Son zamanlarda artan moderatör hataları

Technopat sosyal moderatörlerini yedirtmem! Hepsinin emeği çok büyük saçma sapan şeyler yüzünden banlamıyorlar.
Mesela donanım arşivi denen malum forumda sigara önerisi isteyen adama sigara içmenizi önermem yazdım diye 1 yıl ceza yemiştim (şaka değil gerçekten) burada böyle bir şey olsa en fazla 1 saat gereksiz mesaj yüzünden ceza alırım o da en fazla.

Evet, zamanında cacık cacık olaylar oldu. Ama olma sebebi neyse araştırılıp üzerine önlemi de alındı. Bu olayı tanıdığım kiminle tartışsam kaynak olarak ya Fdroid reklamı blog yazıları ya da 2018 de yazılmış makaleleri gönderebildi sadece. Mesajı inatla yanlış bilgi işaretleyen moderatörün dayandığı güncel kaynağı da görmek isterim.

Mağlum, teknoloji ilerliyor. Bir şeyi yanlış bilgi işaretlemeden önce güncel araştırma yapmak lazım, değil mi? @Recep Baltaş

Hayır, diyelim Play Store güvenilir değil. Neresi güvenilir? Toprak Koç mu? APK Pure veya F-Droid mi?

Uzmanım.net de düzgün çözümler sağlardı zaten.

Screenshot_2023-08-02-13-06-40-527_com.android.chrome.jpg

Dediğim gibi buranın sözde adı forum ama derebeyi yöntemiyle yönetiliyor. Ben anarşiyi seven bir insan değilim ama biraz daha modern olması gerekiyor forumun artık. Bir de işte benim gibi insanlar var 10 konudan belki 1 tanesine troll veya yanlış bir şey yazıyorum diyelim. Tamam başta 1 saat ceza alıyorsun ama sonra 1 güne çıkıyor sonra 3 güne sonra 1 haftaya ceza alma sayına göre değişiyor. Eee mübarek ben zaten forumda ne kadar uzun süre üyeysem ve ne kadar mesaj attıysam zaten katsayı olarak bu oran yükseliyor ki. Forumda bir şeyler öğrenmiş artık konulara hakim olan insan bir şey yazmasın o zaman ceza alırım korkusuyla.

Hocam moderatörler gece 3'te ironi yapın gereksiz mesaj derler fakat bu konuyu görmüyorlar ne hikmetse. İşlerine gelince 30 saniyede ban atıyorlar ve çok ağır kurallar ile yönetiyorlar. Discord'da da durum aynı. Discord'da 1 hafta sırf yanlış kanala mesaj attım diye 10-20 kez ban yedim ve 30-40 sunucudan haksız yere ban yedim ve üstüne hakaret yedim. Ve bu sunucular da Donanım Arşivi gibi güzel bilinen YouTube kanalllarının sunucularında başıma geldi. Keşke Reddit tarzı serbest şekilde fikir tartışabileceğimiz "forum" olsaydı burası. Adamlar tükrçe yazım yanlışı yaptığımızda ban atıyorlar kurallarında altına "Türkçemizi koruyorsunuz çök güzel!" falan yazıyorlar. Ben her 15-20 mesajımda uyarı alıp 1 saat 3 güne çıkacaksa 15-20k mesajım olamayacak ki. 5-6 bin mesajım olunca hiç mesaj atamayacağım çünkü bir şekilde kafalarından kural uydurup 3 gün banlayacaklar.

Merhaba. Böyle bir konu aslında açmayı planlamıyordum. Ama dün yaşadığım sorundan sonra artık gına geldi. En az 5 tane uyarım haksız uyarılar ve çok umursamadım. Ama dün yediğim uyarıdan sonra artık anlayana anladığı gibi cevap vereceğim. Google Play Store güvenilir midir? Konusundaki yanlış bilgi olarak paylaşılmasına sinirim bozuldu ve birkaç kişide beni savundu. Yanlış bilgi ise Play Store'dan bir şey olmaz. Google'ın kendi yazısın ıda okuyabilirsiniz bin bir türlü testten geçiriyor adamlar. Zararlı yazılım olma ihtimali imkansız eğer hacklenme gibi bir durum olmazsa. Bana uyarı verildiği zaman ise araştırarak yazın denmiş. Buna asıl çok güldüm. 2 dakika araştırmayla Play Store'un güvenilir olduğunu görebilirsiniz. Ben açıkçası beni raporlayan adminin ya bilgisiz, ya acemi ya da APK ile Google Play Store'u bilmediğini ya da hep App Store kullandığını düşünüyorum. Burada dedelerimize 8-9 yaşındaki çocuklara sorsak Google Play Store'un güvenilir olduğunu bilebilirler.

Şimdi bazıları gelebilir bunu neden çok takıyorsun diye. Beni bilen bilir bu forumda çok aktif olan birisiyim. Aktif olmamın tek nedeni var o da sıkılmak. Bilgisayarım iyi değil. Bu yüzden çok oyun oynamıyorum ve zamanımı burada değerlendiriyorum. Bu konum onaylanır mı bilemem ama umarım emre abi gibi üst yetkililer bu konuyu görür. 2 kere rapor ettim 2'sinde de reddettiler. 2 reddin de açıkçası beni raporlayan moderatörün verdiğini düşünüyorum. Normalde böyle şeylerle çok uğraşmam ama artık gına geldi. Umarım beni anlamışsınızdır. Ayrıca Google geçen sene 1.2 milyon zararlı uygulamayı engellemiş. Google bir uygulama çıkartılacakken dediğim gibi birçok teste sokuyor ve neden fotoğraf izni gibi şeyleri istediklerini de orada açıklıyorlar. Eğer yetersiz gelirse veya uygulama da bir şey olursa zaten zararlı yazılımlara alıp çıkartmıyorlar. Beni raporlayan moderatörle tartışmak isterim.

Hocam aynısını bende yaşadım doğru olan şeyi kaynak sunarak söylememe rağmen yanlış bilgi vermekten ban yedim. Artık bu konu sıkmaya başladı.

Technopat Sosyal moderatörlerini yedirtmem! Hepsinin emeği çok büyük saçma sapan şeyler yüzünden banlamıyorlar.
Mesela Donanım Arşivi denen malum forumda sigara önerisi isteyen adama sigara içmenizi önermem yazdım diye 1 yıl ceza yemiştim (şaka değil gerçekten) burada böyle bir şey olsa en fazla 1 saat gereksiz mesaj yüzünden ceza alırım o da en fazla.

Haklı adam öneri istemiş sen böyle bir cevap yazmışsın mesela burada da birisi öneri istese ve önermem demeniz gereksiz.

Haklı adam öneri istemiş sen böyle bir cevap yazmışsın mesela burada da birisi öneri istese ve önermem demeniz gereksiz.

Hocam 3 saat önce bug yaşandığından yazdığım cevap yanlış konuya gitti ve bunun hakkında konu açtığımda konuyu onaylatmadılar. Kendi hatalarını kabullenmeyip üstüne gereksiz mesaj diye uyarı veriyorlar. Forum sözde forum maalesef. Diktatör misali her şeye kural yazıp her şeye 1-2 saat atıyorlar.

Play Store tamamen güvenli değildir. Uygulama taramalarını insan değil bilgisayarlar yaptıkları için arada kaçan uygulamalar olabiliyor. Haber sitelerinde çok görebileceğiz bir başlık "şu uygulamalar varsa silin".

Geri
Yukarı