et ürünlerinin tümünün kızartma şeklinde değil, ızgara, haşlama şeklinde tüketilmesi en sağlıklısıdır.

Günde 5-10 adet ceviz, badem, fındık, yemek hem bilişsel gücü artırır hem de yorgunluğu (zihinsel ve bedensel) önler, ekstra bir enerji takviyesi olur. Bir avuç içinden daha fazlası da gereksizdir.

Tüm yemek aralarında (akşam veya öğlen) uygun porsiyondaki meyveyi mutlaka tüketmek gerekir. Belirli bir porsiyondan fazlasını tüketmek gereksizdir, çünkü fayda yerine aşırı obeziteye, şişmanlık sorunlarına muhtemelen yol açabilir, yemeklerdeki tüm porsiyonların fazla alınması gibi meyvenin de azı karar çoğu zarardır. Muz hem tok tutar, hem de zihinsel etkinliği beyinde endorfin salgılanmasıyla yaptığı ekstra doping etkisiyle iyice artırır, çok faydalıdır.

Doğru şekilde ve dengeli beslenmek, sadece hayatımızı iyi devam ettirmek için değil ayni zamanda ruhsal ve bedensel sağlığımız için de olmazsa olmaz reçetedir, bunu unutmamak lazımdır. (Özellikle gelişme veya büyüme çağında iken) Gazlı içeceklerden çok aşırıya kaçmadan tüketmek, daha çok maden suyu ve ayran tüketebilmek de en sağlıklı içecek seçme şekli olabilir. Başarılar. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı