Son zamanlarda artışa geçen "türkiyeli" liberaller

Awhlind

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Asgard
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam arkadaşlar, bugün son derece rahatsız olduğum bir konu hakkında konuşmak istiyorum sizinle (konuda, günümüz politik şahsiyetlerine laf etmeden). Öncelikle amacım kin kusmak değil, ama biraz rahatsız olduğum bir konu olduğu için ve aramızda da vardır sanırım böyle arkadaşlar. Hem onlarla fikir alışverişi yapmak hem de sizinle tartışalım diye açmak istedim bu konuyu.

Son zamanlarda özellikle Twitter'da "liberal" arkadaşlar türemiş durumda. Ve bunlar 2-3 kısma ayrılıyor. Ben şimdi size benim toxic bulduğum ve toz pembe bir dünyada yaşadıklarını düşündüğüm arkadaşlardan bahsedeceğim.

Kendini "liberal" olarak nitelendiren, Twitter'da profil fotoğrafının arkasına AB bayrağı koyan bu arkadaşları tanıyalım öncelikle. Genelleme yapmak zorunda kalacağım çünkü %90'ı böyle.

Bu arkadaşlar genelde, kemalizm karşıtı, ilk 4 maddenin değişmesini isteyen, 5816 kalkmalı diyen, Türk kelimesini yanlış bulan ve ısrarla "türkiyeli" olarak düzelten, özellikle Ali babacanı destekleyen, Arapça tabelalarının kaldırılmasına "özel mülkiyet" diye karşı duran, Türkiye'nin sadece 2002-2013 arasında kalkındığını ve o dönem görevde bulunan herkesi destekleyen tipler bu arkadaşlarımız.

Şimdi bunların hepsi ayrı bir tartışma konusu ancak ben genel bir fikrimi belirteyim. Öncelikle ben bu arkadaşların tamamen türklüğe karşı içlerinde bir nefret olduğunu düşünüyorum. Asla mantıklı düşündüklerini düşünmüyorum. Ve anlamlandıramıyorum.
Neymiş Atatürk hiç seçim kazanmamış, diktatörmüş, Atatürk'e "5816" yüzünden laf edemiyorlarmış. Ülkenin en büyük sorunu kemalizm ve ilk 4 madde imiş.

Bana göre mantıklı olan şeyler duruma göre değişir. Bakın Atatürk'e tanım olarak diktatör diyebilirsiniz, ama bunu o döneme göre değerlendirmek gerekir. Ve anayasada her maddenin tartışılabileceğini ben de düşünüyorum ancak önce dönüp bir kendi dönemimize bakmamız lazım. Evet haklılar belli bir yerde, belki "türkiyeli" tanımı daha doğru ama ben bunları tartışmanın zamanı olduğunu düşünmüyorum. Gittikçe asimile oluyoruz zaten, bu şekilde iyice kaybolup gideceğiz. Ki istedikleri kadar inkar etsinler, 50 IQ Suriyeli herif senin Türkiye'li ya da Türk olup olmamanı ayırt etmiyor. Yarın bize olan sana da olacak, sen de Türk düşmanlığı yapmanla oturup kalacaksın.

Atatürk konusunda tamamen haksız buluyorum hepsini. 5816 şu an kalksa bir şey fark etmeyecektir. Ama evet ben de mantıklı bulmuyorum 5816'yı (bu iki cümle arasında bir tezatlık yok, Atatürk koymadı 5816'yı). İlk 4 madde açısından da tamamen saçmaladıklarını düşünüyorum. Ali babacan, "2002-2013 türkiyesi"ne girmeyelim bile 😀.

Son olarak, hepsinin ya Türk düşmanı, ya da toz pembe hayaller kuran gerçeklikten uzak (sanki her şeyi hallettik Türk, Türkiye'li ayrımı kaldı. Bugün izin verdiğin Arapça tabelalar bak yarın ne yapıyor sana.) kişiler olduğunu düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı